چه کسانی و با چه علائمی لازم است تست کرونا بدهند؟ خبرگزاری علم و فناوری - چه کسانی و با چه علائمی لازم است تست کرونا بدهند؟ یک پروفسور ویروس شناسی پاسخ می دهد

چه کسانی و با چه علائمی لازم است تست کرونا بدهند؟ یک پروفسور ویروس شناسی پاسخ می دهد

آمارها در ایران حاکی است حدود ۴۰ درصد از موارد ابتلا به این ویروس به دلیل مراجعه بی‌دلیل به مراکز بهداشتی رخ داده است. بنابراین مقامات بهداشت و درمان در خصوص مراجعه مکرر به مراکز درمانی هشدار می‌دهند. در حال حاضر دو دلیل اصلی برای آزمایش افراد وجود ‌دارد: داشتن علائم یا قرار گرفتن در معرض یک فرد آلوده. علائم اصلی کووید۱۹، تب، سرفه خشک و تنگی نفس است. این موارد بسیار شبیه آنفولانزا و سرماخوردگی است، بنابراین تشخیص پزشک برای نیاز افراد به آزمایش لازم ‌است.

ویروس کرونای جدید (کووید ۱۹) بیش از ۳۸۰ هزار نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده و بیش از ۱۸ هزار نفر را به کام مرگ فرستاده است. ویروسی که درمان و واکسن ندارد. پزشکان و مقامات بهداشی تاکید می‌کنند که اگر افراد علائم ابتلا به این بیماری، نظیر تب و سرفه خشک را در خود مشاهده کردند به جای آنکه سریعا به مراکز بهداشتی مراجعه کنند در خانه بمانند و خودقرنطینگی را در پیش بگیرند. آمارها در ایران حاکی است حدود ۴۰ درصد از موارد ابتلا به این ویروس به دلیل مراجعه بی‌دلیل به مراکز بهداشتی رخ داده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌الرت، این روزها جهان برای مهار و كند كردن گسترش ویروس کرونا تلاش می‌كند، آزمایش‌ها نقش اساسی در این بازه حساس دارند. زیست‌شناس مولکولی و محقق، «مورین فران»، به برخی از سؤالات اساسی در مورد چگونگی عملکرد این آزمایش‌های تشخیص‌دهنده پاسخ داده است. در ادامه به پرسش پاسخی در این خصوص که در وبسایت TheConversation منتشر شده است توجه کنید.

آیا من باید آزمایش کرونا بدهم؟ آنچه باید درمورد آزمایش‌های «کووید19» بدانید.

- چه کسی در مورد این ویروس آزمایش می‌شود؟

در حال حاضر دو دلیل اصلی برای آزمایش افراد وجود ‌دارد: داشتن علائم یا قرار گرفتن در معرض یک فرد آلوده. علائم اصلی کووید19، تب، سرفه خشک و تنگی نفس است. این موارد بسیار شبیه آنفولانزا و سرماخوردگی است، بنابراین تشخیص پزشک برای نیاز افراد به آزمایش لازم ‌است.

- تست کرونا چگونه است؟

برای یک بیمار، روند آزمایش برای ویروس آسان است و تقریباً در هر مکانی ممکن است انجام شود. این به‌طور معمول شامل گرفتن نمونه از اعماق حفره بینی بیمار برای جمع‌آوری سلول‌های پشت بینی است. سپس نمونه به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا طی فرایندی مشخص شود که سلول‌های بیمار به ویروس آلوده شده‌اند یا خیر. از همین فرآیند برای تشخیص بیماری آنفلوانزا استفاده می‌شود.

- آیا واقعاً همه باید آزمایش شوند؟

آزمایش تمام افراد در آمريکا امكان پذير نيست. بنابراین، اکثر مقامات بهداشتی بر این باورند که اولویت‌بندی آزمایش افرادی که به آن نیاز بیشتری دارند، بسیار مهم است. مثلا افرادی مانند کارکنان مراقبت های بهداشتی که با بیماران در تماس بوده‌اند که در معرض خطر بالایی قرار دارند، افرادی در مناطقی که میزان عفونت بالایی دارند و افراد 65 سال و بالاتر با مشکلات بهداشتی مزمن مانند بیماری‌های قلبی ، بیماری ریه یا دیابت.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳:۱۴

شناسه خبر: 86801

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب