چرا تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در روسیه و کشوره خبرگزاری علم و فناوری - چرا تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در روسیه و کشورهای آفریقایی اندک است؟

چرا تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در روسیه و کشورهای آفریقایی اندک است؟

مطابق آخرین آمار تاکنون تنها نزدیک به ۵۰۰ نفر در کشور روسیه به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. این آمار در آفریقای جنوبی و مصر که بیشترین میزان مبتلایان ویروس کرونا را دارند از بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ مورد است. البته در خصوص کشور مصر این گمان نیز مطرح است که مقامات بهداشت و درمان آن کشور از ارائه آمارهای دقیق خودداری می‌‌کنند. اما از نظر علمی چرا اوضاع این کشورها در پاندمی کرونا این چنین است؟

از زمان شروع شیوع بیماری «کووید-19» در «ووهان» چین در دسامبر 2019، این ویروس به بیش از ۱۸۰ کشور منتقل شده است. بیشترین میزان آمار جانباختگان به کشور ایتالیا تعلق دارد؛ جایی که بیش از ۶۰۰۰ نفر در نتیجه همه گیری این ویروس جان خود را از دست دادند. برخی از کشورها، مانند چین، کره‌ی جنوبی، ایران، اسپانیا و فرانسه، شاهد شیوع گسترده‌ای بوده‌اند و آمار مبتلایان در ایالات متحده و بریتانیا به‌سرعت رو به افزایش است. اما بسیاری از کشورهای جهان تعداد کم یا هیچ مبتلایی نداشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از iflScience، در حالی که این احتمال وجود دارد که هنوز ویروس به این مناطق نرسیده و در آن‌جا گسترش نیافته است، بسیاری از این کشورها روابط مسافرتی، مهاجرتی، یا تجاری گسترده‌ای با چین دارند. سوالی که پیش می‌آید این است که آیا این تعداد کم به‌خاطر نرسیدن ویروس است، یا عواملی مانند کنترل مرزی کارآمد یا عدم نظارت و گزارش دقیق بیماران دخیل می‌باشند؟

چرا تعداد مبتلایان به کووید۱۹ (COVID۱۹) در روسیه و آفریقا کم است؟

گسترش بیماری از کشور مبدا آن فرایندی پیچیده است و عوامل زیادی در آن دخیل هستند، اما اصل قضیه مربوط به جابجایی است. این مورد می‌تواند شامل: مسافرت (داخلی یا خارجی)، مهاجرت، تجارت و نزدیکی شود. با نگاهی به آمار می‌توان فهمید که فقط 63 مورد ابتلا در کل روسیه گزارش شده است. این موضوع با توجه به روابط نزدیک این کشور با چین بسیار عجیب است، زیرا کشورهای دیگری که با چین رابطه‌ی نزدیک دارند آمارشان به‌طور قابل توجهی از روسیه بیشتر است.

بجز روسیه، در آفریقا نیز آفریقای جنوبی و مصر بالای ۴۰۰ نفر مبتلا دارد و بقیه کشورها چیزی بین صفر تا ۵۰ بیمار. البته به توجه به این‌که هنوز در مراحل ابتدایی شروع این بیماری هستیم، طبیعی است که بسیاری از کشورها هنوز با آن درگیر نیستند. البته عوامل دیگری مانند روابط مسافرتی ضعیف، نظارت کارآمد در مرز، تاثیرات آب و هوا، یا عدم نظارت و گزارش دقیق مبتلایان نیز می‌تواند در این امر سهیم باشد.

مطابق آخرین آمار تاکنون تنها نزدیک به ۵۰۰ نفر در کشور روسیه به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. این آمار در آفریقای جنوبی و مصر که بیشترین میزان مبتلایان ویروس کرونا را دارند از بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ مورد است. البته در خصوص کشور مصر این گمان نیز مطرح است که مقامات بهداشت و درمان آن کشور از ارائه آمارهای دقیق خودداری می‌‌کنند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 86798

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب