خبرگزاری علم و فناوری

آیا درمان های ایدز برای بیماری کرونا موثرند؟ +عکس

از زمان شیوع گسترده ویروس کرونا برخی محققان به سراغ توسعه درمان جدید نرفتند و سعی داشتند با درمان های موجود به جنگ این ویروس بروند. مثلا برخی از آنها درمان های مرتبط با ویروس HIV را برگزیدند و تحقیقاتی در این زمینه انجام دادند. آمارها نشان می‌دهد ویروس کرونای جدید (کووید۱۹) تاکنون بیش از ۳۸۰ هزار نفر در سراسر جهان را مبتلا کرده و بیش از ۱۸ هزار نفر را به کام مرگ فرستاده است.

کروناویروس در دسامبر سال 2019 آغاز شد و اکنون پس از چند ماه به یک بیماری همه‌گیر تنفسی بین‌المللی تبدیل شده ‌است. محققان درباره‌ی آزمایش اخیر می‌گویند که متأسفانه نتایج آزمایش ناامیدکننده بوده ‌است. تاکنون هیچ درمان و معالجه خاصی برای عفونت‌های کروناویروس وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از iflScience، علی‌رغم پتانسیل امیدوارکننده، یک داروی ترکیبی که معمولاً برای درمان ایدز از آن استفاده می‌شود، درمانی مؤثر در برابر «کووید 19» نیست. برای تعیین این‌که آیا «لوپیناویر-ریتوناوویر» ممکن است در درمان این بیماری نیز نقش مؤثری داشته باشد، محققان به طور تصادفی 99 نفر از 199 بیمار بالغ بستری شده با عفونت کروناویروس تأیید شده را برای این آزمایش انتخاب کردند. لوپیناویر-ریتوناوویر، میزان ویروس نقص ایمنی در بدن را کاهش می‌دهد تا سیستم ایمنی بدن بتواند با این بیماری بهتر مبارزه کند.

نتایج ناامیدکننده نشان داده‌اند که درمان‌های بیماری ایدز بر کروناویروس اثر ندارد

به‌طور کلی، در افرادی که دارو را مصرف کرده بودند در مقایسه با افرادی که تحت مراقبت معمولی بودند، تفاوت اساسی مشاهده نشده است. به‌طور متوسط، هر دو گروه حدود 16 روز به معالجه پزشکی نیاز داشتند. البته افرادی که به آن‌ها دارو داده شده بود، حدود یک روز زودتر پیشرفت‌هایی را نشان دادند. اگرچه تفسیر نتایج با توجه به مقیاس کوچک مطالعه دشوار است، با این حال تعداد کم‌تری مرگ و میر در گروه لوپیناویر-ریتوناوویر دیده شد.

محققان اضافه می‌کنند بیمارانی که لوپیناویر-ریتوناوویر دریافت کرده بودند، کمتر عوارض جدی مانند عفونت‌های ثانویه یا نیاز به کمک تنفس برای نارسایی تنفسی داشتند. بنابراین تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود آیا ممکن است مصرف این دارو در مرحله مشخصی باعث کاهش عوارض کروناویروس شود.

آمارها نشان می‌دهد ویروس کرونای جدید (کووید۱۹) تاکنون بیش از ۳۸۰ هزار نفر در سراسر جهان را مبتلا کرده و بیش از ۱۸ هزار نفر را به کام مرگ فرستاده است.ویروسی که از راه هوا به صورت انسان به انسان منتقل می‌شود و می‌تواند به سندرم ریوی حاد منتج شود و در خصوص گروه‌های خاص مانند مبتلایان به بیماری‌های قلبی و ... مرگ را به ارمغان داشته باشد. گفتنی است تاکنون درمان یا واکسنی برای COVID۱۹ توسعه داده نشده است.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۲:۱۳

شناسه خبر: 86797

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب