مدیر مطالعات و برنامه ریزی بسیج علمی یزد خبر داد:

سال گذشته ۴۶ طرح کاربردی در مراکز رشد بسیج علمی یزد مورد بررسی قرار گرفته است

مدیر مطالعات و برنامه ریزی سازمان بسیج علمی یزد از دریافت و بررسی ۴۶ طرح نوآورانه در مراکز رشد این سازمان در سال گذشته خبر داد.

مهندس عباس امامی مدیر مطالعات و برنامه ریزی سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان یزد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری یزد؛ ضمن اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب در مورد پژوهش و کسب علم اظهار داشت: رهبر انقلاب تاکیدات بسیاری در باب علم، پژوهش و فناوری دارند که از جمله در بیانیه گام دوم انقلاب در اولین مولفه از مولفه‌های هفتگانه به موضوع علم و دانش اشاره کرده و دانش را آشکار ترین وسیله عزت و قدرت کشور توصیف می کنند.

وی تاکید کرد: بسیج به عنوان پیشرو و علمدار اجرای بیانات رهبر انقلاب می بایست در زمینه فناوری نیز فعالیت های خود را گسترش داده و همان طور که در همه زمینه‌ها خط شکن بوده اند در زمینه علمی نیز پیشتاز باشند.

 

بررسی 46 طرح در مراکز رشد بسیج علمی یزد

امامی گفت: سازمان بسیج علمی یزد فعالیت خود را با هدف جریان سازی و نهادینه کردن گفتمان علمی،کمک به مدیریت دانش و تکمیل چرخه علمی کشور دنبال می‌کند

وی تاکید کرد: سازمان بسیج علمی استان یزد در سال ۹۸ در دو مرکز رشد شهید عابدی و شهید علم الهدی مجموعاً ۴۶ طرح دریافت کرد که از این تعداد ۲۵ طرح به کارگروه‌های مربوطه ارجاع و در نهایت ۲۲ مورد به تایید کارگروه‌های تخصصی رسید.

این مقام مسئول اضافه کرد: از این تعداد ۱۶ طرح به صورت مشاوره‌ای و معنوی تحت پوشش قرار گرفت و از شش طرح دارای نوآوری و خلاقیت نیز حمایت مالی انجام شد.

امامی عنوان کرد: همچنین چهار طرح تولید جوهر چاپ با استفاده از نانو رنگدانه های سرامیکی، طراحی و ساخت سامانه پایش آب و هوایی و شرایط زیستی گیاه به همراه آبیاری هوشمند بر اساس اینترنت اشیا، ساخت دستگاه شمارشگر سلولی و مانیتورینگ دیواره های معدن از طریق تجهیزات رادارهای  FastGBSARاز جمله طرح هایی بود که برای حمایت بیشتر به مرکز سازمان بسیج علمی کشور ارائه شد.

 

برگزاری جشنواره جهادگران علم و فناوری

مدیر مطالعات و برنامه ریزی سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان یزد گفت: سازمان بسیج علمی پژوهشی یزد سال گذشته در جشنواره جهادگران علم و فناوری که در هفته بسیج برگزار شد از 30 نفر از نخبگان و برترین‌های اقشار دانشور و پایگاه های علمی نواحی تجلیل به عمل آورد.

 وی ادامه داد: همزمان با برگزاری  این جشنواره، نمایشگاه اختراعات و ابتکارات با هدف الگوسازی برگزار شد که شاهد استقبال خوبی از سوی مراجعین بودیم.

 وی با اشاره به همکاری سازمان بسیج علمی با نهادها و ارگانهای مختلف عنوان کرد: در راستای هم افزایی در زمینه های مختلف با بنیاد ملی نخبگان تفاهم نامه همکاری امضا شد.

امامی نظارت بر برنامه های علمی اقشار دانشور را از دیگر وظایف این سازمان دانست و مطرح کرد: 24 پایگاه علمی در تمامی شهرستان‌های استان یزد مشغول به فعالیت بوده و برگزاری کارگاه های آموزشی، کارآفرینی، برگزاری کلاس های مهارتی و تقویت بنیه علمی بسیجیان را بر عهده دارند.

وی به راه اندازی مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات کاربردی کاشی و سرامیک با توجه به گستردگی این صنعت در شهرستان میبد اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات این مرکز است قطعه سازی و تحلیل SWOT صنایع کاشی شهرستان جهت شناسایی و احصا فرصتها، تهدیدات و نقاط قوت و ضعف بوده است.

وی تصریح کرد: راه اندازی کلینیک کارآفرینی خلاقیت و نوآوری در یزد به منظور آشنا کردن مردم با روحیه نوآوری و ذکر مثال هایی از این دست از جمله اقدامات فرهنگی در این زمینه بود. همچنین ایجاد بستر و پل ارتباطی میان نخبگان استان و مشاورین یکی دیگر از اقدامات بسیج علمی یزد در سال 98 بوده است.

 وی گفت: خوشبختانه سال گذشته با تعامل خوبی که میان تمام دستگاه های متولی امر در استان یزد وجود دارد مرکز رشد مهریز با حمایت بسیج علمی ناحیه مهریز تشکیل شد.

امامی با تاکید بر لزوم حل مسائل اولویت دار استان یزد از ایجاد 7 کارگروه برق و الکترونیک، فیزیک و مکانیک، کشاورزی، ریاضی و نرم‌افزار، زیست فناوری، شیمی و مواد و عمران در بسیج علمی استان یزد خبر داد.

مدیر مطالعات و برنامه ریزی سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان یزد اعلام کرد: خوشبختانه شش شرکت دانش بنیان فعال در استان یزد مرحله پیش رشد خود را در سازمان بسیج علمی استان گذرانده و اکنون مستقل شده اند.

 

رویکرد بسیج علمی یزد در سال 99

 امامی با اشاره به اهداف سازمان بسیج علمی در سال جدید گفت: با عنایت به پیامد محور بودن شیوه برنامه ریزی اهداف در سال 99 و با توجه به برنامه پنج سال ششم بسیج علمی و پژوهشی کل کشور اهداف و برنامه هایی نظیر تولید محتوای خبری گفتمان سازی و ارتقای سطح نشریات علمی، حل پنج هزار مسئله در برنامه پنج ساله ششم به صورت مسئله محوری نیاز منطقه‌ای و بومی، تولید هزار نمونه اولیه از محصولات فناوری و تجاری سازی ۱۰ درصد آنها، خلق فناوری های بدیع و نوظهور بومی، نقد نظریه و تولید محتوای در علوم با هدف ساماندهی و استانداردسازی در علوم انسانی پایه و تقویت بنیه علمی مهارتی و توانمندسازی هدفمند علمی و بسیجیان در دستور کار قرار دارد.

وی عنوان کرد: با توجه به سخنان رهبر معظم انقلاب و نامگذاری سال 99 به نام سال جهش تولید نقش شرکت‌های دانش بنیان، مراکز رشد، مراکز هدایت و پارک‌های علم و فناوری بسیار پررنگ است چرا که با تحرک در بخش علمی و پژوهشی است که می‌توانیم جهش تولید را محقق کنیم.

این مقام مسئول ابراز داشت: در گذر از رونق تولید به جهش تولید سعی داریم با تکیه بر مسائل بومی و منطقه‌ای راهکارهای مناسبی در سال ۹۹ ارائه دهیم به گونه ای که این فعالیت‌ها در زندگی مردم استان به طور ملموس احساس شود.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 86819

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب