یادداشت/

هفت خوان رستم بر سر راه جانبازان فاقد مدرک بالینی و صورت سانحه

تعدادی از رزمندگان دوران دفاع مقدس وقتی مدارکی برای اثبات جانبازی خود جمع کردند در کمیسیون های پزشکی با دید بدبینی به آنها نگاه می شود زیرا گناهشان این است تا الان به دنبال کار خود نرفته اند و به اصطلاح تر و خشک می بایست با هم بسوزند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، ایام میلاد حضرت ابوالفصل العباس (ع) و روز جانباز بهانه ای شد تا به قشری از رزمندگان جانباز بپردازیم مجروحینی که شاید به دلیل ضعف قانون، بدبینی کمیسیون های پزشکی و یا حجب و حیای خودشان فاقد درصد جانبازی هستند.

برای جانبازانی که صدایشان به جایی نمی رسد هر چند هیچ رزمنده ای به واسطه حضورش در دفاع مقدس و جبهه های حق علیه باطل حقی برای خود قائل نیست و مطالبه ای ندارد و یک روز از آن دوران و یک زخم از آن را با درصدها معاوضه نمی کنند ولی وظیفه متولیان امر این است تا از این قشر آن طور که شایسته است تکریم کنند و جهت رفع مشکلات جانبازیشان بکوشند.

وظیفه ای که بعد از گذشت ۳۱ سال از پایان دفاع مقدس هنوز به آن به دلایل مختلف به درستی به آن پرداخته نشده است.

زمانی که جنگ بر ما تحمیل شد به خاطر اینکه در اویل انقلاب بودیم نیروهای مسلح به ویژه نیروی زمینی به دلایل متعدد از لحاظ سازمان رزم آمادگی کامل را برای یک دفاع تمام عیار با دشمن بعثی را نداشتند.

سپاه پاسداران و نیروهای مردمی در قالب سازمان بسیج مستضعفین که کمی قبل از آغاز جنگ تحمیلی توسط معمار کبیر انقلاب امام راحل دستور تشکیل شده بودند وارد کارزار دفاع مقدس شدند.

رزمندگانی که اکثرشان نوجوان و جوان بودند به دلیل اینکه همه دغدغه این نیروها در مرحله نخست جلوگیری از پیشروی دشمن بعثی و در مرحله دوم بیرون راندن این دشمن از سرزمینمان بود و همچنین عدم تجربه چنین جنگی باعث شد تا موضوع مهمی برای قشرهایی عظیمی از رزمندگان پیش بیاید.

رزمندگانی که در معرکه نبرد دچار ضایعاتی مثل موج انفجار و یا در معرض قرار گرفتن گازهای شیمیایی و جراحات دیگر قرار می گرفتند ولی یا به دلیل ترک نکردن میدان نبرد به خاطر یاری رساندن به همرزمانشان در فکر صورت سانحه یا درصد جانبازی نبودند.

آنها اصلا در فکر اینکه دنبال مدارکی باشند تا بعد از جنگ به کار بگیرند نبودند به مین دلایل بعد از دفاع مقدس تعدادی زیادی از این رزمندگان مجروح با مشکلات عدیده روحی و جسمی مواجه شدند که نه متولیان امر برای پیگیری و رفع آن مشکلات سراغ این رزمندگان رفتند و نه حجب و حیای خودشان اجازه می داد تا برای احقاق حق قانونی شان به سمت متولیان این کار بروند.

 هر چند تعدادی از این رزمندگان به اصرار خانواده و یا دوستان خود گذرشان به این متولیان می افتاد ولی وقتی از آنها صورت سانحه و یا مدرک بالینی و بستری همزمان مطالبه می شد به همان دلایلی که عرض شد نمی توانستند حقانیت خود را ثابت کنند.

حتی تعدادی از رزمندگان دوران دفاع مقدس وقتی مدارکی برای اثبات جانبازی خود جمع کردند در کمیسیون های پزشکی با دید بدبینی به آنها نگاه می شود زیرا گناهشان این است تا الان به دنبال کار خود نرفته اند و به اصطلاح تر و خشک می بایست با هم بسوزند.

 شاید باورتان نشود رزمندگانی می شناسم که تمام دفاع مقدس را به عنوان فرمانده و خط شکن بوده اند و بارها مجروح شده اند ولی یک درصد جانبازی ندارند علتش دلایلی مثل عدم مراجعه به متولیان امر به خاطر حجب و حیا، ابلاغیه ها و دستورالعمل های دست و پا گیر. طولانی شدن مراحل کمیسیون ها شامل ۱۳۴، احراز و کمیسیون درصد، نداشتن صورت سانحه، مدرک بالینی و بستری همزمان عطایش را به لقایش میبخشند تا باقی عمر خود را با مجروحیت هایشان سپری کنند.

مگر امکان دارد یک نوجوان ماه ها در جبهه های نبرد حضور داشته باشد و بارها در معرض خمپاره ها، بمب ها و راکت ها قرار بگیرد ولی ضایعه ای برایش در نظر گرفته نشود.

بارها در دیدار با رزمندگان مجروح پای صحبت هایشان نشسته ام هر چند از این موضوع گلایه دارند ولی تنها کلام شان این است با خدا و امام خود معامله کرده ایم و توقعی از کسی نداریم.

واقعیت این است تنها گناهشان عدم ترک میدان نبرد و دنبال نکردن مجروحیتشان است هر چند جانبازانی که درصد جانبازی هم دارند باز دچار مشکلات عدیده ای هستند و روز به روز عرصه بر آنها تنگ تر می شود و از لحاظ رسیدگی درمانی در تنگنا هستند.

روز به روز با ابلاغ قانون های دست و پاگیر و مدیریت بد نه تنها پیشرفتی در این خصوص مشاهده نمی شود بلکه پس رفت هم مشاهده شده است که بیانشان در این مبحث نمی گنجد.

 هر چند مقام جانبازی نزد خداوند مقام رفیعی است و رزمندگان مخلص و بی ریا با دردهای به جا مانده از آن روزگاران خوشحال هسنند ولی جا دارد با این قشر از رزمندگان که با تمام وجود و اخلاص پای کار آمده بودند با انصاف رفتار شود.

سید عزیزاله پژوهیده

پژوهشگر، رزمنده و جانباز دفاع مقدس

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۹:۵۵

شناسه خبر: 86934

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱۰ نظر
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۲:۴۱

با سلام درخواست رسیدگی دارم درمورد پرونده ۵ درصد جانبازی رزمندگان دوران دفاع مقدس طبق ماده ۸۸ برنامه ششم توسعه،چون ایثارگران وزارت جهاد کشاورزی طی نامه به بنیاد شهید اعلام نموده که اینجانب در تاریخ ۱۶ تیرماه سال ۶۵ از ناحیه بازو زخمی شده ام متاسفانه مسئولین بنیاد شهید اقدام نمی کننددرخواست رسیدگی رادارم با تشکر سید جمال احمدی .کردستان سنندج

مسعود نوشاد
۰ مخالف          ۱ موافق
پنج شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۳:۳۰

با سلام بعد از گذشت چندین سال مجلس در سال 96 مصوباتی برای این جانبازان داشت . علی الظاهر مجموعه اجرایی این مصوبه روز به روز قانونگذاری جدیدی روی این مصوبه مجلس انجام می دهند تا این مصوبات قانونی صورت اجرایی بخود نگیرد . تا الان که 40 سال از جنگ گذشته شده است و تا چند سال آینده نیز رزمنده فاقد مدارک بالینی باقی نمی ماند!! مصوبات مجلس پیش کش قوای اجرایی باشد . هیچ نظارتی نیز از سوی مجلس یا نهاد های قانونی صورت نپذیرفته است ، و تا الان به اندازه انگشتان دست شما از بنیاد جانبازی تحت این عنوان بیرون نیامده است !

حسین‌پورعلی
۰ مخالف          ۱ موافق
دوشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۴:۵۶

نه‌سال‌خدمت‌رسمی‌دوسال‌سربازی‌شش‌ماه‌بسیجی‌بایک‌پای‌فلج‌سی‌سال‌‌درخانه‌نه‌کاری‌نه‌درصدی

۰ مخالف          ۱ موافق
دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۳:۰۷

خدا نکنه مسئولیت نصیبم شود که طتقت این همه نفرین و اه را ندارم

سعیدغیاث
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۱:۰۰

متاسفانه ورودپاسداران جدیددرامورایثارگران وسنگ اندازی برای رزمندگان باعث تضییع حقوق اکثررزمندگان شده..باوجوداسنادومدارک واقعاظلم است به رزمنده ای که فاقددرصدجانبازی است وهیچکس هم پاسخگونیست

۰ مخالف          ۳ موافق
سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۴:۳۰

تشکیل پرونده داده ام برای پنج درصدجانبازی چندماه وچندشهرستان رفتم برای تکمیل پرونده همه راانجام دادم پرونده هم تحویل یگان سرپل ذهاب دادم متاسفانه باتمام مشگلات ومسافت دوروهزینه های زیادپرونده هاراکت شدن تقاضای رسیدگی دارم

۰ مخالف          ۳ موافق
یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۳:۵۳

هرگز بردند و خوردند ما فقط نردبان صعود دیگران بودیم چون از سپاه اعزام شدیم هیچ جا رسمیت نداریم خود سپاه حتی وام اندک و استفاده از امتیاز تحصیلی فرزند ندادند وعده سر خرمن بسیار متاسفم نردبان شدیم تا حتی کسی که جبهه ندیده اینک صاحب چندین آپارتمان ولی بنده مستاجر باشم خدا لعنت کند کسانی که قصور یا اهمال نمودند و در حق ما ستمی بزرگ رواداشتند

مرتضی روشنی
۱ مخالف          ۰ موافق
جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۲:۰۱

با سلام کاملادرمتن بالا درست گفته شده که مابخاطرحیاوحجب خجالت و کم رویی نرفتیم دنبال کاربابدبختی این سی پنچ سال زندگی کردیم باروح روان خراب چهل خانه مستاجری عضو کردیم ولی نرفتیم از حق خودمون دفاع کنیم چک نیم کجابریم الان پیر شدیم هیچ چار ای نداریم ما کم روهاچکنیم در جبهه ازهمه هم بیشتر زحمت کشیدیم

حسین
۰ مخالف          ۳ موافق
دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۱۸:۲۲

فقط چاره کار انحلال بنیاد شهید و سپردن امور بدست ستاد کل نیروهای مسلح است

علی اصغر طاهری زاده
۲ مخالف          ۵ موافق
شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۹:۱۹

سلام واقعا درسته مخصوصا سپاه پدر آدم رو در میارن و جواب سر بالا می دهند

اشتراک گذاری مطالب