اولین آئروژل های ساخته شده جهان از تایرهای لاستیکی زائد خبرگزاری علم و فناوری - اولین آئروژل های ساخته شده جهان از تایرهای لاستیکی زائد

اولین آئروژل های ساخته شده جهان از تایرهای لاستیکی زائد

دانشمندان NUS آئروژل ها را از تایرهای لاستیکی زائد توسعه داده اند که استفاده گسترده از تایر های قراضه را ترویج می کند و یک روش سازگار با محیط زیست برای بازیافت لاستیک استفاده شده را ارائه می دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از تک اکسپلوریست؛ دانشمندان NUS با استفاده از خواص جدیدی از جمله وزن سبک، بسیار جاذب، بسیار بادوام و بسیار کارآمد در به دام انداختن گرما و صدا، آئروژلهای فوق العاده سبک را توسعه داده اند. آنها آئروژل ها را از تایرهای لاستیکی زائد توسعه داده اند که استفاده گسترده از تایر های قراضه را ترویج می کند و یک روش سازگار با محیط زیست برای بازیافت لاستیک استفاده شده را ارائه می دهد.

دانشیار دونگ های مین، که تیم تحقیقاتی را از گروه مهندسی مکانیک مهندسی NUS رهبری می کند، گفت: گرچه 40 درصد تایر های لاستیکی زاید بازیافت می شوند، اما میزان بازیافت در سطح جهانی پایین است زیرا پردازش تایر استفاده شده پرهزینه و پرانرژی همراه با کمبود انگیزه پولی است.

وی ادامه داد: تیم ما تصمیم گرفته است تا بر ایجاد آئروژلهای لاستیکی از تایرهای لاستیکی استفاده شده متمرکز شویم زیرا آنها منبع ارزان و فراوانی از مواد اولیه هستند. با تبدیل لاستیکهای زباله به اهرم های با ارزش بالا، می توانیم انگیزه پولی را برای بازیافت لاستیک تقویت کرده و به نوبه خود، ضایعات لاستیکی را کاهش دهیم.

آقای ادموند چنگ، ​​رئیس  Mapletree، گفت : Mapletree  همیشه بر ادغام طرح های پایدار در تحولات ما تأکید زیادی کرده است. این پروژه که با هدف تبدیل زباله های لاستیکی به مواد اروژل از طریق فناوری سبز انجام شده است، با تعهد ما برای کاهش تأثیر منفی در محیط زیست هماهنگ است.

وی افزود: ما بسیار هیجان زده هستیم که بخشی از پشتیبانی نیز از مرکز آزمایشگاه مرمت شده برای تحقیق و آموزش کاربردی در مورد پتانسیل فناوری بازیافت تأمین می کند. امیدواریم که از طریق آموزش، یکی از ستونهای اصلی مسئولیت اجتماعی شرکتها، آگاهی بیشتری نسبت به مسائل زیست محیطی داشته باشد.

دانشمندان با بازیافت الیاف لاستیک اتومبیل که سپس در آب خیس می شوند و مقدار کمی از اتصال دهنده های شیمیایی متقاطع هستند، شروع کردند. در مرحله بعد، مخلوط الیاف لاستیکی و حلالهای سازگار با محیط زیست با استفاده از همزن به مدت 20 دقیقه به طور یکنواخت پراکنده می شوند. سپس ژل تعلیق صاف در منهای 50 درجه سانتیگراد تا 12 ساعت خشک می شود تا تولید آئروژلهای لاستیکی تولید شود.

دانشیار پروفسور دوانگ گفت: روند ساخت ساده، مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست است. کل مراحل تولید بین 12 تا 13 ساعت طول می کشد و تنها تولید کمتر از 10 دلار برای تولید یک ورق از آئروژل لاستیکی به اندازه یک متر مربع و ضخامت 1 سانتی متر هزینه دارد. این فرایند همچنین می تواند به راحتی برای تولید انبوه افزایش یابد. این امر باعث می شود تا آئروژلهای لاستیکی محصولی جذاب تجاری شوند.

این فناوری جدید در نسخه چاپی مجله علمی Colloids and Surfaces A منتشر شده است و ثبت اختراع نیز شده است.

زمان انتشار: شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۴:۰۸

شناسه خبر: 86649

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب