بازرس کل سازمان نظام پزشکی کشور:

آمارهای رسمی بیانگر وضعیت ابتلا به کرونا نیست/اکنون بهترین زمان برای اصلاح ساختارهای پرهزینه و بدون کارآیی است

بیکی عنوان کرد: متاسفانه آزمایش های کرونا محدود به بیماران بستری شده بدحال در بیمارستان بوده و تشخیص قطعی بر اساس این معیار بوده پس آمارهای رسمی بیانگر وضعیت ابتلا نیست و احتمالاً این افراد چند روز قبل از بستری شدن عفونت را به دیگران منتقل کرده اند.

دکتر کمال بیکی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ بیان داشت: طبق گزارش کارشناسی «تحلیل و پیش‌بینی روند مبتلایان به کرونا ویروس در ایران» که به‌تازگی در خروجی سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات قرار گرفته است، در یک سناریوی واقع‌بینانه، اوج شیوع این بیماری در اواسط فروردین‌ماه ۱۳۹۹ رخ خواهد داد و تعداد مبتلایان در آن زمان احتمالاً به بیش از ۹۰هزار نفرخواهد رسید.

 

آشنایی با ویژگی های ویروس کرونا

وی گفت: برای مقابله با کرونا در قدم اول می بایست این بیماری و نحوه رفتار آن را به خوبی شناخت. لذا ضروری است برخی تعاریف در مورد این بیماری را بدانیم. Latent period یعنی زمان ورود ویروس تا زمانی که فرد آن را به دیگری منتقل می کند که متوسط دوره نهفتگی کووید ۱۹ از ۳ تا ۵ روز می باشد.

قائم‌ مقام مؤسسه تحقیقات ژنتیک میبد تاکید کرد: Ro  یا متوسط میزان مولد پایه برای  کرونا ۲-۳روزاست. یعنی هر فرد تا زمانی که دوره عفونت زایی اش تمام بشه ۲-۳نفر را مبتلا می کند.

بیکی اضافه کرد: Re متوسط میزان مولد موثر است و از طریق (میزان موفقیت نظام سلامت یا میزان مولد پایه×عدد میزان پاسخ دهی مردم) منهای یک محاسبه می شود. این عدد بین  یک تا سه بوده و بر اساس میزان آمادگی قبلی جامعه، داشتن برنامه، توان و موفقیت دولت و نظام سلامت و در نهایت همراهی مردم با دولت و نظام سلامت یا پاسخ دهی که به شدت متغیر است. هر زمان این پارامتر به زیر یک رسید مفهومش این است که اپیدمی کنترل شده است.

دبیر شورای هماهنگی نظام پزشکی استان یزد افزود: دوره عفونت زایی بیماری کرونا  ۱۰ تا ۱۴ روز پس از شروع علایم است. همچنین دوره کمون incubation period ۱۰ تا ۱۴ روز است.

وی اعلام کرد: فاصله ابتلای پشت سر هم دونفر یا از زمان شروع علایم از نفر اول  تا  نفر دوم  یا Serial interval ۵ تا ۷ روز است.

بیکی عنوان کرد: میزان بستری افراد  ۱۸-۲۰ درصد، میزان فوت  درگیر شدگان ۷-۱۰ درصد است.

دبیر انجمن تولید کنندگان دارو مواد بهداشتی و غذایی استان یزد تصریح کرد: متوسط زمان شروع علایم تا تنگی نفس در بیمارانی که بدحال شده اند  ۴-۵روز پس از شروع علایم،  متوسط زمان شروع علایم تا بستری شدن در بیمارانی که بدحال شده اند ۶-۷روز پس از شروع علایم، متوسط زمان شروع علایم تا دسترس تنفسی شدید و نیاز به بخش مراقبتهای ویژه در بیمارانی که بدحال شده اند ۷-۸ روز و  متوسط شروع علایم تا مرگ برای موارد فوت شده ۱۰-۱۲روز پس از شروع علایم است.

 

راه های انتقال

بیکی گفت: کرونا به دو شیوه مستقیم برای ذرات کوچک و از سیستم تنفسی فرد مبتلا و غیر مستقیم برای ذرات درشت تر و قرارگیری روی سطوح مختلف و بعد آلودگی از روی آن سطوح منتقل می شود.

رییس نظام پزشکی میبد اذعان داشت: یک فرد در صورت ابتلا تا ۵ روز بعد می تواند آن را به دیگران منتقل کند این دوره سرایت پذیری تا ۱۰ روز نیز می تواند ادامه یابد. پس یک فرد حتی بدون داشتن علایم، بیماری می تواند آن را به دیگری منتقل کند.

وی ادامه داد: اگر در اوایل اپیدمی یا بعد از گذشت مدتی نظام سلامت موفق نباشد یا مردم همراهی نکنند هر فرد می تواند بیش از۲ نفر را مبتلا کند.

 

نحوه مواجهه با کرونا در کشور

بازرس کل سازمان نظام پزشکی کشور گفت: یک برنامه متمرکز مراقبت فعال از چند روز پیش در برخی استان های کشور از جمله قم، گیلان و اصفهان آغاز شده است. در این برنامه ابتدا به صورت غیر حضوری از وضعیت افراد دارای علایم در خانوار کسب اطلاع می شود و  بعد در مورد ایزولاسیون یعنی جداکردن فرد علامت دار از بقیه در منزلآموزش داده می شود.

وی ادامه داد: استان های دیگر به ابتکار خودشان  قدام کرده اند. مثلاً بیمار یابی فعال در خانواده های افراد بستری شده   در مازندران و یا ردیابی تماس افراد مبتلا در کردستان  انجام شده است.

بیکی در مورد تشخیص این بیماری نیز گفت: متاسفانه آزمایش های کرونا محدود به بیماران بستری شده بدحال در بیمارستان بوده و تشخیص قطعی بر اساس این معیار بوده پس آمارهای رسمی بیانگر وضعیت ابتلا نیست و احتمالاً این افراد چند روز قبل از بستری شدن عفونت را به دیگران منتقل کرده اند.

قائم‌ مقام مؤسسه تحقیقات ژنتیک میبد اذعان داشت: متاسفانه حفاظت فردی به خوبی انجام نمی شود. با اینکه می دانیم ویروس از راه تنفس هم منتقل می شود اما می بینیم برخی مردم از ماسک استفاده نمی کنند. همچنین حضور در تجمعات و عدم رعایت فاصله نیز همچنان ادامه دارد. اما شستن دست و دست نزدن به چشم، بینی و دهان تا حد متوسط رعایت می شود و از این حیث تغییر آگاهی در جامعه نسبتاً خوب بوده است. تغییر نگرش و عملکرد نیز متوسط بوده که بخش عمده ای از آن نیز ناشی از نبود امکانات بوده است.

وی عدم ایزولاسیون (جدا کردن فرد علامت دار از سایر افراد) را دلیل توفیق کم مهار بیماری در جامعه دانست و گفت: ردیابی افرادی که با فرد مبتلا تماس داشته اند بسیار محدود است. البته این کار در استان های با بروز بالا  سخت بوده اما در استان های با بروز پایین بهترین روش است زیرا امکان آزمایش با این حجم را نداریم.

 

بیکی تعطیلی اماکن عمومی را یکی از راه های mitigation یا کم‌ اثر کردن بیماری در جامعه دانست و گفت: هر چند تعطیلی مدارس، تعطیلی تجمعات مذهبی، نماز جماعات و جمعه اتفاق افتاد اما به دلیل تداوم تبلیغات رادیو و تلویزیون و همچنین عدم جایگزین روش خرید برای مردمی که نیاز به خرید دارند  کمتر شاهد تعطیلی بازارچه ها و مراکز خرید بودیم.

قائم‌ مقام مؤسسه تحقیقات ژنتیک میبد افزود: تعطیلی هتلها و مهمانپذیر ها نیز یکی از موارد ضروری است اما برخی از این مراکز همچنان در شهرهای کوچک‌ فعالند. ضمنا برخی اقامت گاه های غیر مجاز نیز این مساله را نادیده می گیرند.

وی تاکید کرد: تردد در جاده های ورودی استانها نیاز به قوانین سخت تر دارد. تردد در داخل شهرکمتر شده اما هنوزقابل توجه است.

 

دبیر شورای هماهنگی نظام پزشکی استان یزد اعلام کرد: هم اکنون تمام امکانات برای درمان بیماران بسیج شده اما متاسفانه پرسنل درمانی زیادی مبتلا شده اند. همچنین هدایت مردم جهت دریافت خدمات درمانی به درستی انجام نشده که حاکی از عدم برنامه ریزی دقیق است و در نتیجه به تردد های غیر ضروری دامن زده است.

 

بیکی با اشاره به نحوه مدیریت مقابله با کرونا در کشور گفت: ستاد مقابله در کشور  استانها و برخی شهرستانها تشکیل شده است و همه اعلام آمادگی کامل همکاری با وزارت بهداشت را داده ند اما بخشی از اقدامات آنان با ضعف سازماندهی و نبود اطلاعات مناسب و تصمیم گیری های غیر مبتنی بر شواهد همراه بوده است.

وی اظهار داشت: فعال شدن ساختارهای قانونی مثل شورای عالی سلامت در سطوح مختلف بخصوص در شهرستانها موضوع مهمی است. اطلاع رسانی عمومی باید توسط این نهاد انجام شود تا گزارشات غیر رسمی  در جامعه ایجاد وحشت نکند.

دبیر انجمن تولید کنندگان دارو مواد بهداشتی و غذایی استان یزد اظهار کرد: اولین گزارش اپیدمیولوژی وزارت بهداشت ۲۲روز با تاخیر منتشر شد. مبنایش نیز بر اساس نتایج آزمایشگاهی مثبت بود و از آنجا که گزینش انتخابی بود و صرفا جهت بستری شدگان و افراد خاص بود بیانگر  representiveخوبی از جامعه نیست.

وی همچنین تصریح کرد: مبنای کار بر اساس افراد بر تعداد frequency باز و همچنین بر اساس تعداد بستری ها درست نمی باشد. چون‌ اولاً کامل نیست، دوما کیفیت مطلوب را ندارد چون نمونه گیری از سواپ حلق انجام شده و ثبت تست ها در استان ها هم بر اساس در اختیار داشتن یا نداشتن کیت مخصوص سنجیده می شود. تاخیر جواب تست استانها نیز مزید بر علت شده است پس ساز و کار یکسانی ندارد.یعنی من حیث المجموع اطلاعات بدست آمده صحیح و علمی نیست.

بیکی عنوان کرد: ارگانهای رسمی که تاکنون در این زمینه فعال بوده اند متاسفانه ساختاری  نیستند.

بازرس کل سازمان نظام پزشکی کشور اذعان داشت: نبود فرماندهی واحد کارا و مقتدرICSالان خودش را نشان داده لذا اکنون بهترین زمان برای اصلاح ساختارهایی مانند پزشک خانواده، سفیر سلامت، محله های سلامت و خودمراقبتی که هزینه زیادی برده اند اما در وقت لاز م کارا نبوده اند می باشد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 86730

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب