ابداع دستگاهی برای تشخیص سریع باکتری های مضر خون خبرگزاری علم و فناوری - ابداع دستگاهی برای تشخیص سریع باکتری های مضر خون

ابداع دستگاهی برای تشخیص سریع باکتری های مضر خون

مهندسان دانشگاه راجرز برای تشخیص سریع باکتری های مضر در خون دستگاهی را ابداع کردند که به متخصصان مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد تا علت عفونت های احتمالی کشنده را مشخص کرده و با داروها مبارزه کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از تک اکس پلوریست؛ باکتری های مقاوم در برابر دارو یا سوپر باگ ها یک نگرانی مهم در مورد سلامت عمومی هستند. در سطح جهان، حداقل 700000 نفر به دلیل عفونت های مقاوم در برابر دارو، از جمله 230،000 مورد عبور از سل مقاوم به چند دارو، سطل را لگد می کنند. اگر هیچ اقدامی صورت نگیرد، این تعداد ممکن است تا سال 2050 منجر به مرگ 10 میلیون نفر در سال شود.

مهندسان دانشگاه راجرز برای تشخیص سریع باکتری های مضر در خون به وسیله دستگاه چند منظوره، مینیاتوری، ارزان و شفاف ابداع کرده اند. جالب اینجاست که این دستگاه به متخصصان مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد تا علت عفونت های احتمالی کشنده را مشخص کرده و با داروها مبارزه کنند.

این دستگاه جدید باکتریهای هدفمند را از مایعات بدن به سرعت جدا کرده، بازیابی و تمرکز می کند. سپس ذرات و باکتری ها را فیلتر می کند و حدود 86 درصد از آنها را تصرف می کند.

این وسیله با دانه های مغناطیسی انباشته شده است تا بتواند به طور مؤثر به دام بیفتد و تمرکز کند، و اشرشیاکلی (E. coli) را از سیستم تعلیق باکتری و پلاسمای خوک بازیابی کند. حفره های کوچکی بین دانه های مغناطیسی وجود دارد تا بتواند باکتری موجود در دستگاه را از نظر جسمی جدا کند.

مهندسان، با استفاده از دینامیک سیالات محاسباتی، فناوری توموگرافی سه بعدی و یادگیری ماشین، آزمایش انباشت مهره را در یک فضای کوچک سه بعدی با سرعت جریان مختلف بررسی و توضیح دادند.

ترکیبی از مهره ها با اندازه های مختلف برای دستیابی به راندمان ضبط بالا (86 ∼) با سرعت جریان 50 میکرولیتر در دقیقه استفاده می شود. با استفاده از تغییر شکل پذیری زیاد این دستگاه، نمونه ای از E. coli با استفاده از سرعت جریان بالاتر و به دنبال آن جداسازی سریع مغناطیسی، می تواند از تعلیق باکتری تعیین شده بازیابی شود.

این دستگاه برای ساخت و کار با آن آسان است، و این امر را برای تشخیص بیماری های ارگانیسم های ایجاد شده در آزمایشگاه ها و مراقبت های بهداشتی ایده آل می کند. مهندسین اکنون مشغول به کار در بهتر کردن دستگاه هستند و قصد دارند چندین دستگاه را روی یک تراشه کوچک اضافه کنند و آزمایش مقیاس گذاری را در این زمینه بررسی کنند.

Coauthor Ruo Qian (Roger) Wang، استادیار گروه مهندسی عمران و محیط زیست دانشکده مهندسی دانشگاه راتگرز نیو برانزویک، گفت: شناسایی سریع باکتریهای مقاوم در برابر دارو، به پزشکان ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد تا داروهای مناسب را برای افزایش شانس بقا تجویز کنند.

این تحقیق با همکاری دانشمندان دانشگاه آلاباما، توسکالوزا انجام شد.

زمان انتشار: چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷:۱۶

شناسه خبر: 86781

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب