خبرگزاری علم و فناوری

راه اندازی موکب سلامت در مساجد تبریز/ برشکاری۹۰۰ هزار ماسک

یک اطلاع رسانی در گروه های جهادی بسیج دانشجویی کافی بود تا دانشجویان بسیجی جهادگر دانشگاه های تبریز را دور هم جمع کرده و برای یک کار جهادی آنها را در مسجد اشرف الانبیاء دورهم گرد آورد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان شرقی ، این روزها جوانان جهادی مساجد را سنگر خود کرده اند، البته نه اینکه مساجد قبل از این سنگر نبوده باشند بلکه مساجد از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی سنگر انقلابند. چه آن روزهایی که مساجد سنگر مبارزات مردمی برای پیروزی انقلاب بود و چه در هشت سال دفاع مقدس که پشتیبانی از رزمندگان را بر عهده داشت و چه این روزها که جوانان جهادی برای مبارزه با کرونا مساجد را سنگر خود کرده اند.

در هشت سال دفاع مقدس مادران و پدران در پشت جبهه و در مساجد مواد غذایی و خشکبار بسته بندی می کردند، مادران برای فرزندان رزمنده خود شال و کلاه ولباس های زمستانی می بافتند، برایشان ترشی و مربا درست کرده و آنها را بر رزمندگان اسلام می فرستادند .

این روزها که در میدان جنگ مبارزه با کرونا هستیم سنگر پدران و مادران به دست جوان ها افتاده است اکنون جوانان هستند که برای سلامتی پدر و مادر خود آستین ها را بالا زده اند و تلاش می کنند تا پدر و مادرها و سالمندان به سلامت روزگار بگذرانند.

 

 

جمع دانشجویان جهادی در مسجد اشرف الانبیاء

یکی از این سنگرهای جهادی مسجد اشرف الانبیاء در خیابان شهید منتظری (مارالان) تبریز است، یک اطلاع رسانی در گروه های جهادی بسیج دانشجویی کافی بود تا دانشجویان بسیجی دانشگاه هنر اسلامی تبریز، دانشگاه آزاد، پیام نور، سهند و غیرانتفاعی های تبریز را دور هم جمع کرده و برای انجام کار جهادی آنها را در مسجد اشرف الانبیاء دورهم گرد آورد. حالا دانشجویان یک شبکه شدند و به سایر دوستان خود در دانشگاه های دیگر خبر دادند که بیایید کاری کنیم ماندگار و جهادی تا در صحنه میدان جنگ مبارزه با کرونا ما نیز سهیم باشیم.

آنها وقتی دیدند برخی افراد سودجو سوداگران کرونا شدند و با احتکار و گران فروشی و کم فروشی ماسک و لوازم بهداشتی باری بر دوش مردم و جامعه پزشکی تحمیل کردند به صورت خودجوش به صحنه آمدند و دست در دست هم در شهر تبریز فعالیت جهادی خود را در مساجد آغاز کردند

 

تولید 25هزار عدد ماسک توسط دانشجویان جهادی

آنها در این مسجد که جمع شدند تقسیم کار کردند چند گروه  ضدعفونی کردن معابر عمومی شهر را عهده دار شدند، به طوری که ضدعفونی ۱۰۰ نقطه پرخطر تبریز توسط دانشجویان جهادگر انجام شد،

گروهی دیگر توزیع بسته های بهداشتی  را در مناطق پرخطر بر عهده گرفتند  و تعدادی از آنها نیز برای تولید ماسک و کاهش دغدغه مردم برای تهیه ماسک آستین ها را بالا زدند و به کمک یکی از خیران که دستگاه برشکاری ماسک را دراختیار انان قرار داده بود به کار برشکاری ماسک می پردازند. تا کنون 25 هزار ماسک توسط دانشجویان بسیجی آذربایجان‌شرقی تولید شده است

ماسک ها در ابتدا در مسجد مسجد اشرف الانبیاء برش زده می شوند و سپس برای دوخت به کارگاه ها و خانه هایی که در انها ماسک دوخته می شود ارسال می شود.  

وقتی وارد مسجد اشرف الانبیاء شدم  با جوانان کم سن و سالی روبه رو بودم که مشتاقانه در حال اندازه گیری و برشکاری ماسک ها بودند.یک عدد چرخ خیاطی  در گوشه ای از مسجد تعبیه شده بود نشان می داد آنها دستی در دوخت ماسک نیز داشتند.

گروه جهادی امام موسی صدر

دانشجویان جهادی که با آنها دیدارمی کنم اعضای گروه جهادی امام موسی صدر دفتر تبریز هستند که زیر نظر بسیج دانشجویی فعالند و رسول وکالتی دانشجوی رشته مهندسی برق،سرپرست گروه جهادی امام موسی صدر است.

رسول وکالتی درابتدای صحبت هایش از فعالیت گروه جهای امام موسی صدر سخن گفت و افزود : ۶سال است که این گروه جهادی فعالیت خود را در زمینه محرومیت زدایی آغاز کرده است.

این گروه جهادی در حوزه ها و بخش های مختلفی از جمله فعالیت های اقتصادی، فرهنگی و محرومیت زدایی  در روستاهای محروم فعالیت می کنداحداث خانه محروم و پل سازی در مناطق محروم و کم برخوردار استان از دیگر فعالیت های این گروه جهادی است که در طی این ۶سال انجام می دهند.

سرپرست گروه جهادی امام موسی صدربا اشاره به انتشار ویروس کرونا و شرایط پیش آمده در کشور افزود: با انتشار و شیوع ویروس کرونا فعالیت آنان وارد فاز جدیدی شده واعضای این گروه جهادی فعالیت خود را در مساجد متمرکز کرده اند.

 

برشکاری در مسجد، دوخت در منزل

وی اظهارداشت: ما بر اساس احساس وظیفه اجتماعی خود خواستیم در این کار خیر نیز قدم برداریم، بنابراین با همکاری پایگاه مسجد اشرف الانبیاء تصمیم گرفته شد  کارهای مقدماتی تهیه و دوخت ماسک  از جمله برشکاری ماسک را انجام دهیم، طی روزهای آینده نیز برشکاری لباس های ایزوله بیمارستانی را آغاز می کنیم.

وکالتی با تاکید براینکه دراین مسجد فقط کار برشکاری صورت می گیرد خاطرنشان کرد: در این کارگاه در هر شیفت ۱۵نفر از دوستان فعال هستند. و درحال حاضر فقط برشکاری انجام می شود. مواد اولیه بعد ازبرشکاری در بین کارگاه ها و خانواده هایی که در منزل خودشان ماسک می دوزند ارسال می شود

بنا به گفته وی دستگاه برش که دانشجویان با آن کار برشکاری ماسک ها را انجام می دهند توسط یک فرد خیر به آنها اهداء شده  و روزانه حداقل دو هزار ماسک برشکاری می شوند.

دانشجوی جهادگر تبریزی با تاکید بر استرلیزه شدن ماسک های تولیدی گفت: ماسک های تولیدی در اختیار سپاه ناحیه تبریز قرار داده شده  و پس از آن استرلیزه کردن  به صورترایگان در اختیار عموم مردم قرار داده می شود.

 

آخر راه مقاومت پیروزی است

وکالتی یکی از مهم ترین اهداف گروه های جهادی را در تهیه ماسک کم کردن دغدغه های مردم ذکر کرد و اظهارداشت: مهم ترین هدف ما رفع دغدغه مردم است.درابتدا برخی از افراد سودجو با احتکار، گران فروشی و کم فروشی ماسک و لوازم بهداشتی مشکلات مردم را اضافه کردند. ما دانشجویان بسیجی دست به دست هم داده ایم تا با تولید ماسک ،مردم حداقل دغدغه تهیه ماسک نداشته باشند

وکالتی اظهارداشت: ما اینجا تلاش می کنیم تا به همنوعان خود خدمت کرده واز مردم حمایت کنیم

با وجودی که دانشگاه ها تعطیل است و دانشجویان علاقه مند هستند درایام تعطیلات عید نوروز کنار خانواده هایشان باشند ولی وقتی فراخوان کار جهادی منتشر شد آنها از همان اولین روزهای فعالیت که قبل از تحویل سال بود اینجا بوده و اصلا به فکر عید و سال نو نیستند بلکه به صورت خودجوش و جهادی  از ساعت ۱۰صبح تا ۱۰شب به صورت جهادی کار می کنند.