خبرگزاری علم و فناوری

معاون پژوهش و فناوری بسیج دانشجویی خوزستان عنوان کرد:

مدیریت سیل در موقعیت‌ های بررسی شده از طریق GIS/انجام تحقیقات بر روی رودخانه کرخه

معاون پژوهش و فناوری سازمان بسیج دانشجویی استان خوزستان گفت: با استفاده از داده‌ های جمع ‌آوری شده می ‌توان از طریق GIS سیل را در موقعیت‌ های بررسی شده مدیریت کرد و در مواقع بحرانی مانند سیل از این اطلاعات استفاده، حرکت‌ ها مدل‌ سازی و از وقوع خسارت احتمالی جلوگیری شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، گروه ‌های تحقیقاتی مرکز تحقیقات شهید سید عبدالرضا موسوی سازمان بسیج دانشجویی استان خوزستان روستاها، زمین ‌های کشاورزی و نقاط آسیب ‌پذیر حوزه رودخانه کرخه را از جنبه GIS ارزیابی و به جمع ‌آوری داده پرداختند.

در همین ارتباط مهرداد قلی‌ زاده معاون پژوهش و فناوری سازمان بسیج دانشجویی استان خوزستان و مسئول GIS مرکز تحقیقات شهید سید عبدالرضا موسوی اظهار کرد: سیل مسئله ‌ای جدی و اساسی در استان خوزستان است زیرا در سال گذشته خسارت‌ های بسیاری به زمین ‌های کشاورزی و مناطق مسکونی روستاها وارد کرد.

وی سیل را چالش و مسئله اصلی برای استان خوزستان برشمرد و بیان کرد: فعالیت مرکز تحقیقات شهید سید عبدالرضا موسوی از مسئله سیل شروع شده و از دیدگاه GIS به این موضوع پرداخته است.

معاون پژوهش و فناوری سازمان بسیج دانشجویی استان خوزستان با اشاره به حضور سه اکیپ تحقیقاتی‌ متشکل از دانشجویان کارشناسی ارشد در حوزه سد و رودخانه کرخه، خاطرنشان کرد: این گروه‌ ها لایه‌ هایی نظیر موقعیت مکانی روستاها، رودخانه‌‌ ها، جاده‌ های اصلی و فرعی، موقعیت سیل ‌بندها، جمعیت روستاها و موقعیت اراضی کشاورزی را تعریف کردند.

قلی ‌زاده با بیان اینکه با هدف انجام تحقیقات، رودخانه کرخه به سه بخش تقسیم ‌بندی شده است، ادامه داد: بخش A از پایین دست سد کرخه تا بالای روستای خسرج، بخش B از روستای خسرج تا بعد از شهرستان حمیدیه، بخش C از بعد از این شهرستان تا ورودی تالاب شادگان توسط گروه‌ ها بررسی شدند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: این گروه‌ ها به برداشت لایه ‌های روستاها، موقعیت مکانی آنها از لحاظ آمارهای جمعیت، موقعیت مکانی اراضی کشاورزی، موقعیت جاده‌ های اصلی و فرعی پرداخته ‌اند.

مسئول GIS مرکز تحقیقات شهید سید عبدالرضا موسوی تأکید کرد: با استفاده از داده‌ های جمع ‌آوری شده می ‌توان از طریق GIS سیل را در موقعیت‌ های بررسی شده مدیریت کرد و در مواقع بحرانی مانند سیل از این اطلاعات استفاده، حرکت‌ ها مدل‌ سازی و از وقوع خسارت احتمالی جلوگیری شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 86802

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب