عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز:

رانندگان در شرایط فعلی شیشه های خودروهای خود را پایین نیاورند/ ضرورت شستن موها و استحمام به صورت روزانه

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور گفت: توصیه می کنم رانندگان گرامی در این روزها که ویروس کرونا وجود دارد شیشه های خودروهای خود را پایین نیاورند و اگر هوا گرم است به جای پایین کشیدن شیشه خودرو از تعبیه وسیله نقلیه خود استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، بر اساس اعلام متخصصان و پزشکان بیماری کرونا از طریق ترشحات عطسه، سرفه و قطرات زیر بینی و دهان از فرد آلوده به افراد دیگر منتقل می شود.

این ترشحات ممکن است با حضور بیماران در همه جا به ویژه در خیابان ها و معابر پراکنده باشند زیرا برخی از بیماران که از بیماری خود مطلع نیستند و در جامعه حضور دارند و از این طریق ویروس کرونا در فضا وجود دارد.

ویروس ها با شست و شوی بدن کاملا از بین می روند

در همین ارتباط به سراغ دکتر منصور امین عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و میکروبیولوژیست رفتیم تا به برخی از سوالات هموطنان در همین زمینه پاسخ دهد و مطالبی را برای آگاهی مردم بیان کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان اظهار کرد: در شرایطی که بیماری کرونا در نقاط مختلف کشور وجود دارد به نظرم لازم است که روزی یکبار استحمام کنیم، موهای سر و بدنمان را خوب بشوییم تا اگر ویروسی روی بدن ما نشسته است از بین برود.

وی با اشاره به نکاتی در این زمینه بیان کرد: ویروس هایی که بر بدن ما هستند با شست و شوی بدن با صابون و یا شامپوهای سر کاملا از بین می روند و پس از استحمام بدن ما از ویروس عاری می شود.

دکتر امین در ادامه سخنان خود نکات دیگری را یادآور شد و خاطرنشان کرد: شانه هایی را هم که برای شانه کردن سر استفاده می کنیم لام است که با اسپری الکل 70 درصد ضدعفونی کنیم تا قارچ ها، ویروس ها و باکتری هایی که در لا به لای این شانه ها وجود دارد کاملا از بین برود.

موها جای خوبی برای نشستن ویروس ها هستند

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در پاسخ به این سوال که اگر ویروس کرونا بر مو یا لباس ما در خارج از منزل بشیند آیا ممکن است از این طریق به افراد دیگر نیز منتقل شود، تصریح کرد: اگر کسی در فاصله یک متری و یا کمتر از 2 متری عطسه کند ممکن است ویروس به سر و صورت ما و یا به موی ما بنشیند و از این طریق به افراد دیگر منتقل شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان عنوان کرد: موها جای خوبی برای نشستن قارچ ها، ویروس ها و باکتری ها در این موقعیت هستند که به همین خاطر نیز لازم است موها را مرتب شست و شو کنیم تا میکروب ها از بین بروند.

دکتر امین در توضیح این بخش از سخنان خود یادآور شد: اگر در این موقعیت قرار بگیریم که ترشحات سرفه یا عطسه فردی روی بدن یا لباس ما نشسته حتما باید سریع دوش بگیریم تا بدن و موها شسته شود و اجازه ندهیم تا ویروس ها از این طریق به دیگران هم منتقل شود.

ویروس ها از فرد بیمار به زمین منتقل می شوند

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در ادامه تاکید کرد: در جایی که فرد بیماری حضور ندارد و کسی هم عطسه و سرفه نمی کند لازم نیست که پس از خارج شدن از آنجا استحمام کنیم زیرا این طور نیست که ویروس پرواز کند و بیاید روی لباس یا بدن ما بنشیند.

وی با اشاره به چگونگی انتقال ویروس کرونا در بیرون از منزل نیز گفت: در خیابان ها و معابر که تردد افراد گوناگون زیاد است و ماشین ها حرکت می کنند با چرخش ماشین ها ممکن است ویروس هایی که از فرد بیمار به زمین منتقل شدند از روی زمین اوج بگیرند و به سر و صورت و یا موهای منتقل شوند.

دکتر امین  در بخش پایانی سخنان خود بیان کرد: توصیه می کنم رانندگان گرامی در این روزها که ویروس کرونا وجود دارد شیشه های خودروهای خود را پایین نیاورند و اگر هوا گرم است به جای پایین کشیدن شیشه خودرو از تعبیه وسیله نقلیه خود استفاده کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در پایان سخنان خود عنوان کرد: این گرد و خاکی که در فضا وجود دارد پر از ویروس و باکتری است و این ویروس ها با حرکت ماشین ها و خودروها از روی زمین بلند می شوند و امکان دارد وارد ماشین شوند و ما را آلوده و بیمار کنند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 86834

کلید واژه‌ها:
کرونا ویروس کرونا ویروس کرونا در ایران ویروس کرونای جدید کرونا را شکست می‌دهیم کرونا در مسجدسلیمان کرونا در ماهشهر کرونا در شوشتر کرونا در آبادان کرونا در بهبهان کرونا در اندیکا کرونا در خرمشهر کرونا در باوی کرونا در گتوند کرونا در کارون کرونا در رامشیر کرونا در شادگان کرونا در خوزستان کرونا در اهواز کرونا در هندیجان کرونا در اندیمشک کرونا در دزفول کرونا در امیدیه کرونا در شوش شکست ویروس کرونا کرونا در باغملک کرونا در قلعه تل کرونا در ایذه کرونا در حمیدیه کرونا در دشت آزادگان کرونا در رامهرمز کروناویروس کرونا در آغاجاری جانباختگان کرونا چالش کرونا اهواز شهرستان اهواز شهر اهواز دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز دانشگاه جندی شاپور اهواز دانشگاه علوم پزشکی اهواز دکتر منصور امین عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز دانشگاه علوم ‌پزشکی جندی ‌شاپور اهواز عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز دانشگاه علوم ‌پزشکی اهواز خوزستان استان خوزستان خبرگزاری علم و فناوری خوزستان خبرگزاری علم و فناوری استان خوزستان کرونا در استان خوزستان
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب