ارائه روش تزریق پلاسمای خون بهبود یافتگان به مبتلا خبرگزاری علم و فناوری - ارائه روش تزریق پلاسمای خون بهبود یافتگان به مبتلایان کرونا
توسط محققان دانشگاه جان هاپکینز ارائه گردید؛

ارائه روش تزریق پلاسمای خون بهبود یافتگان به مبتلایان کرونا

به جهت تقویت سیستم ایمنی بدن انسان مطرح گردید؛

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان سمنان؛ روشی که به تازگی توسط محققان دانشگاه جان هاپکینز روشی پیشنهاد شده بیان می دارد که بر اساس این روش، از آنتی‌‌بادی‌‌های موجود در پلاسمای خون یا سرم افرادی که از عفونت COVID-19 بهبود یافته‌‌اند برای تقویت ایمنی بیماران تازه آلوده‌‌شده و افراد در معرض خطر بیماری استفاده شود.

آنتی‌‌بادی‌‌های مجود در خون افراد بهبود یافته قابلیت خنثی کردن ویروس کرونا را خواهند داشت؛ طرح این پژوهش توسط محققین به مجله تحقیقات بالینی تحویل داده شده است. در این روش از بیمارانی که پس از ابتلا به کووید19 بهبود یافته‌‌اند خواسته می‌‌شود خون خود را اهدا کنند؛ پلاسمای خون توسط فناوری‌‌هایی جداسازی می‌‌شود، پس از جداسازی سموم و سایر عوامل بیماری‌‌زا از خون این افراد، آن را به بیماران مبتلا به کرونا یا افراد در معرض خطر ابتلا تزریق می‌‌کنند.

قابل ذکر است که پزشکان در شانگ‌‌های قبلاً از پلاسمادرمانی برای بیماران آلوده به ویروس در چین استفاده کرده‌‌اند و نتایج امیدوار کننده‌‌ای را برای اولین بار گزارش داده‌‌اند و یکی از بزرگترین داروسازان در ژاپن نیز این تحقیق را آغاز کرده است.

این روش که به نــــام  convalescent plasma شناخته می‌‌شود، در گذشته  و در قرن بیستم نیز برای مقابله با اپیدمی‌‌هایی نظیر سرخک و اریون مورد استفاده قرار گرفت و روشی موفق بود.

محققان تأکید دارند که این روش درمان قطعی برای کروناویروس نخواهد بود اما قادر است تا زمان پیدایش و کشف واکسن این ویروس، به‌‌عنوان روشی موقتی مفید واقع شود و البته کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی استفاده بهینه از سرم به مطالعات بالینی بیشتری نیاز دارد.

انتـــهای متن/ص

زمان انتشار: سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 86731

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب