ارزش مجوز محصولات دانش بنیان به چه میزان است؟ خبرگزاری علم و فناوری - ارزش مجوز محصولات دانش بنیان به چه میزان است؟

ارزش مجوز محصولات دانش بنیان به چه میزان است؟

با تقلبی اعلام شدن محصولی که پیش از این از سوی پارک علم و فناوری مجوز دریافت کرده بود بار دیگر این سوال مطرح می شود که براستی این مجوز ها به چه میزان اعتبار دارد؟

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛  اخیراً از سوی یکی از مسئولین دانشگاه علوم پزشکی یزد اعلام شد که "لايفوزوم طبيعی" تقلبی و غیرقابل استفاده است. در پیگیری های مشخص شد که این برند از پارک علم و فناوری مجوز داشته است. لذا به سراغ فاطمه حقیرالسادات مدیرعامل این شرکت رفتیم.

وی صاحب مدرک دکترای تخصصی نانوپزشکی از هلند و دکترای تخصصی نانوبیوتکنولوژی از دانشگاه تهران است. حقیرالسادات در سال 96  به عنوان فناور برتر هفته پژوهش و در سال 91-92 دانشجوی نمونه دکتری انتخاب شده بود.  وی نگارش 34 مقاله  ISI و 76 مقاله علمی پژوهشی را در کارنامه خود دارد.

حقیر السادات در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ گفت: بنده فعالیت خود را در سال 95 با اخذ مجوز دانش بنیان شرکت تعاونی "ریز زیست فناوران فردانگر" آغاز کردم. در سال ۹۸ مجوز تولید نیمه صنعتی چندین محصول از جمله "لايفوزوم طبيعی" را دریافت کردم.

وی ادامه داد: با شیوع کرونا و افزایش تقاضا برای عرضه داروی ضد باکتری و آنتی باکتریال، پارک علم و فناوری از ما خواهان افزایش تولید شد. لذا با همراهی گروه های جهادی تولید را افزایش داده و البته حدود ۸۰ درصد محصولات را نیز به صورت رایگان در مناطق محروم توزیع کردیم.

حقیرالسادات بیان داشت: حدود پنج سال یعنی از سال ۹۵ تا سال ۹۸ طول کشید تا به ما مجوز تولید صنعتی بدهند همچنین مجوز دانش بنیان را هم داشتیم با این حال بیست و هشتم اسفند ماه اعلام کردند برای دریافت مجوز غذا و دارو هم اقدام کنیم. با این حال  متاسفانه نهم فروردین بدون اعلام این موضوع اعلام کردند محصول ما تقلبی است.

این مخترع و محقق یزدی عنوان کرد: برای من عجیب است که چرا همان موقع از فعالیت ما جلوگیری نشد و چرا نام شرکت‌های دیگری که محصولات تقلبی و بدون مجوز می دهند را اعلام نمی کنند.

وی تصریح کرد: شرکت بنده شرکتی است که کالای تقلبی را آنالیز می کند و مستندات بسیاری از این کالاهای تقلبی که اکنون اعلام شده را بنده تهیه کرده ام. بنده در قضیه کرونا برای ساخت کیت تشخیص کرونا طراحی برنامه می کنم، استریل ماسک ها را انجام می دهم، مدت هاست تا ساعت 3 نصف شب فعالیت کرده و از خانواده دور هستم ولی می بینیم که اینگونه رفتار می شود.

 

دو هفته ای می توان مجوز گرفت

محمد رضا مورکیان در گفتگویی با بیان اینکه برای شرکت های تولید کننده مواد ضدعفونی کننده تنها مجوز پارک علم و فناوری ملاک نیست گفت: بسیاری از مواردی که پارک علم و فناوری به عنوان دانش بنیان به ثبت می رساند وقتی در حوزه تخصصی غذا و دارو وارد می شود بسیاری از شاخص های مورد نظر را کسب نمی کند و ما هم نمی توانیم به آنها مجوز بدهیم.

وی ادامه داد: در کل دنیا به این شکل است که سازمان های غذا و دارو برروی کالاهای سلامت محور از جمله غذایی، آشامیدنی، آرایشی، بهداشتی، دارو و مکمل ها و موارد مشابه از زمان تولید تا ورود به بازار باید مجوزهای لازم را اخذ و سپس مراحل بعدی را طی کنند.

این مقام مسئول تصریح کرد: البته باید توجه داشت که این شرکت ها اگر مواد تولیدیشان استاندارد باشد، می توانند طی یک یا دو هفته نسبت به دریافت مجوزهای لازم اقدام کنند.

مدیر اداره نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد در مورد اعلام نام یک شرکت دانش بنیان به عنوان برند تقلبی عرضه مواد ضدعفونی کننده گفت: شرکت مذکور فاقد مجوز بوده و بنده برای چنین مواردی از لفظ تقلبی استفاده نمی کنم.


انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 86937

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب