سیزده بدر تعطیل! خبرگزاری علم و فناوری - سیزده بدر تعطیل!
گزارش؛

سیزده بدر تعطیل!

به دلیل شیوع ویروس کرونا امسال سیزده بدر در سراسر استان فارس برگزار نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس؛ وقتی سخن از طبیعت به میان می اید ناخود اگاه ذهن ادم به سمت زندگی عشایری می رود، این مردم سختکوش قرنهاست در دل طبیعت زندگی می کنند و بخشی از نیازهای خودشان را از طبیعت تامین نموده و ‌با طبیعت  خوگرفته اند. در طول سالها مردم عشایر خوب می دانند چگونه از طبیعت استفاده کنند تا تعادل بین زندگی خودشان و طبیعت حفظ شود و همیشه  در نظر داشته اند که به طبیعت اسیب نرسانند و طبیعت را بخشی از زندگی خودشان می دانند زیرا که طبیعت نقش مهمی در سلامت روح و جسم مردم عشایر داشته است .

گرچه مردم عشایر بدور از شهرها و روستاها و  امکانات رفاهی در دل طبیعت خدادادی زندگی می کنند اما همین طبیعت  و دور ماندن از شهرها و روستاها شاید درشرایط فعلی و با شیوع ویروس کرونا شاید که نجات بخش جان عشایر مولد و پرتلاش شود .

ویروس کرونا که به تمام کشورهای دنیا سیر و سفر می کند و بدون توجه به پست و مقام انسانها ، جان انها را می گیرد و در این اوضاع بحرانی دنیا ناشی از ویروس کرونا، ایمن ترین جایی که ممکن است از خطر احتمالا کرونا در امان بماند همین عشایر صحرانشین هستند .

سیزدهم فروردین روز طبیعت نزدیک است، در این روز مردم شهرها و روستاها به طبیعت آمده و به طبیعت پناه می برند که هرساله هزاران خانواده رهسپار طبیعت حوزه زیست عشایر می شوند اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا بگفته مسئولان کشور کسی سیزده بدر نخواهد داشت .

در همین خصوص مهندس قندالی، رئیس سازمان امور عشایر کشور به مدیران استانه ای عشایر نشین تاکید کرده باعنایت در پیش بودن «روز طبیعت » و احتمال حضور افراد بدون توجه به شیوع ویروس کرونا بویژه در سامانهای عرفی عشایر ترتیبی اتخاذ شود تا با هماهنگی دستگاه های مربوطه از حضور افراد متفرقه تحت هرعنوان به بهانه «روز طبیعت» در سامانهای عرفی عشایر جلوگیری شود .

روح الله بهرامیان، مدیرکل عشایری استان فارس به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در جامعه عشایر کوچنده اقدامات زیر صورت گرفته است:::

برگزاری جلسه هماهنگی و برنامه ریزی با علوم پزشکی و شبکه بهداشت و درمان

گند زدایی و ضدعفونی روزانه اداره کل امور عشایر و تهیه ژل ضدعفونی و دستکش  یکبار مصرف جهت پرسنل

ارسال لیست شوراها و معتمدین عشایری شهرستان، مدیران عامل صندوق های خرد زنان عشایری و تسهیلگران عشایری جهت آموزش توسط رابطین سلامت شبکه بهداشت و درمان

آموزش رانندگان تانکرهای آبرسانی اداره امور عشایر و فروشندگان شرکت تعاونی های عشایری

ضد عفونی و گند زدایی ادارات شهرستان ها  ، شرکت تعاونی و انبار توزیع آرد،میادین دام  طی چند مرحله

آموزش چهره به چهره عشایر در نقاط عشایری توسط رابطین سلامت شبکه بهداشت و روسای شهرستانها برای پیشگیری از شیوع احتمالی ویروس کرونا در مناطق عشایری

مدیریت کوچ بهاره خارج از تقویم و اطلاع رسانی به عشایر

ایجاد میز خدمت در ورودی اداره امور عشایر شهرستانها و ارائه خدمات به مراجعین

انجام امورات عشایری به صورت تلفنی و غیرحضوری جهت پیشگیری از شیوع احتمالی ویروس کرونا

آموزش عشایر از طریق فضای مجازی

تهیه ژل ضد عفونی، دستکش و ماسک جهت پرسنل ادارات امور عشایر ، رانندگان و فروشندگان شرکت تعاونی های عشایری

آموزش 40 نفر داوطلب سفیران سلامت زیر نظر امام جمعه محترم و شبکه بهداشت و حضور در مناطق عشایری و ارائه آموزش به خانوارهای عشایری شهرستان خنج

توزیع بروشورهای بهداشتی در مورد بیماری کرونا  در بین عشایر و دم پز عشایر به کمک شبکه بهداشت شهرستانها

تحویل پودر پرکلرین به رانندگان تانکرهای آبر سانی و ضدعفونی آب شرب عشایر

با توجه به طرح فاصله گیری اجتماعی و جهت جلوگیری از ویروس کرونا در مناطق عشایری  و بالاخص در روز طبیعت مسیرهای ورودی به مناطق عشایری با هماهنگی ارگانهای زیرربط مسدود شدند.لازم به ذکر است هنوز مورد مبتلا به ویروس کرونا در عشایر فارس گزارش نشده

 

گزارش از صمن رخ صهبانیا

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 86930

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب