شناسایی میکروبی برای تخریب پلاستیک های پلی اورتان خبرگزاری علم و فناوری - شناسایی میکروبی برای تخریب پلاستیک های پلی اورتان

شناسایی میکروبی برای تخریب پلاستیک های پلی اورتان

دانشمندان آلمانی میکروبی را شناسایی می کنند که می تواند به تخریب پلاستیک های پلی اورتان کمک کند

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقال از فیز؛ ممکن است یک پاسخ کوچک برای یکی از بزرگترین مشکلات کره زمین وجود داشته باشد.

محققان آلمانی گزارش دادند که آنها باکتریهایی را که قادر به تخریب برخی از بلوکهای شیمیایی ساختمان پلی اورتان هستند، شناسایی و مشخص کرده اند.

دکتر هرمان جی. هیپیپر، دانشمند ارشد مرکز تحقیقات محیط زیست هلمولتز UFZ در لایپزیگ، آلمان و نویسنده مقاله جدید می گوید: این باکتری ها می توانند از این ترکیبات به عنوان منبع کربن، نیتروژن و انرژی استفاده کنند. این یافته نشان دهنده یک گام مهم در امکان استفاده مجدد از برای بازیافت محصولات PU است.

در سال 2015، محصولات پلی اورتان به تنهایی 3.5 میلیون تن پلاستیک تولید شده در اروپا را به خود اختصاص دادند. پلی اورتان در همه چیز از یخچال و فریزرها و ساختمانها گرفته تا کفش و مبلمان گرفته تا بسیاری از کاربردهای دیگر که می تواند از خاصیت سبک، عایق و انعطاف پذیری آن استفاده کند استفاده می شود.

متأسفانه، پلی اورتان برای بازیافت یا از بین بردن دشوار و پرانرژی است زیرا بیشتر این نوع پلاستیک ها پلیمرهای ترموستات هستند که هنگام گرم شدن ذوب نمی شوند. این ضایعات بیشتر در محل های دفن زباله خالی می شوند و در آن تعدادی از مواد شیمیایی سمی آزاد می شوند که برخی از آنها سرطان زا هستند.

استفاده از میکروارگانیسم هایی مانند باکتری ها و قارچ ها برای تجزیه پلاستیک های مبتنی بر روغن، یک تحقیق در حال انجام است. با این حال، مطالعات کمی به تجزیه تجزیهای پلی اورتان ها مانند مقاله فعلی پرداخته اند.
تیم خارج از آلمان موفق به جداسازی باکتری، Pseudomonas sp TDA1، از سایت های سرشار از ضایعات پلاستیکی شکننده شده اند که نشان می دهد حمله به برخی از پیوندهای شیمیایی که پلاستیک پلی اورتان را تشکیل می دهند، وعده داده شده است.

محققان برای شناسایی مسیرهای تخریب در محل کار، آنالیز ژنومی را انجام دادند. آنها درباره عوامل مؤثر در متابولیسم برخی ترکیبات شیمیایی موجود در پلاستیک برای انرژی، اکتشافات اولیه را انجام دادند. آنها همچنین تجزیه و تحلیل ها و آزمایش های دیگری را انجام دادند تا توانایی های باکتری را درک کنند.

به گفته دکتر کریستین ابربرین با مرکز تحقیقات محیط زیست هلمتولتز UFZ، این سویه خاص بخشی از گروهی از باکتری ها است که به دلیل تحمل ترکیبات آلی سمی و سایر انواع استرس به خوبی شناخته شده اند. او نویسنده همکار روی کاغذ است که هماهنگی و نظارت بر کار را انجام می دهد.

وی گفت: این صفت همچنین به عنوان تحمل حلال نامیده می شود و نوعی میکروارگانیسم های افراطی است.

این تحقیق بخشی از یک برنامه علمی اتحادیه اروپا موسوم به ( P4SB) از زباله های پلاستیکی به ارزش پلاستیک با استفاده از Pseudomonas putida Synthetic Biology)) است، که در تلاش است تا میکروارگانیسم های مفیدی را پیدا کند که بتوانند پلاستیک های مستقر در روغن و آنهایی که کاملاً تجزیه پذیر نیستند را کنترل کنند.  همانطور که از این نام پیداست، این پروژه روی یک باکتری معروف به Pseudomonas putida متمرکز شده است.

علاوه بر پلی اورتان، کنسرسیوم P4SB که شامل مرکز تحقیقات هلمولتز محیط زیست UFZ است، همچنین در حال آزمایش کارایی میکروب ها برای تخریب پلاستیک های ساخته شده از پلی اتیلن ترفتالات (PET) است که در بطری های پلاستیکی آب بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

با این حال، هیچ برنامه فوری برای مهندسی این یا آنزیم های دیگر با استفاده از تکنیک های زیست شناسی مصنوعی برای تولید بیوپلاستیک وجود ندارد. بعنوان مثال، این می تواند با تبدیل ژنتیکی باکتری ها به کارخانه های کوچک که قادر به تبدیل ترکیبات شیمیایی مبتنی بر روغن به مواد غیر قابل تجزیه برای پلاستیک های دوستدار سیاره هستند، باشد.

این پژوهش، در مجله Frontiers in Microbiology به چاپ رسید.

زمان انتشار: یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 86876

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب