مسئول سازمان علمی و پژوهشی استان زنجان:

از طرح های آماتور تا بومی سازی محصول وارداتی حمایت کرده ایم

علی رضاخانی از حمایت مادی و معنوی از تولید داخلی سیلیکا ژل خبر داده و افزود: سال گذشته از ۶۰ طرح فناورانه حمایت کردیم و در سال جاری امیدواریم با رویکرد بومی سازی مسائل و خلاقیت محوری نتایج مطلوبی را در حوزه های مختلف کسب کنیم

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، علی رضاخانی مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان زنجان با بیان اینکه از سال 83 سازمان بسیج علمی، پژوهشی با ایده حمایت مادی و معنوی از طرح ها، ابتکارات و اختراعات بسیجیان رسما فعالیت خود را آغاز نمود، اظهار کرد: این سازمان فعالیت خود را با اهداف جریان سازی و نهادینه کردن گفتمان علمی، کمک به مدیریت دانش، توان و تکمیل چرخه علمی کشور و تقویت بنیه علمی و مهارتی بسیجیان و پرورش کادر تراز انقلاب پیگیری می کند.

نقش بسیج علمی استان در پیشرفت های علمی

رضاخانی به نقش سازمانی و معاونتی بسیج علمی و پژوهشی اشاره کرده و گفت: سازمان علمی و پژوهشی استان از سال 89 حمایت های خود را از طرح ها و ایده های برتر آغاز کرده به بیش از 150 طرح موفق و اقتصادی کمک های مالی و معنوی کرده است.

وی افزود: در سال گذشته حدود 60 طرح را به صورت مشاوره ای و معنوی تحت پوشش قرار دادیم که حدود 20 درصد آن ها شامل حمایت مالی و مابقی طرح ها به صورت مشاوره، معرفی به سازمان ها، آموزش مطالب مورد نیاز تحت نظر اساتید مجرب و ... حمایت شدند.

علی رضاخانی به چند طرح موفق در سال 98 اشاره نموده و مطرح کرد: سال گذشته از طرح های موفق و کاربردی حمایت مادی قابل توجهی صورت گرفت که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از:

  1. طراحی و ساخت موتور هسته مغناطیس دائم
  2. طراحی و ساخت ربات مفتول خم کن هوشمند
  3. طراحی و ساخت دستگاه منبع جریان متغیر چند گانه قابل حمل
  4. طراحی و ساخت سیستم بهبود فرآیند سوخت رسانی LPG

فضا سازی جشنواره جهادگران برای جوانان استان

مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی و فناوری استان زنجان برگزاری جشنواره جهادگران علم و فناوری در سال گذشته با شعار محوری هر تحریم یک فرصت را یکی از فعالیت های عمده این سازمان برشمرده و گفت: در این جشنواره از شرکت ملی ایران ترانسفو به عنوان یکی از بهترین شرکت های خاورمیانه در حوزه الکترونیک و شرکت ملی سرب و روی ایران، جهت به اشتراک گذاشتن تجربیات خود در حوزه شکستن تحریم ها دعوت به عمل آمد.

وی ادامه داد: همزمان با برگزاری این جشنواره، نمایشگاهی از اختراعات و ابتکارات بسیجیان نیز برگزار گردید که خوشبختانه شاهد نتایج خوبی از آن بودیم که از جمله آن ها می توان به دستیابی به فرمولاسیون سیلیکا ژل توسط یکی از شرکت های دانش بنیان بسیجی استان اشاره نمود. در گذشته این محصول  جزو کالا های وارداتی کشور بود که امروز توانایی ساخت آن با برگزاری جشنواره جهادگران علم و فناوری در داخل کشور فراهم گردیده است.

رضاخانی به فعالیت کارگروه های تخصصی خانه نخبگان استان در سال گذشته نیز اشاره نموده و اظهار کرد: با احصاء مسائل استان در حوزه های مختلف از جمله صنعت و معدن، عمران و فضا سازی شهری، حقوقی و کشاورزی توسط این کار گروه ها، بناست که این مسائل در قالب پایان نامه های دانشجویی در سطح دانشگاه های استان فراخوان داده شود.

مسئول سازمان علمی و پژوهشی و فناوری استان زنجان از فعالیت مرکز هدایت و حمایت از محصول استراتژیک زیتون خبر داده و گفت: این مرکز هدایت تنها مرکز تخصصی استان است که به صورت کاملا تخصصی تحقیقات خود را در زمینه محصول زیتون آغاز کرده و با انعقاد تفاهم نامه همکاری با شورای ملی زیتون، تعامل با جهاد کشاورزی، بازدید از مراکز مختلف تحقیقاتی مرتبط با این محصول، برگزاری کارگاه آموزشی و ... سعی در ارائه راهکار های علمی و عملیاتی جهت حل مسائل این حوزه در سطح استان و کشور دارد.

وی افزود: با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور و جهان، رایزنی هایی را با شرکت های مختلف انجام دادیم و در نهایت دو شرکت مستقر در مرکز رشد شهید شهریاری بسیج علمی استان آمادگی خود را در زمینه تولید ماسک و مواد ضد عفونی کننده اعلام نمودند. سازمان بسیج علمی استان سعی دارد با هماهنگی ستاد مبارزه با ویروس کرونا، با تامین مواد اولیه تولید این محصولات، مواد بهداشتی تولید شده را در اختیار گروه های جهادی استان جهت توزیع در مناطق حاشیه نشین استان قرار دهد.

برنامه های سال ۹۹ بسیج علمی

علی رضا خانی نظارت بر برنامه های علمی اقشار مختلف بسیج استان را از دیگر ماموریت های این سازمان دانسته و مطرح کرد: در تمامی شهرستان های استان پایگاه علمی داریم که با برگزاری کارگاه های آموزشی، کار آفرینی، کلاس های کنکور و ... به انجام فعالیت های علمی می پردازند.

مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان با بیان اینکه به برخی پایان نامه های دانشجویی کسری خدمت تعلق می گیرد ابراز کرد: از سال 97 پایان نامه ها و طرح های مبتنی بر مسئله محوری پس از بررسی اولیه در کارگروه تخصصی، به عنوان طرح مشمول کسری خدمت به مرکز معرفی می گردند.

وی همچنین به اهداف عملیاتی سال آینده بسیج علمی با توجه به برنامه پنج ساله ششم بسیج با رویکرد پیامد محوری اشاره نموده و گفت: خلاقیت محوری و حل مسائل بومی به روش علمی از جمله نتایج و پیامد های دنبال نمودن این اهداف می باشند.

رضاخانی به سخنان آغاز سال رهبر معظم انقلاب اشاره نموده و خاطر نشان کرد: در گذر از رونق تولید به جهش تولید، نقش شرکت های دانش بنیان، مراکز رشد، مراکز هدایت و پارک های علم و فناوری بسیار پر رنگ است و زمانی به معنی واقعی کلمه جهش تولید رخ می دهد که توسط مسئولان مربوطه به این نقش توجه جدی شود.

مسئول سازمان علمی و پژوهشی استان زنجان، باز کردن گره از مسائل و مشکلات زندگی مردم را از راهبرد های بسیج علمی استان زنجان دانسته و ادامه داد: سعی داریم با تکیه بر ظرفیت های استانی گامی در جهت باز کردن گره های های موجود در استان برداریم که این اقدامات در زندگی مردم نیز احساس شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 86792

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب