علم و فناوری بررسی می کند؛

پنهان کاری؛ ابزار نظام سلطه برای تسخیر افکار عمومی

سیاست رسانه‌ای نظام سلطه این روزها با ابزارهای خاص رسانه‌ای در صدد القای مفاهیم خاصی بر علیه کشورمان هستند که یکی از مهم ترین عبارت‌ها و کلیدواژه‌ها «پنهان کاری» است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان شرقی، این روزها کلیدواژه «پنهان کاری» در حد وسیعی از سوی رسانه‌های نظام سلطه در شبکه‌های ماهواره‌ای رسانه‌های غربی، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بر ذهن شهروندان و افکار عمومی القاء می شود. سیاست رسانه‌ای نظام سلطه این روزها با ابزارهای خاص رسانه‌ای در صدد القای مفاهیم خاصی بر علیه کشورمان هستند که یکی از مهم‌ترین عبارت‌ها و کلیدواژه‌ها «پنهان کاری» است. این سیاست رسانه‌ای در حالی در مورد کشورمان به کار گرفته شده است که در حال حاضر بیش از  ۱۰۰ کشور جهان با بیماری کرونا ویروس درگیر شده‌اند


حال باید دید هدف نهایی نظام سلطه از هدف قرار دادن افکار عمومی جهان و متهم کردن جمهوری اسلامی ایران به پنهان کاری در ابعاد مختلف موضوعات داخلی و خارجی کشور چیست و آنها چه اهدافی را دنبال می کنند.

رسانه‌ها ابزار تغییر عقیده، اندیشه و فرهنگ جوامع هستند

در دنیای کنونی رسانه‌ها ابزار تغییر عقیده، اندیشه و فرهنگ جوامع هستندمتاسفانه بزرگترین شرکت‌ها و کارتل های بزرگ رسانه‌ای متعلق به صهیونیسم جهانی است. این شرکت ها به پشتیبانی مالی استکبار جهانی و صهیونیستم در صدد هستند تا با ترفندهای رسانه‌ای جوامع مختلف را مطابق اهداف خود تربیت کنند.


آنها به این نتیجه رسیده‌اند با ابزار رسانه می‌توان جوامع را دستخوش تغییرات مدیریتی و براندازی کرد. برای همین است در کشورهای مختلف روش‌های متفاوتی را در پیش می گیرند.در حال حاضر نظام سلطه رسانه‌ای با توجه به همه گیر شدن کرونا ویروس در سطح دنیا و با وجودی که بیش از ۱۰۰ کشور دنیا با این بیماری درگیر هستند ولی بیشتر همت و تلاش خود را برای مبارزه با جمهوری اسلامی به کار گرفته‌اند.

نظام سلطه رسانه‌ای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا برای تضعیف نظام اسلامی استفاده کرده و در طی دو سال اخیر از هر فرصت و اتفاقی برای تکمیل و تضعیف هر چه بیشتر و تقویت فشار حداکثری خود علیه ملت ایران بهره می گیرد.
به وضوح دیده می‌شود در موضوع همه گیری ویروس کرونا با بهره گیری از کلیدواژه پنهان کاری سعی می‌کنند اعتماد مردم به نظام جمهوری اسلامی و نظام سلامت کشور را از بین برده و وانمود ‌کنند نظام سلامت در ایران از مبارزه با این ویروس و جلوگیری از تبعات ناشی از آن و بیماری های دیگر ناتوان است و به این صورت ترس، ناامیدی و نگرانی را در جامعه بیشتر کنند.

کاهش اعتماد به نظام اسلامی هدف نظام سلطه رسانه ای

اکنون کشور ما علاوه بر جنگ در صحنه سلامت و مبارزه با ویروس کرونا در جنگ دیگری به نام جنگ رسانه به صورت تمام عیار می جنگد، جنگ دوم ایران مبارزه با عملیات روانی دشمن از طریق رسانه در شبکه‌های ماهواره‌ای و فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی است و به نظر می رسد این حجم از عملیات روانی تخریب کننده به جز کشور ما بر روی هیچ کشوری دیگری صورت نمی گیرد.

طی  دو ماه اخیر که کشورمان با ویروس کرونا دست به گریبان است شبکه‌های ماهواره‌ای با کنار هم گذاشتن و تقطیع صحبت‌های برخی افراد به اصطلاح کارشناسان غربی، عموم شهروندان ایرانی را به هجوم به فروشگاه‌ها و به اصطلاح غارت کردن فروشگاه‌ها و مراکز خرید سوق می دهند. آنها به مردم این تفکر را القا می‌کنند نظام ایران به تامین مایحتاج عمومی شهروندان قادر نیست. از یک قحطی بزرگ ویرانگر در کشور صحبت می‌کنند و با این حیله‌ها و ترفندهای رسانه‌ای می خواهند کشور را در وضعیت بحرانی نشان دهند و به مردم بگویند ایستادگی و مقاومت چاره کار نیست و پایان آن شکست است و در نتیجه هیچ چاره و نتیجه ای جز تسلیم در برابر استکبار جهانی نیست.

سیاه نمایی مشکلات داخلی، تحقیر توانمندی‌های متخصصان داخلی، زیر سوال بردن فعالیت جامعه پزشکی و پرستاری و القای اینکه دولت از رسیدگی به بیماران ناتوان است و بزرگ نمایی اقدامات انجام شده توسط غربی‌ها از جمله اقداماتی است که نظام سلطه رسانه‌ای با استفاده از شبکه‌های ماهواره‌ای و شبکه‌های مجازی می خواهد در حد وسیع این تفکرات را اشاعه دهد.

القای این موضوع که ایران در موضوع ورود کرونا به کشور پنهان کاری کرده است یکی از اهداف شومی است که دشمنان ایران اسلامی را به آن متهم می کنند تا بتوانند خود را در نقاب رسانه پنهان کرده و بگویند با این رفتارها چاره ای جز سازش و تسلیم در برابر اراده غرب وجود ندارد

عدم نظارت بر فضای مجازی جامعه را متشنج می کند

از سوی دیگر عدم نبود نظارت بر فضای مجازی از آشفتگی فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و انتشار شایعات در شرایط کنونی جای انتقاد دارد. متاسفانه در کنار همه مسائل موجود برخی از افراد و مدیران با استفاده از رسانه شخصی خود که همان گوشی‌های هوشمند هستند جو روانی جامعه را متشنج می‌کنند.

هر روز در شبکه‌های اجتماعی شاهد طیف بی‌شماری از اطلاعات، آمار و داده‌های اشتباهی هستیم که از یک طرف باعث افزایش استرس، ترس و دلهره افراد می‌شود و از سوی دیگر دامن زدن به شایعات موجب ناکارآمد جلوه دادن مدیریت در کشور و اقدامات انجام یافته می‌شود.

کنترل فضای مجازی اقدام راهبردی

باید در شرایط فعلی رصد کلی و همه جانبه برای فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی صورت گیرد،کنترل فضای مجازی در چنین شرایطی یکی از اقدامات مهم و راهبردی است.

در حالی که مدافعان سلامت در خط مقدم جبهه نبرد با کرونا مبارزه می‌کنند ولی برخی از شهروندان یا عناد ورزان که اطلاعات خوبی ندارند با پخش عکس‌ها و فیلمهای غیرواقعی سعی در درشت‌نمایی مشکلات و کوچک‌نمایی توانمندی‌ها دارند. آنان می‌کوشند چند دستگی و تشتت آرا در جامعه ایجاد کنند، بنابراین در چنین مواقعی لازم و ضروری است تا کنترل و نظارت بیشتری بر محتوای شبکه های اجتماعی در فضای مجازی صورت گیرد.

معصومه درخشان

زمان انتشار: پنج شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 86777

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب