جاسوسی بدون مرز با لباس سفید / پشت پرده ورود پزشکا خبرگزاری علم و فناوری - جاسوسی بدون مرز با لباس سفید / پشت پرده ورود پزشکان بدون مرز به کشورمان چه بود ؟+فیلم و عکس
علم و فناوری گزارش می دهد ؛

جاسوسی بدون مرز با لباس سفید / پشت پرده ورود پزشکان بدون مرز به کشورمان چه بود ؟+فیلم و عکس

طی روزهای اخیر، استرداد یک تیم پزشکی فرانسوی تحت عنوان «پزشکان بدون مرز» از سوی ایران به کشورشان تبدیل به موضوعی جنجالی در فضای رسانه ای و سیاسی کشور شده است و حتی مسئولین امریکایی جنگ رسانه ای بزرگی بر علیه کشورمان در جهان راه انداخته اند.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ طی روزهای اخیر، استرداد یک تیم پزشکی فرانسوی تحت عنوان «پزشکان بدون مرز» از سوی ایران به کشورشان تبدیل به موضوعی جنجالی در فضای رسانه ای و سیاسی کشور شده است و حتی مسئولین امریکایی جنگ رسانه ای بزرگی بر علیه کشورمان در جهان راه انداخته اند. اما به راستی این پزشکان بدون مرز چه امکاناتی و تجهیزاتی برای خدمت رسانی به مردم کشورمان با خود به ایران آورده بودند و پشت پرده این داستان چیست ؟ در این گزارش سعی خواهیم کرد به تمام جوانب پیدا و پنهان این موضوع بپردازیم.

سازمان پزشکان بدون مرز چه فعالیت هایی انجام می دهند و حامی مالیان آن ها چه کسانی هستند ؟

سازمان پزشکان بدون مرز یا ام‌اس‌اف (MSF) یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های پزشکی در جهان است که بیش از ۳۶۰۰۰ داوطلب از ۶۰ کشور در آن کار می ‌کنند. MSF در ۲۱ دسامبر ۱۹۷۱ در هنگامی تأسیس شد که گروهی از پزشکان و روزنامه‌نگاران اهل فرانسه از جمله این سازمان غیرانتفاعی مراقبت‌های اضطراری پزشکی را در مناطق جنگی، در هنگام همه‌گیری‌ها و در مواقع بلایای طبیعی فراهم می‌آورد .

لوگوی سازمان پزشکان بدون مرز

تعهد اعلام‌شده سازمان پزشکان بدون مرز به مراقبت از بیماران بدون توجه به نژاد، مذهب یا وابستگی سیاسی و شهرت آن از لحاظ کار کردن در سخت‌ترین شرایط باعث شد که این سازمان در سال ۱۹۹۹ برنده جایزه صلح نوبل شود. این سازمان در سال ۲۰۱۴ نظارت بر ۳۸۴ طرح را در سراسر جهان به عهده داشت که ۳۱ درصد آن‌ها با نزاع‌های مسلحانه مربوط بودند. عملیات در سودان، جمهوری دموکراتیک کنگو، جمهوری آفریقای مرکزی، هائیتی، سیرالئون، افغانستان، نیجر، لیبریا، اتیوپی و عراق ، بیش از نیمی از هزینه‌های این سازمان را به خود اختصاص می‌دهند.

هزینه‌های این سازمان عمدتاً به‌وسیله شبکه‌ای متشکل از ۵.۷ میلیون اهداکننده خصوصی تأمین می‌شود که ۸۹ درصد از بودجه ۱.۴۴ میلیارد دلاری آن را در سال ۲۰۱۴ تأمین کردند. یکی از بزرگ‌ترین حامی مالی این سازمان، خاندان صهیونیستی «راکفلر» ، موسس شاخه آمریکایی «ریچارد راکفلر» ، فرزند دیوید راکفلر و نوه‌ی جان راکفلر(چهره‌های اصلی خاندان صهیونیستی ابر-سرمایه‌دار راکفلر) می باشد .

تجاوز و جاسوسی اتهامات پزشکان بدون مرز در سایر کشورها

جاسوسی با پرچم نهاد‌های بین المللی امر تازه‌ای نیست. سازمان پزشکان بدون مرز پیش‌تر نیز توسط مقامات کشور‌هایی نظیر سوریه به جاسوسی متهم شده بود. نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در سال ۲۰۱۶ این سازمان را متهم به جاسوسی برای سازمان اطلاعات فرانسه کرده بود. بشار جعفری نماینده دائم سوریه در سازمان ملل فوریه ۲۰۱۶ در خصوص یکی از بیمارستان‌هایی که مورد هدف قرار گرفت بود، گفته: این بیمارستان بدون مشورت با دولت سوریه از سوی شبکه به اصطلاح پزشکان بدون مرز فرانسه احداث شده است. این سازمان شاخه سازمان اطلاعات فرانسه است که در سوریه کار می‌کند.

نام این سازمان در سال ۱۳۹۶ نیز با اتهام تجاوز جنسی در رسانه‌های جهان بر سر زبان‌ها افتاد. در این سال بی بی سی گزارشی منتشر کرد که نشان می‌داد برخی از کارکنان سازمان غیر دولتی پزشکان بدون مرز در طول ماموریت خود در آفریقا یا به روسپی‌های جوان روی آورده یا در ازای تامین دارو ، به بیماران تقاضای رابطه جنسی کرده‌اند. این اتهامات در حالی مطرح می شود که برخی از کارمندان سازمان امدادرسانی بریتانیایی آکسفام نیز پیشتر متهم شده بودند که در جریان ماموریت برای کمک رسانی به قربانیان زمین لرزه هائیتی در سال ۲۰۱۰ میلادی رفتار نامناسب جنسی از خود نشان داده اند.

البته این سازمان هنوز در پرونده‌هایی همچون شیوع و انتشار سارس، ابولا، ایدز و آنفلوانزاهای گوناگون در تعدادی از کشورهای جهان مورد اتهام بعضی از دولت ها به ویژه دولت های آفریقایی قرار دارد.

ورود پزشکان بدون مرز به ایران به بهانه ویروس کرونا

اواخر اسفند ماه سال گذشته ، زمزمه های مبنی بر کمک نهادهای حقوق بشری به ایران برای مبارزه به کرونا شنیده شد. این موضوع اوایل فروردین ماه با خبراحداث بیمارستان ۴۸ تخت خوابی صحرایی در محوطه بیمارستان امین اصفهان به دست سازمان پزشکان بدون مرز رنگ بومی واقعیت به خود گرفت . آرش نجیمی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ، ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: با کمک پزشکان بدون مرز مشغول راه‌اندازی یک بیمارستان صحرایی با ظرفیت ۴۸ تختخواب به‌ منظور کمک به وضعیت باقی بیمارستان‌ها هستیم.

جولی ریورز، نماینده سازمان پزشکان بدون مرز در ایران نیز ضمن تأیید این خبر اعلام کرد: اصفهان پس از تهران، دومین استان درگیر با کرونا در ایران است و امیدواریم کمک‌های این سازمان لااقل بخشی از فشارها را بر سیستم بهداشت و درمان ایران کاهش دهد. همچنین میشل اولیویه لاشاریته، یکی دیگر از مسؤولان این سازمان جهانی ابراز کرده است: بخش لجستیک سازمان پزشکان بدون مرز، تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای برپایی بیمارستان سیار را به ایران ارسال کرده و یک گروهی ۹ نفره از پزشکان و متخصصان، برای راه‌اندازی این بیمارستان سیار و کمک به درمان به ایران اعزام شده است.

البته بعد از ورود این پزشکان به کشور و مشاهده امکانات ارسالی این سازمان به ایران، مسئولین ضمن قدردانی و دادن هدایایی این افراد را به کشورشان بازگرداند.

یک وانت تجهیزات، یک پزشک عمومی و 7 تزریقاتچی کمک سازمان پزشک بدون مرز به ایران

بعد از استرداد پزشکان بدون مرز فرانسوی از ایران و جلوگیری از استقرار آن ها، این موضوع تبدیل به بهانه سیاسی برای دشمنان کشورمان همچون آمریکا شد ؛ مسئولین آمریکایی به خصوص وزیر امور خارجه این کشور  با کمک رسانه های پربازدید خود و البته با همراهی رسانه های فارسی زبان همچون بی بی سی فارسی، رادیو فردا و اینترنشنال با به راه انداختن جنگ رسانه ای در داخل کشور و همچنین در سطح بین المللی به دنبال القایی این موضوع بودند که ایران تمایلی به گرفتن کمک از سوی جوامع بین المللی ندارد.