هفت خوان رستم بر سر راه جانبازان فاقد مدرک بالینی خبرگزاری علم و فناوری - هفت خوان رستم بر سر راه جانبازان فاقد مدرک بالینی و صورت سانحه
یادداشت/

هفت خوان رستم بر سر راه جانبازان فاقد مدرک بالینی و صورت سانحه

تعدادی از رزمندگان دوران دفاع مقدس وقتی مدارکی برای اثبات جانبازی خود جمع کردند در کمیسیون های پزشکی با دید بدبینی به آنها نگاه می شود زیرا گناهشان این است تا الان به دنبال کار خود نرفته اند و به اصطلاح تر و خشک می بایست با هم بسوزند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، ایام میلاد حضرت ابوالفصل العباس (ع) و روز جانباز بهانه ای شد تا به قشری از رزمندگان جانباز بپردازیم مجروحینی که شاید به دلیل ضعف قانون، بدبینی کمیسیون های پزشکی و یا حجب و حیای خودشان فاقد درصد جانبازی هستند.

برای جانبازانی که صدایشان به جایی نمی رسد هر چند هیچ رزمنده ای به واسطه حضورش در دفاع مقدس و جبهه های حق علیه باطل حقی برای خود قائل نیست و مطالبه ای ندارد و یک روز از آن دوران و یک زخم از آن را با درصدها معاوضه نمی کنند ولی وظیفه متولیان امر این است تا از این قشر آن طور که شایسته است تکریم کنند و جهت رفع مشکلات جانبازیشان بکوشند.

وظیفه ای که بعد از گذشت ۳۱ سال از پایان دفاع مقدس هنوز به آن به دلایل مختلف به درستی به آن پرداخته نشده است.

زمانی که جنگ بر ما تحمیل شد به خاطر اینکه در اویل انقلاب بودیم نیروهای مسلح به ویژه نیروی زمینی به دلایل متعدد از لحاظ سازمان رزم آمادگی کامل را برای یک دفاع تمام عیار با دشمن بعثی را نداشتند.

سپاه پاسداران و نیروهای مردمی در قالب سازمان بسیج مستضعفین که کمی قبل از آغاز جنگ تحمیلی توسط معمار کبیر انقلاب امام راحل دستور تشکیل شده بودند وارد کارزار دفاع مقدس شدند.

رزمندگانی که اکثرشان نوجوان و جوان بودند به دلیل اینکه همه دغدغه این نیروها در مرحله نخست جلوگیری از پیشروی دشمن بعثی و در مرحله دوم بیرون راندن این دشمن از سرزمینمان بود و همچنین عدم تجربه چنین جنگی باعث شد تا موضوع مهمی برای قشرهایی عظیمی از رزمندگان پیش بیاید.

رزمندگانی که در معرکه نبرد دچار ضایعاتی مثل موج انفجار و یا در معرض قرار گرفتن گازهای شیمیایی و جراحات دیگر قرار می گرفتند ولی یا به دلیل ترک نکردن میدان نبرد به خاطر یاری رساندن به همرزمانشان در فکر صورت سانحه یا درصد جانبازی نبودند.

آنها اصلا در فکر اینکه دنبال مدارکی باشند تا بعد از جنگ به کار بگیرند نبودند به مین دلایل بعد از دفاع مقدس تعدادی زیادی از این رزمندگان مجروح با مشکلات عدیده روحی و جسمی مواجه شدند که نه متولیان امر برای پیگیری و رفع آن مشکلات سراغ این رزمندگان رفتند و نه حجب و حیای خودشان اجازه می داد تا برای احقاق حق قانونی شان به سمت متولیان این کار بروند.

 هر چند تعدادی از این رزمندگان به اصرار خانواده و یا دوستان خود گذرشان به این متولیان می افتاد ولی وقتی از آنها صورت سانحه و یا مدرک بالینی و بستری همزمان مطالبه می شد به همان دلایلی که عرض شد نمی توانستند حقانیت خود را ثابت کنند.

حتی تعدادی از رزمندگان دوران دفاع مقدس وقتی مدارکی برای اثبات جانبازی خود جمع کردند در کمیسیون های پزشکی با دید بدبینی به آنها نگاه می شود زیرا گناهشان این است تا الان به دنبال کار خود نرفته اند و به اصطلاح تر و خشک می بایست با هم بسوزند.

 شاید باورتان نشود رزمندگانی می شناسم که تمام دفاع مقدس را به عنوان فرمانده و خط شکن بوده اند و بارها مجروح شده اند ولی یک درصد جانبازی ندارند علتش دلایلی مثل عدم مراجعه به متولیان امر به خاطر حجب و حیا، ابلاغیه ها و دستورالعمل های دست و پا گیر. طولانی شدن مراحل کمیسیون ها شامل ۱۳۴، احراز و کمیسیون درصد، نداشتن صورت سانحه، مدرک بالینی و بستری همزمان عطایش را به لقایش میبخشند تا باقی عمر خود را با مجروحیت هایشان سپری کنند.

مگر امکان دارد یک نوجوان ماه ها در جبهه های نبرد حضور داشته باشد و بارها در معرض خمپاره ها، بمب ها و راکت ها قرار بگیرد ولی ضایعه ای برایش در نظر گرفته نشود.

بارها در دیدار با رزمندگان مجروح پای صحبت هایشان نشسته ام هر چند از این موضوع گلایه دارند ولی تنها کلام شان این است با خدا و امام خود معامله کرده ایم و توقعی از کسی نداریم.

واقعیت این است تنها گناهشان عدم ترک میدان نبرد و دنبال نکردن مجروحیتشان است هر چند جانبازانی که درصد جانبازی هم دارند باز دچار مشکلات عدیده ای هستند و روز به روز عرصه بر آنها تنگ تر می شود و از لحاظ رسیدگی درمانی در تنگنا هستند.

روز به روز با ابلاغ قانون های دست و پاگیر و مدیریت بد نه تنها پیشرفتی در این خصوص مشاهده نمی شود بلکه پس رفت هم مشاهده شده است که بیانشان در این مبحث نمی گنجد.

 هر چند مقام جانبازی نزد خداوند مقام رفیعی است و رزمندگان مخلص و بی ریا با دردهای به جا مانده از آن روزگاران خوشحال هسنند ولی جا دارد با این قشر از رزمندگان که با تمام وجود و اخلاص پای کار آمده بودند با انصاف رفتار شود.

سید عزیزاله پژوهیده

پژوهشگر، رزمنده و جانباز دفاع مقدس

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۹:۵۵

شناسه خبر: 86934

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب