ارجاع بیش از ۳۰ طرح مخترعین به سازمان علمی پژوهشی خبرگزاری علم و فناوری - ارجاع بیش از ۳۰ طرح مخترعین به سازمان علمی پژوهشی استان همدان در سال ۹۸/ به دنبال اجرای بیانیه گام دوم انقلاب هستیم
ابراهیمی اعلام کرد؛

ارجاع بیش از ۳۰ طرح مخترعین به سازمان علمی پژوهشی استان همدان در سال ۹۸/ به دنبال اجرای بیانیه گام دوم انقلاب هستیم

مسئول سازمان علمی و پژوهشی سپاه انصارالحسین (ع)استان همدان اعلام کرد : این سازمان در راستای اهداف خود در سال ۱۳۹۸ تقریبا ۳۰ طرح علمی از سوی بسیجیان، دانشجویان و مخترعین همدانی دریافت نمود که از بین آنها از ۶ طرح که دارای نوآوری و خلاقیت بود حمایت مالی و علمی به عمل آورد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان همدان طی سال های اخیر، کشورمان در حوزه‌های مهم و کلیدی همچون نانو، صنعت فضایی، کشف و تولید دارو‌های جدید و نوترکیب، تولید سلول‌های بنیادین و افزایش تولید علم و سطح آموزشی در دانشگاه‌ها رشد چشمگیری داشته است که همه این ها نشان از خودباوری دانشمندان جوان و انقلابی این مرز و بوم می‌دهد که نباید متوقف شده و باید به سمت فتح قله‌های دانش در حرکت باشند.

ولی ابراهیمی، مسئول سازمان علمی و پژوهشی سپاه انصارالحسین (ع) استان همدان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری، با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری در مورد پژوهش و کسب علم اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب تاکیدات و سفارشات زیادی در باب علم، پژوهش و فناوری دارند که از جمله اشاره به این مهم ، در بیانیه گام دوم انقلاب است که در اولین مؤلفه از مؤلفه های هفتگانه به موضوع علم و دانش اشاره و تاکید کرده اند .

وی با اشاره به سخن رهبر انقلاب که فرمودند "دانش آشکارترین وسیله عزت و قدرت یک کشور است" اظهار داشت : بسیج یک مکتب فکری و چارچوب عملی برای زندگی اجتماعی و کارزار در این دنیای پرآشوب و فتنه است و بسیجی بودن یعنی آگاهی از رمز و راز این کارزار و آماده ساختن خود برای دست و پنجه نرم کردن با موانع و مشکلات و فراهم کردن شرایط زیستنی پاک و زیبا در دنیایی سرشار از مسئولیت و تعهد است. بسیج و بسیجی باید به عنوان پرچم دار اجرای بیانات مقام معظم رهبری در زمینه علم و فناوری فعالیت های خود را گسترش دهد و همانطور که در همه زمینه ها خط شکن و پیشرو بوده ، در زمینه علمی نیز باید پیشتاز باشد. وی افزود: سازمان بسیج علمی پژوهشی نیز در جهت تحقق منویات رهبری برنامه ها، اهداف و چشم اندازهای خود را ترسیم ودر جهت حصول آن حرکت می کند.

ابراهیمی در مورد فعالیت های این سازمان در سال 98 اظهار داست : این سازمان در راستای اهداف خود در سال 1398 تقریبا 30 طرح علمی از سوی بسیجیان، دانشجویان و مخترعین همدانی دریافت نمود که 9 طرح آن در ارزیابی اولیه توسط کارشناسان سازمان رد شد و 21 طرح نیز به کارگروه های مربوطه ارجاع شد که از این طرح های 18 پروژه به تأیید کارگروه های تخصصی رسیدکه از بین آنها با 6 طرح که دارای نوآوری و خلاقیت بود قرارداد حمایت مالی و علمی بسته شد که البته در صورت افزایش اعتبار پیش بینی شده در سال جاری می توانستیم از طرح های بیشتری حمایت نماییم . که این طرح ها عبارت انداز :

  1. گلوله شکارچی پرنده های کوچک توسط آقای عرفان حسینی
  2. طراحی و ساخت پلکان تک محور توسط آقای پرویز محمود آبادی
  3. دستگاه استخراج مواد موثره از پسماند مرکبات توسط آقای بیژن مدی
  4. طراحی و ساخت دستگاه دوخت و بسته بندی دستمال کاغذی توسط آقای جواد کرمی
  5. طراحی و ساخت دستگاه تمام اتوماتیک پرکن دستمال کاغذی توسط آقای جواد کرمی
  6. سیستم تنظیم کننده سرعت دستگاه دک گیر کشمش توسط آقای محمد مهدی نصیری

ابراهیمی با اشاره به آن که این سازمان علاوه بر حمایت های مالی و ایجاد کانالی برای ارتباط مخترعین با اساتید مربوطه جهت مشاوره دادن به مخترعین، در مرکز رشد این سازمان نیز با قرار دادن امکانات مورد نیاز محققین از آن ها حمایت می نماید گفت : مرکز رشد شهید احمدی روشن نیز با در اختیار گذاشتن فضای کارگاهی و اداری از شرکت های دانش بنیان توانست به خوبی حمایت کند. این مرکز از شرکت آویده رایان الوند حمایت کارگاهی و حقوقی به عمل آورد که این شرکت توانست در عرصه تولید ماسک یکبار مصرف جراحی در شرایطی که کشور نیاز مبرم به این کالا دارد قسمتی از نیاز کادر درمانی را تأمین نماید.

مسئول سازمان علمی و پژوهشی در مورد فعالیت های خانه نخبگان این سازمان نیز گفت: خانه نخبگان این سازمان با تشکیل چهار کارگروه آب و کشاورزی، پدافند غیر عامل، علوم اجتماعی و انسانی و همچنین عمران، معماری و شهرسازی توانسته از ظرفیت نخبگان و فرهیختگان در جهت حل مسائل و مشکلات کشور قدم بردارد. وی افزود : هر کدام از این کارگروه ها در طی سال 6 جلسه برگزار نمودند که توانسته مسائل و مشکلات آن حوزه را احصاء نمایند. خانه نخبگان در همه شهرستان ها در طی امسال یک کارگروه علمی راه اندازی نموده که وظیفه آنها این بوده که از ظرفیت نخبگی فرهیختگان در جهت شناسایی مسائل و مشکلات آن شهرستان قدم بردارد.

ابراهیمی با اشاره به آن که این استان در سال 98 موفق به تشکیل 20 پایگاه فعال علمی در استان گردیده گفت : خوشبختانه با برنامه ریزی های صورت گرفته در سطح استان 20 پایگاه علمی ایجاد نموده ایم که در هر شهرستانی یک پایگاه خواهر و یک پایگاه برادر فعالیت می نمایند. این پایگاه در طی سال با انجام فعالیت های علمی پژوهشی مختلف توانستند گفتمان علمی را در سطح جامعه رواج دهند و همچنین با رویکرد آموزشی و مهارتی به دنبال توانمند کردن بسیجیان در عرصه های مختلف بودند.

ابرهیمی در پایان در مورد اهداف علمی این سازمان در سال جدید نیز گفت : در سال 99 با توجه به اینکه شیوه برنامه ریزی پیامد محور شده است اهداف علمی همچون حل پنج هزار مساله و نیاز منطقه ای به کمک پایگاه های علمی ، تولید محتوای خبری، گفتمان سازی علمی ، تولید هزار نمونه اولیه از محصولات فناورانه و تجاری سازی 10 درصد آن ها، تقویت بنیه علمی و توانمند سازی هدفمند شبکه علمی بسیجیان و نقد نظریه و تولید محتوای نو ظهور در علوم با هدف ساماندهی و استاندارد سازی در علوم انسانی و پایه را دنبال می نماید .

انتهای پیام /

 

زمان انتشار: جمعه ۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 86664

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب