قاعده گلوله برفی کرونا و شایعات آن از زبان دکتر مسلم شجاعی پور

عضو کارگروه رسانه و فضای مجازی شهرستان اقلید به شایعات ویروس منحوس کرونا به قاعده گلوله برفی اشاره کرد و گفت :این روزها بیشتر شاهد انتشار پرسرعت و بی اساس شایعات ویروس کرونا در بین مردم هستیم تا انتشار ویروس کرونا.

دکتر مسلم شجاعی پور، مدرس و فعال فضای مجازی، استاد دانشگاه و عضو گروه علمی ناجا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری فارس در اقلید، ضمن تبریک فرارسیدن سال نو و اعیاد شعبانیه به شیوع بیماری کرونا و شایعاتی که در این زمینه وجود دارد اشاره و بیان کرد: این روزها ترس از ابتلا به کرونا از خود کرونا در بین مردم بیشتر شده است.

 

وی با اشاره به اینکه فضای مجازی به عنوان یک موتور جستجوگر قوی در حوزه اطلاعات و انتقال دانش به صورت سهل و آسان در اختیار کل بشر قرار گرفته، به بیان برخی توضیحات پرداخت و گفت: فضای مجازی همانطور که از اسمش مشخص است در تقابل با مکان حقیقی قرار گرفته و به معنای یک محیط ناشناخته غیرحقیقی و غیرواقعی است.

دکتر شجاعی‎‌پور افزود: علی‌رغم اینکه این ابزار پرقدرت برای رفاه و آسایش زندگی افراد بهوجود آمده است اما بهدلیل اینکه برای تبادل اطلاعات به راحتی در دسترس افراد عام قرار دارد و نیز بهعلت ناشناس بودن آن فضا، احتمال بی اعتباربودن و غیرقابل اعتمادبودن یک خبر در آن متصور است.

وی با تأکید بر ناشناخته بودن فضای مجازی، ادامه داد: هرمنبعی به صرف آوردن یک خبر واقعی، ذکر نام یک مسؤول و یا سازمان، نقل قول از فلان شخص معروف، اشاره به سایت، شبکه یا لینکی که اصلا ممکن است وجود خارجی نداشته باشد و ...، معتبر نیست و نیاز است که پس از شنیدن یا دیدن مطلب یا خبری، آنرا پایش و منبع آن را بررسی و تجزیه و تحلیل نمود و سپس اعتبار و یا عدم اعتبار آنرا سنجید.

عضو کارگروه رسانه و فضای مجازی شهرستان اقلید به شایعات ویروس منحوس کرونا به قاعده گلوله برفی اشاره کرد و گفت :این روزها بیشتر شاهد انتشار پرسرعت و بی اساس شایعات ویروس کرونا در بین مردم هستیم تا انتشار ویروس کرونا.

رئیس بازرسی انتظامی شهرستان آباده تصریح کرد: مردم فهیم کشور عزیزمان باید به این مطلب توجه داشته باشند که انتشار ویروس کرونا و اخبار صحیح و غیرصحیح پیرامون آن در جامعه، به مانند گلوله برفیست که ابتدا از بالای قله کوه، یک گلوله بسیار ریز برف به اندازه یک تخم‌مرغ بوده و شروع به حرکت می کند و در بین مسیر به سمت پایین کوه، با اضافه شدن دیگر اجسام در مسیر و برف‌های موجود، ضمن تخریب و خرابی‌های بسیار، به قدرتی بیشتر از کوه تا پایان مسیر میرسد و دیگر کسی و چیزی قادر به مقابله با آن نیست و به نوعی همهگیر خواهد شد ازاین‌رو برای قطع قاعده گلوله برفی کرونا، چه در حوزه انتشار ویروس و چه در انتشار اخبار صحیح و غلط مربوط به آن در بین مردم، باید به توصیه های جدی وزارت بهداشت و درمان کشور توجه کرد.

وی با تأکید بر اتحاد ملی و رعایت نکات بهداشت فردی، جمعی و محیطی، خانه را امن ترین مکان در مقابله با این بیماری خواند و یادآاور شد: با در خانه ماندن می توانیم کمک مؤثری در قطع زنجیره انتقال این ویروس منحوس داشته باشیم.

دکتر شجاعی پور در پایان سخنان خود برای تمام مردم جهان به‌ویژه مردم شریف ایران اسلامی، آرامش، تندرستی و شادابی روح و روان و روزگاری خوش، خرم و پرخیر و برکت در سال ۹۹ را از خداوند متعال خواستار شد.

 

گفت و گو از مرضیه یحیی پور

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۶:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 86897

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب