۱۴ راهکار جهش تولید ملی/نقش استان بوشهر در جهش تول خبرگزاری علم و فناوری - ۱۴ راهکار جهش تولید ملی/نقش استان بوشهر در جهش تولید کشور
یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد؛

۱۴ راهکار جهش تولید ملی/نقش استان بوشهر در جهش تولید کشور

استان بوشهر یکی از استان‌هایی است که نقش زیادی می‌تواند در جهش تولید کشور داشته باشد، بیش از ۹۰ درصد نفت کشور از جزیره خارک صادر می‌شود، ۸ درصد انرژی جهان در عسلویه وجود دارد همچنین وجود کشاورزی خارج از فصل و وجود شرکت‌های نفت و گاز و پتروشیمی می‌تواند نقش مهمی را در جهش تولید کشور ایجاد نماید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ رهبر انقلاب اسلامی هرساله به‌مناسبت آغاز سال هجری شمسی، پیامی صادر می‌کنند و هر سال را به نامی نامگذاری می‌کنند که ایشان سال 1399  را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند.

در همین راستا به سراغ یک کارشناس اقتصادی رفتیم و نظر وی را در این موضوع جویا شدیم، در ادامه گزارش با ما همراه باشید.

حمزه شیخیانی، دکترای اقتصاد با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: سال 1399 سالی است که با ابتکار ولی امر مسلمین جهان و بزرگ نظریه‌پرداز اقتصاد مقاومتی حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای مدظله‌العالی، به نام سال جهش تولید نام‌گذاری شده است.

 

تعریف جهش تولید

 

وی افزود: تولید‌کنندگان برای کسب سود بیشتر، عوامل تولید را طوری باهم ترکیب می‌کنند، که مباحث تولید بخش‌های عمده‌ای از علم اقتصاد را تشکیل دهد و یکی از مهم‌ترین ابزار اندازه‌گیری قدرت یک اقتصاد، میزان تولیدات و ارزش اقتصادی آن است. به نظر برخی اقتصاددانان، زمانی ایجاد یک کالا را تولید نامیده می‌شود که ارزش آن، برای مصرف‌کننده مساوی هزینه‌های تولید باشد. تولیدکننده‌ای که کالایی را تولید می‌کند و قادر به فروش آن نباشد؛ مثل این است که چیزی تولید نکرده است.

شیخیانی با بیان اینکه اقتصاددانان، تولید را ایجاد فایده و مطلوبیّت برای ارضای خواسته‌های افراد می‌دانند؛ افزود: درعین‌حال، تولید، رشته‌ای از فعالیت‌های انسانی است که عوامل تولید توسط آن‌ها با یکدیگر ترکیب‌شده و کالاها و خدمات موردنیاز افراد را فراهم می‌کند؛ به‌عبارت‌دیگر تولید کردن به معنای ایجاد فواید اقتصادی جدید است.

وی با اشاره به تعریف تولید اظهار داشت:  ما در اقتصاد یک حرکت بر روی منحنی عرضه کل داریم که به علت تغییر قیمت محصول اتفاق می‌افتد و یک انتقال منحنی عرضه کل که به علت عوامل غیر قیمتی همانند افزایش فناوری اتفاق می‌افتد. جهش تولید به معنای انتقال منحنی عرضه کل در اقتصاد است.

 

عوامل موثر در جهش تولید در کشور

 

این کارشناس اقتصادی، افزایش بهره‌وری را یکی دیگر از عوامل انتقال منحنی عرضه و منحنی امکانات تولید دانست و افزود: بهبود فناوری نیز خود موجب افزایش بهره‌وری می‌شود؛ بهبود فناوری نیز از طریق بهبود وضعیت نهادی، افزایش سرمایه اجتماعی، بهبود شاخص توسعه انسانی و ... امکان‌پذیر است. این‌ها مواردی است که باید جهت ایجاد جهش تولید در کشور موردتوجه قرار گیرد. افزایش بهره‌وری،توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان، بهبود فضای کسب‌وکار، رفع موانع تولید، سوق دادن نقدینگی به سمت تولید، افزایش ارتباط صنعت و دانشگاه، کمک به تجاری‌سازی اختراعات و ابتکارات، افزایش روحیه کارآفرینی و توجه بیشتر به کارآفرینان برخی از عواملی است که می‌توانند به جهش تولید کمک کنند.

وی افزود: متأسفانه در جهت جهش تولید موانع متعددی وجود دارد که لازم است برای آن‌ها راهکارهایی پیدا شود. استان بوشهر یکی از استان‌هایی است که نقش زیادی می‌تواند در جهش تولید کشور داشته باشد. بیش از 90 درصد نفت کشور از جزیره خارک صادر می‌شود، 8 درصد انرژی جهان در عسلویه وجود دارد. وجود کشاورزی خارج از فصل و وجود شرکت‌های نفت و گاز و پتروشیمی می‌تواند نقش مهمی را در جهش تولید کشور ایجاد نماید.

شیخیانی برخی از موانع و راهکارهای افزایش تولید و ایجاد جهش در تولیدات استان بوشهر را اینگونه عنوان کرد:

1-شناسایی و فعال­سازی بندرهای راکد استان و ظرفیت‌سازی جدید تولیدی در صنایع مرتبط با اقتصاد کرانه و دریا. استان های کشور باید بر اساس اصل مزیت نسبی شناسایی و تقسیم کار و اولویت‌بندی شوند. استان بوشهر استانی است که در بخش اقتصاد کرانه و دریا دارای مزیت نسبی نسبت به سایر استان‌های کشور است.

2-توجه به حمل‌ونقل ریلی در استان و اتصال به راه‌آهن سراسر کشور:

 این پروژه در دولت نهم شروع‌شده ولی متأسفانه با شروع دولت دهم متوقف‌شده و با پیگیری‌های متعدد این طرح همچنان نیمه‌تمام مانده است. حمل‌ونقل ریلی با کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل و سرعت انتقال کالاها موجب تسهیل در جهش تولید خواهد شد. علاوه بر حمل و نقل ریلی متاسفانه ارتباط استان بوشهر با استانهای همجوار از طریق راه زمینی نیز دچار مشکل است. متاسفانه با وجود آسیب های فراوانی که مردم استان از دوطرفه بودن راه بین استان بوشهر و استان فارس و بخصوص جاده دشتستان به سمت استان فارس و کهکیلویه و بویراحمد دیده‌اند، توجهی به اصلاح این راه به خصوص در دولت فعلی به عمل نیامده است. پروژه دو بانده کردن جاده برازجان به شیراز سالهاست که به نتیجه نرسیده و علاوه بر زیان‌های اقتصادی و زمان زیاد حمل کالا از بوشهر به شیراز، زیان‌های مالی و جانی زیادی نیز بر مردم استان تحمیل شده است.

 این یک شاهراه اقتصادی است که اهمیت آن قطعا از بسیاری از پروژه های هزینه بر مورد توجه دولت همانند پروژه آزادراه شمال، بسیار بیشتر است که متاسفانه مورد غفلت دولتمردان واقع شده است. این شاهراه تنها راه ارتباط بسیاری از استانهای مرکزی با خلیج فارس است و یک شاهراه ترانزیت کالا از بنادر استان به سایر مناطق کشور و نیز یک شاهراه برای رساندن سریع کالاهای صادراتی به مقاصد بندری استان برای خروج کالاهای از کشور به شمار می رود.

3-تصویب و اجرای طرح‌های ملی متناسب با برنامه‌ریزی توسعه استانی

در طرح‌های ملی جایگاه چندانی برای پیشرفت استان در نظر گرفته نمی‌شود. صنایع تولیدکننده مواد اولیه برای طرح‌های ملی باید در استان سرمایه­گذاری شود تا علاوه برافزایش نقش این طرح‌ها در تولید و اشتغال استان، هزینه حمل‌ونقل انتقال مواد اولیه از سایر نقاط کشور به این طرح‌ها کاهش یابد. متاسفانه علی رغم وجود مراکز تولیدی فراوان ملی در این استان همانند منطقه ویژه انرژی پارس و نیروگاه اتمی و بنادر صادرات نفت، هنوز این استان از بیکاری رنج می برد.

 

4-افزایش فرهنگ کار و کارآفرینی و افزایش زیرساخت‌های لازم جهت توسعه فعالیت‌ها و تولیدات دانش‌بنیان در استان

  هنوز در استان بوشهر و بسیاری از مناطق کشور فرهنگ تولید نهادینه نشده است. فرهنگ کار خدماتی متاسفانه موجب افزایش سهم خدمات نسبت به سایر کالاهای تولیدی در استان بوشهر و سایر مناطق کشور شده است که در مورد بعد به آن بیشتر اشاره خواهیم کرد.

5- برنامه‌ریزی برای افزایش سهم صنعت و کشاورزی در کل تولید به‌جای افزایش سهم خدمات

متأسفانه در طول سال­های اخیر کشاورزی و صنعت سهم کاهشی و خدمات سهم افزایشی در تولید کشور و استان داشته است. با توجه به اینکه بخش خدمات نمی‌تواند به‌اندازه بخش صنعت و کشاورزی مولد و اشتغال‌زا باشد، افزایش سهم صنعت و کشاورزی در بین فعالیت‌های استان، موجب ایجاد جهش هم در تولید و هم در اشتغال خواهد شد.

6-شناسایی مشکلات شرکت‌های تولیدی راکد و تلاش برای حل مشکلات این شرکت‌ها برای راه انداختن و یا افزایش ظرفیت تولیدی این شرکت‌ها در استان.

 کشور از یک طرف با رشد نقدینگی مواجه است و از طرف دیگر برخی تولیدکنندگان از نبود نقدینگی گلایه دارند. دولت باید سیاستهای پولی اتخاذ کند که نقدینگی کشور را به سمت تولید سوق دهد.

 7-تلاش برای تأمین آب شرب موردنیاز استان

 با توجه به افزایش مهاجرت نیروهای کار به استان برای اشتغال در پروژه‌های ملی نفت و گاز و نیروگاه اتمی و استفاده بیشتر از آب شرب در عین نوبت‌بندی تأمین آب در بیشتر شهرهای استان. با وجود اینکه فراوانی بارش ها موجب طغیان بسیاری از رودخانه و ایجاد سیل در کشور شده و استان بوشهر در کنار دریا واقع شده، هنوز در این استان و حتی خود شهر بوشهر، حتی در فصل های پاییز و زمستان، آب به صورت نوبت بندی به مردم می رسد. افزایش ظرفیت تولیدی قطعا مشکل آب شرب را شدید تر می کند و این امر می تواند در بلندمدت تاثیر منفی بر تولید استان وکشور ایجاد کند.

8-توسعه برنامه‌های لازم برای ایجاد و بهره‌برداری از انرژی‌های نو

با تأکید بر انرژی‌های خورشیدی، بادی و امواج دریا و همچنین توسعه صنایع مرتبط با ریز جلبک‌ها.

 

9-ارتقای جایگاه بوشهر به کانون گردشگری دریایی جنوب کشور با تأکید بر رعایت مسائل دینی و اسلامی و قضایی.

 

10-حمایت مؤثر از تشکیل، توسعه و توانمندسازی بخش تعاون برای ایفای فعالیت‌های گسترده و اداره بنگاه‌های اقتصادی بزرگ توسط مردم بومی استان باهدف ایجاد بسیج مردمی در افزایش تولید.

 

11-ایجاد زمینه‌های مناسب بازاریابی و شناسایی بازارهای مناسب محصولات استانی و تقویت شبکه توزیع جهت ایجاد انگیزه مضاعف در تولیدکنندگان و مردمی کردن تولید با تقویت سیستم توزیع کالاها و خدمات در استان و ایجاد زمینه‌های فروش محصولات تولید داخل استان به سایر استان‌ها و سایر کشورها.

 

12- استفاده از ظرفیت کشاورزی خارج از فصل استان مانند کشت سبزی و صیفی­جاتی همانند گوجه‌فرنگی و ظرفیت بالای تولید خرما و حمایت از این محصولات درزمینه صادرات آن‌ها و همچنین مکانیزه کردن تولید این محصولات برای افزایش بهره‌وری و جهش در تولید محصولات کشاورزی استان.

 

13-استفاده از منابع دانشگاهی و علمی و مراکز رشد و پارک علم و فناوری و تقویت این مراکز در استان در جهت آموزش نیروی انسانی و بهبود شاخص توسعه انسانی استان و مکانیزه کردن تولیدات سنتی استان در جهت افزایش بهره­وری باهدف جهش تولید.

 

14-با حمایت‌های ویژه دولت از تولید، ریسک تولید به‌شدت کاهش یابد.

یکی از مشکلات اساسی تولیدکنندگان ریسک بالای آن در کشور است. نرخ‌های بیمه، سیستم‌های مالیاتی، مجوزهای دست و پاگیر و متعدد، کمبود نقدینگی و نبود سیستم صحیح قیمت‌گذاری محصولات برخی از مسائلی هستند که دولت باید برای آن‌ها سازوکارهای صحیحی را تعریف کند. اکثر این مسائل خاص استان بوشهر نیست و در همه استان‌های کشور قابلیت اجرا دارند.

 اما برخی نکات وجود دارد که باید موردتوجه مسئولین جهت بهبود وضعیت استان و استفاده بهتر از ظرفیت‌های موجود قرار گیرد.  درزمینه توسعه پایدار و کاهش تأثیرات مخرب زیست‌محیطی صنایع نفت و گاز و افزایش سلامت و امنیت و توسعه متوازن استان با توجه به گسترش بیماری‌های مختلف ازجمله سرطان در استان بوشهر باید توجه جدی شود و راهکارهای اساسی جهت افزایش سطح توسعه پایدار در استان اتخاذ شود. جلوگیری از افزایش بی‌رویه و غیرمجاز از زیستگاه‌های طبیعی منابع آبزی استان و تلاش برای کاهش آلودگی‌های ناشی از توسعه فعالیت‌های نفت و گاز یکی از مسائل مهمی است که می‌تواند به توسعه پایدار استان کمک کند.

 

علاوه بر آن اصلاح قوانین کسب‌وکار و برداشتن قوانین دست و پاگیر همچون مجوزهای مختلف برای انجام یک کار تولیدی، جهت بهبود فضای کسب‌وکار در استان و کشور یکی دیگر از مسائلی است که باید موردتوجه قرار گیرد.

مبارزه پیگیر با فسادهای اقتصادی در طرح‌های ملی و بومی درون استان و شناسایی و تلاش برای اصلاح قوانینی که موجب ایجاد فساد اقتصادی شده یکی دیگر از توصیه‌ها به مسئولین امر است. برخی از پروژه‌های ملی همانند منطقه ویژه آزاد تجاری، منطقه انرژی پارس شمالی و جنوبی و گمرکات استان از طرح‌هایی هستند که می‌باید درزمینه فساد اقتصادی موردتوجه بیشتری قرار گیرند و سطح نظارت دولت، مجلس و قوه قضاییه بر این طرح‌ها بیشتر شود. علاوه بر آن باید با همکاری قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی قوانین ایجادکننده رانت و فساد آور، شناسایی و اصلاح شوند. همچنین جلوگیری از قاچاق سازمان‌یافته کالا از گمرکات استان، یکی از اساسی‌ترین راهکارهای حمایت از تولید ملی و کمک به جهش این تولیدات است. کنترل قاچاق و کنترل واردات بی‌رویه کالاها، می‌تواند فرصت خوبی را برای رشد تولیدات کشور فراهم آورد.

 

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 86893

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب