ابداع دستگاه جدید برای تشخیص زودتر برخی از مشکلات خبرگزاری علم و فناوری - ابداع دستگاه جدید برای تشخیص زودتر برخی از مشکلات بینایی

ابداع دستگاه جدید برای تشخیص زودتر برخی از مشکلات بینایی

دانشمندان آزمایشگاه دستگاه های فوتونیک کاربردی (LAPD) دستگاهی ساخته اند که می تواند سلولهای قبلی نامرئی را در قسمت پشت چشم بزرگنمایی کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از تک اکسپلوریست؛ در داخل بدن مشاهده شبکیه انسان در سطح سلولی برای تشخیص اولین علائم بیماریهای شبکیه و درمان مناسب آنها بسیار مهم است. با وجود پیشرفت های فوق العاده در سیستمهای نوری سازگار، تصویربرداری بالینی بسیاری از سلولهای شبکیه به دلیل نسبت سیگنال کم به نویز ناشی از روشنایی تعرق هنوز گریزان است.

دانشمندان آزمایشگاه دستگاه های فوتونیک کاربردی (LAPD) دستگاهی ساخته اند که می تواند سلولهای قبلی نامرئی را در قسمت پشت چشم بزرگنمایی کند.

این فناوری می تواند برای چشم پزشکان، به ویژه برای تشخیص زودرس تخریب ماکولا و ارزیابی گزینه های جدید درمانی بسیار مفید باشد.

این دستگاه از یک سیستم تصویربرداری پیشرفته برای مشاهده لایه های سلول ماکولا - اولین مواردی که AMD تحت تأثیر قرار گرفته است - در زمان واقعی استفاده می کند. از طریق اسکلرا که همان سفیدی چشم ماست، به شبکیه نگاه می کند.

ماتیو کانزی، محقق LAPD و نویسنده همکار این تحقیق، گفت: "این بدان معناست که می خواهیم قسمت پشتی چشم را از زاویه ای متفاوت و مورب مشاهده کنیم. این مانع از برخی از تداخل های ناشی از نور منعکس شده می شود و دید بهتری به لایه های سلولی می دهد.

ماتیو کانزی به همراه همکارش تیموته لافورست، یکی دیگر از محققان  LAPD، یک استارتاپ  (EarlySight )  برای توسعه و ترویج این فناوری در دنیای پزشکی ایجاد کرده است.

دانشمندان هنگام آزمایش بر روی دوجین سالم، دریافتند که این دستگاه در مشاهده قسمت پشتی چشم نسبت به روشهای معمولی قابل اعتماد و ده برابر دقیق است.

این می تواند مراحل مختلفی را که طی آن سلولها طی می شوند، خصوصاً در طی روند پیری، نشان دهد.

این دستگاه با همکاری دانشکده زیست شناسی و پزشکی، دانشگاه لوزان، هاپیتال ژول گونین، لوزان، مرکز رشد کوردلیرس در پاریس، گروه چشم پزشکی H ofpital Cochin در پاریس، EarlySight SA  ساخته شده است.

زمان انتشار: شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۳:۴۷

شناسه خبر: 86875

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب