علم و فناوری گزارش می دهد؛

دانش ساخت کیت تشخیص کروناویروس در دستان محققین ایرانی/۶۰ هزار کیت تست کوید ۱۹ به وزارت بهداشت تحویل داده می شود

محققین کشورمان با تلاش شبانه روزی موفق به ساخت کیت تشخیص بیماری کرونا شدند، کیتی که تاکنون تنها ۶ کشور جهان تکنولوژی ساخت آن را به دست آورده اند. با رونمایی این کیت، امیدواری برای ساخت داروی این بیماری در آینده ای نه چندان دور ، توسط پزشکان ایرانی افزایش یافته است.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ طی روزهای اخیر بسیاری از مردم کشورمان برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا خود را در خانه هایشان قرنطیه کرده اند و گاهی اخبار افزایش تعداد مبتلایان به این ویروس باعث نارحتی مردم کشورمان می شود اما شاید بتوانیم به معکوس شدن اخبار تلخ کرونا در کشورمان امیدوار باشیم؛ چرا که با تلاش های شبانه روزی محققین کشورمان ، جمهوری اسلامی ایران، به جمع معدود کشورهای دارای دانش سخت کیت تشخیص این بیماری پیوسته است و امیدواری برای ساخت داروی این بیماری در آینده ای نه چندان دور ، توسط پزشکان ایرانی افزایش یافته است.

ساخت اولین کیت تشخیص کرونا توسط چین

 نخستین بار پژوهشگرانی از شانگ های، ووهان، پکن و سیدنی بودند که با استفاده از روش توالی یابی " RNA" متاژنومیک موفق  به تشخیص اولیه کروناویروس، شدند. این تیم در ۲۰ دی ۹۸ دستورالعمل اولیه توالی یابی ژنتیک این ویروس را ارائه کرد تا این که نسخه فعلی این شیوه در ۲۷ دی منتشر شد. در چین استفاده از روش توالی یابی ژنتیک ازابتدا مورد استفاده بود و همچنان در جریان است و منجر به تولید کیت های آزمایشی تجاری شده است. تا دهم بهمن، بیش از ۵۰هزار کیت آزمایشی در سراسر چین توزیع شده بود. در ۱۶بهمن چینی ها یک آزمایشگاه تست اورژانسی را در ووهان راه اندازی کردند که می تواند تا ده هزار نمونه را در هر روز آزمایش کند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) یک هفته پیش اعلام کرد ۲۵۰ هزار کیت تشخیص کروناویروس جدید را به ۱۵۹ آزمایشگاه در سراسر جهان تحویل داده است.

در این رابطه بخوانید :

تشخیص بیماری کرونا در مدت ۱۰ دقیقه و با دقت ۹۸ درصد امکان پذیر شد / با روش های شناسایی ویروس کوید-۱۹ آشنا شوید

میزان ماندگاری ویروس کرونا بر روی اشیاء مختلف/ آیا گرم شدن هوا می تواند "کوید ۱۹" را از بین ببرد ؟

 

دانش ساخت کیت تشخیص کرونا ویروس در اختیار 6 کشور جهان

بر اساس آخرین آمارهای جهانی، تا امروز 4 فروردین ، ویروس کرونا در ١٧٠ کشور شیوع یافته و شمار مبتلایان به این ویروس در سراسر جهان تا کنون از مرز 353 هزار  نفر عبور کرده و 15419 نفر نیز در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.از سوی دیگر، میلیون‌ها نفر در سراسر جهان برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، در خانه‌های خود قرنطینه شده‌اند و دولت‌ها از شهروندان خود خواسته‌اند تنها برای موارد ضروری از خانه خارج شوند.

آخرین آمار مبتلاین ویروس کرونا در جهان

اما نکته ای که در مورد این ویروس وجود دارد تعداد انگشت شمار کشورهای دارای دانش ساخت کیت تشخیص این بیماری می باشد چرا که با توجه به جدید بودن این ویروس دانش و تکنولوژی بالایی برای ساخت کیت تشخیص این ویروس احتیاج است . در این رابطه، نشریه "نیچر" تلاش های دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشورهای مختلف جهان برای ارائه دقیق ترین، سریع ترین و قابل اعتمادترین کیت تشخیص کروناویروس جدید را به مسابقه ای میان آن ها تشبیه کرده است. در خبرها و دستورالعمل های ارائه شده از جانب سازمان بهداشت جهانی به این که کیت های آزمایشی این سازمان دقیقا در چه کشور یا کشورهایی ساخته شده اشاره روشنی نشده است؛ اما بنا به مقاله ای که نشریه نیچر منتشر کرده تا امروز بیش از ۱۲ گروه تحقیقاتی از کشورهای چین، هنگ کنگ، ایالات متحده، آلمان، فرانسه و انگلیس موفق به طراحی و ارائه کیت های تشخیص کروناویروس با روش های مختلف شده اند. منابع خبری دیگر از تولید کیت های مشابه در ژاپن و تایلند نیز خبر می دهند که البته گویا هنوز نهایی نشده است.

ایران به جمع کشورهای دارای دانش ساخت کیت تشخیص کروناویروس پیوست

جمهوری اسلامی ایران در زمینه پزشکی طی سال های اخیر به موفقیت های چشمگیری دست پیدا کرده است و حتی تعدادی از داروها و تکنولوژی های ساخت کشورمان به کشورهای اروپایی نیز صادر می شود. در زمینه کرونا نیز، محققین ایرانی با تکیه بر دانش بومی خود موفق به ساخت کیت کروناویروس شده اند. در این زمینه ، دکتر مصطفی قانعی ، دبیر کمیته علمی کرونا ، امروز از تولید انبوه این کیت ها در داخل کشور خبر داد و گفت : بعد از فراخوانی که وزارت بهداشت با محوریت آزمایشگاه‌های مرجع و مشارکت معاونت علمی اعلام کرد ۶شرکت دانش بنیان را بعد از ارزیابی ها برای تولید کیت های تشخیص سریع کرونا انتخاب کردیم.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با بیان اینکه این شرکتها متعهد شدند که هر کدام هزار کیت را تحویل بدهند، گفت: این ۶ شرکت در فاز اول مجموعاً ۶۰ هزار تست را این هفته تحویل وزارت بهداشت می دهند که انستیتو پاستور هم همکاری می کند. وی با بیان اینکه انستیتو پاستور بعد از تایید کیت ها، این شرکت ها را به اداره کل تجهیزات پزشکی ارجاع می دهد، بیان کرد: تا امروز ۳ شرکت کیتها را تحویل انستیتو پاستور ایران داده که هنوز نتایج را به اداره کل تجهیزات پزشکی برای اخذ مجوزها نفرستاده است. این سه شرکت در حال تولید انبوه هستند ولی در هر صورت باید مجوز فروش آنها از سوی اداره کل تجهیزات پزشکی صادر شود.

وی با بیان اینکه طی یک الی دو روز آینده این تاییدیه نهایی می شود، عنوان کرد: این شرکتها میزان تولید را که انستیتو پاستور تایید کرده کامل کردند و تنها منتظر تایید و مجوز فروش هستند. قانعی در خصوص ۳ شرکت دیگر که توانایی تولید کیت های تشخیص سریع کرونا را دارند، گفت: تا پایان این هفته سه شرکت دیگر متعهد هستند که به تعهد خود عمل کنند؛ تصمیم بر این است که وزارت بهداشت بر اساس نیاز، شرکت ها را موظف به تولید کند. دبیر ستاد توسعه زیست فناوری، ادامه داد: به لحاظ اینکه این شرکتها مواد اولیه را وارد کردند مشکلی در تولید انبوه نداریم در حدی که در فاز دوم نیز قابل تامین است.

دبیر علمی کمیته مبارزه با کرونا با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت کمیته ای در انستیتوپاستور را مرجع تایید کیت ها قرار داده است، ادامه داد: اگر این کمیته کیتها را تایید کند شرکتها می‌توانند مجوز فروش را از اداره کل تجهیزات پزشکی دریافت و به آزمایشگاه‌های مرجع مورد تایید واگذار کنند. به گفته وی، در معاونت علمی فکر این را کردیم که با پیک های بعدی ویروس کرونا و سایر ویروس ها مواجه شویم از این رو شرکتهایی را مورد تایید قرار دادیم که زیرساخت تولید کیت دارند تا در پیک های بعدی یا در مواجهه با ویروسهای دیگری بتوانند کیت تولید کنند.

انتهای پیام /

زمان انتشار: چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 86764

مطالب مرتبط :
کیت

ساخت کیتهای تشخیص کرونا در شرکت دانش بنیان قمی

ساخت کیتهای تشخیص کرونا در قم

کیت‌های تشخیص کرونا، در شرکت دانش بنیان ثمین پردیس رضوان ساخته شد تا استان قم سومین تولید کننده این کیت‌ها باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب