جوشاندن آب ویروس ها و باکتری های موجود را از بین م خبرگزاری علم و فناوری - جوشاندن آب ویروس ها و باکتری های موجود را از بین می برد/ خوردن آب های بسته بندی مشکلی ندارد
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز:

جوشاندن آب ویروس ها و باکتری های موجود را از بین می برد/ خوردن آب های بسته بندی مشکلی ندارد

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور گفت: جوشاندن آب لوله ویروس ها و باکتری های موجود در آن را کاملا از بین می برد و خوردن آب جوشیده شده مشکلی ندارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، یکی از سوالاتی که امروز رایج شده این است که آیا ممکن است ویروس کرونا در آب وجود داشته باشد یعنی اینکه آیا ما می توانیم آب لوله کشی خانه را استفاده کنیم موردی ندارد یا اینکه حتما باید تصفیه شود.

اما سوالات دیگری نیز مطرح می شود که آیا در این شرایط باید از آب تصفیه کن خانگی استفاده کنیم؟ یا آب معدنی برای نوشیدن خود بخریم؟

گندزدایی آب های بسته بندی

در همین ارتباط دکتر منصور امین عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و میکروبیولوژیست به برخی از سوالات هموطنان در همین زمینه پاسخ داد و مطالبی را بیان کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان اظهار کرد: آب هایی که به صورت بسته بندی فروخته می شود چون ضدعفونی می شوند و گندزداهایی مانند ازن به آنها زده می شود و کاملا میکروب ها و ویروس های موجود در آنها کامل از بین می رود.

وی با تاکید بر این نکته که خوردن آب های بسته بندی هیچ مشکلی برای افراد ایجاد نمی کند، تصریح کرد: ولی استفاده از آب های لوله کشی بستگی به آن شهری که در آن زندگی می کنیم دارد.

دکتر امین در این زمینه توضیح داد که در برخی از شهرها مانند شهرهای شمالی کشور چون آب های تحت الارضی بالا است و همه جا آب وجود دارد، در این شرایط اگر شبکه لوله شهری دارای شکستگی باشد ممکن است ویروس وارد آن شود. یعنی اینکه وقتی آب افت فشار پیدا می کند ممکن است آب های تحت الارضی وارد لوله ها شوند که آنجا خطرناک است.

هپاتیت از طریق آب های آلوده به بدن انسان وارد می شود

وی اضافه کرد: گاهی ممکن است در این شهرها فاضلاب نزدیک مسیر لوله کشی باشد که اگر شکستگی در لوله آب ایجاد شده باشد امکان دارد این ویروس ها وارد آب شوند و از طریق آب نیز به بدن انسان ورود پیدا کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به این نکته که بیماری هایی مانند هپاتیت که ویروسی هستند از طریق آب های آلوده به بدن انسان وارد می شوند، خاطرنشان کرد: ما باید در نقاطی آب های تحت الارضی دارند و امکان دارد شبکه توزیع آب دارای شکستگی باشد احتیاط کنیم و در این شرایط آب را برای نوشیدن بجوشانیم و بعد استفاده کنیم.

دکتر امین در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: اگر جایی مطمعن هستیم که شبکه سالم است و مشکلی در آب رسانی وجود ندارد و یا آب های تحت الارضی پایین هستند مانند مناطق کویری و خشک خوردن آب لوله کشی مشکلی ایجاد نمی کند.

آب معدنی سالم است

وی یادآور شد: جاهایی مانند شهرهای شمالی ایران و یا استان خوزستان که آب های تحت الارضی بالا هستند و گاهی اوقات شکستگی در لوله به وجو می آید و این آب ممکن است از طریق آب های زیر زمینی آلوده شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور در بخش پایانی سخنان خود تاکید کرد: جوشاندن آب لوله ویروس ها و باکتری های موجود در آن را کاملا از بین می برد و خوردن آب جوشیده شده مشکلی ندارد.

دکتر امین در بخش پایانی سخنان خود در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان بیان کرد: آب معدنی هم که سالم است زیرا شرکت های تولید کننده آنها موظف هستند که مرتب به آنها گندزدا بزنند تا آب ها به صورت استریل به دست مردم برسد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 86753

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب