رکورد تشخیص بیماری کرونا در کشور شکسته شد/ شناسایی خبرگزاری علم و فناوری - رکورد تشخیص بیماری کرونا در کشور شکسته شد/ شناسایی ویروس COVID-۱۹ در ۳ ساعت و با دقت ۹۸ درصد ! + فیلم
علم و فناوری گزارش می دهد؛

رکورد تشخیص بیماری کرونا در کشور شکسته شد/ شناسایی ویروس COVID-۱۹ در ۳ ساعت و با دقت ۹۸ درصد ! + فیلم

تخصصان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح طراحی موفق به ساخت نوعی کیت تشخیص بیماری کرونا در کشور شدند که برخلاف نمونه های خارجی که طی ۲۴ تا ۷۲ ساعت ویروس کرونا را تشخیص می دهند تنها در ۳ ساعت و ا دقت ۹۸درصد این کار را انجام دهد.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ طی هفته های اخیر ، بیش از 200 کشور جهان درگیر بیماری به نام "کرونا" هستند؛ بیماری خطرناکی که به دلیل نداشتن درمان و یا واکسنی روز به روز بر تعداد افرادی که جان خود را از دست می دهند افزوده می شود. متخصصان معتقدند با تشخیص به موقع ابتلا به این ویروس، تا حد زیادی می توان اثرات جانبی این بیماری را کاهش داد. پزشکان تا کنون از دو روش آزمایش خون به وسیله کیت ها مخصوص و سی تی اسکن برای تشخیص این بیماری استفاده می کنند. از آنجا که استفاده از سی تی اسکن در تمام شهر و بیمارستان ها امکان پذیر نمی باشد کیت ها ، بهترین روش برای این کار هستند. تاکنون 5 کشور آمریکا، چین، فرانسه ، آلمان و انگلیس موفق به ساخت کیت های تشخیص این بیماری شده اند که می تواند طی 24 تا 72 ساعت این بیماری را تشخیص دهد. اما روز گذشته جمهوری اسلامی ایران ، از کیت های پیشرفته ای رونمایی کرد که می تواند این بیماری را طی 3 ساعت و با دقت 98 درصد تشخیص دهد .

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان و ایران

ویروس ‌های کرونا گروه بزرگی از ویروس‌ها هستند که می‌توانند حیوانات و انسان‌ها را آلوده کنند و باعث بروز ناراحتی‌های تنفسی شوند؛ این ناراحتی‌ها ممکن است به اندازه سرماخوردگی خفیف یا به اندازه ذات الریه شدید باشند. کروناویروس معمولاً ازطریق سرفه و عطسه، تماس شخصی با فرد آلوده یا لمس کردن سطوح آلوده و پس از آن لمس دهان، بینی و چشم‌ها در بین افراد سرایت کند.

آمار مبتلایان ویروس کرونا در جهان

بنابر آمارهای سازمان جهانی بهداشت تاکنون 786,905 نفر به این بیماری مبتلا گردیده و تعداد 37,840 نفر نیز جان خود را از دست داده اند. آمریکا، ایتالیا، اسپانیا، چین، آلمان و فرانسه در صدر کشورهایی قرار دارند که بیشترین تعداد مبتلا به این ویروس را در خود جایی داده اند.

بنابر آمارهای رسمی کشورمان ، تا 12 فروردین 1399 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 3186 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شدند و مجموع بیماران شناسایی شده بر اثر این بیماری به 41,495 مورد رسیده است. تاکنون 13,911 نفر از بیماران بهبود یافته و ترخیص شده اند و این روند ادامه دارد. متاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 117 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع قربانیان این بیماری در کشور به 2,757 نفر رسیده است.3511 نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

آزمایش تشخیص بیماری کرونا توسط کیت چگونه انجام می شود ؟

پژوهشگران چینی در نیمه اول ژانویه فرمول ژنتیکی را برای ویروس کرونا را مشخص و در اختیار همه قرار دادند تا تمام دانشمندان جهان از آن استفاده کنند و به راحتی بیماران مبتلا به کرونا را از سایر بیماران تشخیص دهند. برای تشخیص این ویروس کیت مخصوصی با نام (۲-SARS-CoV) تولید شده که در ۴ مرحله با آن می‌توان فهمید بیماری کرونا هست یا نه و پس از آن روند لازم را در پیش گرفت.

کیت مخصوص تشخیص بیماری کرونا

در گام اول برای این موضوع از گلو یا بینی فرد مشکوک به ابتلا نمونه‌گیری و به آزمایشگاه فرستاده می‌شود و در برخی مواقع نمونه خلط یا ترشحات فرد مشکوک هم به همراه نمونه خون به آزمایشگاه ارسال می‌شود البته این را باید گفت نمونه معمولا از کسانی گرفته می‌شود که تب، تنگی نفس و سرفه دارند. برای تشخیص آزمایشگاهی ویروس جدید کرونا از روشی به نام واکنش زنجیره‌ای پلی‌مراز کمی با استفاده از آنزیمی به نام نسخه‌بردار معکوس استفاده می‌شود که باعث می‌شود تا علاوه بر تشخیص ویروس، می‌توان تعداد ویروس را از روی تعداد ژنوم در نمونه آزمایش شده تعیین کرد.

نحوه تشخیص بیماری کرونا

آنزیم نسخه‌بردار معکوس با استفاده بخشی از ژنوم ویروس که تک‌رشته‌ای است، به دست می‌آید و بعد از روی آن یک نسخه دورشته‌ای مکمل یا DNA ساخته می‌شود و سپس این محتوای ژنتیکی با استفاده از واکنش زنجیره‌ای تکثیر می‌شود، پس از این مرحله با پرتاب نور فلورسانس و روشی موسوم به در لحظه مقدار و نوع ماده ژنتیکی ویروس مشخص می‌شود. با انجام این اقدامات دو مرحله اصلی آزمایش یعنی تشخیص اولیه و تائید تشخیص انجام می‌شود؛ البته آزمایش کرونا ویروس در ۳ مرحله انجام می‌شود که هر آزمایش در واقع بررسی و اندازه‌گیری یک توالی ژنتیکی ویروس است، البته گام آخر آزمایش هم در دو مرحله انجام می‌شود. در زمینه تشخیص کرونا ویروس با انجام آزمایش‌های لازم بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت مشخص می‌شود که فرد به این ویروس مبتلا شده است یا خیر.

تولید کیت ایرانی که در 3 ساعت و با دقت 98 درصد بیماری کرونا را تشخیص می دهد

این کیت توسط متخصصان وزارت دفاع  و پشتیبانی نیروهای مسلح طراحی و تولید شده است که امروز صبح در ستاد کل از تولید انبوه آن رونمایی شد. به گفته سردار عزیزی دلشاد مسئول اداره تحقیقات صنعتی ستادکل نیروهای مسلح وجه مهم تولید انبوه این کیت‌ها آمادگی نیروهای مسلح برای تهدیدهای زیستی مشابه است.

وی با اشاره به جلسه کمیته فنی و تحقیقات قرارگاه امام رضا اظهارداشت: این کمیته پروژه های متعددی را  پیگیری می کند که یکی از این موضوعات کیت تشخیصی بود که رونمایی شد.

سردار عزیزی دلشاد درباره مشخصات این کیت گفت:  این کیت در زمان سه ساعت می‌تواند بیماری را با دقت بالا و خیلی خوب تشخیص دهد و می‌تواند تمام ژنوم های رایج دنیا را شناسایی کند.

مسئول اداره تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح یادآورشد: نمونه تحقیقاتی این کیت قبل از اسفندماه و پیش از آنکه اولین نمونه بیماری کرونا در کشور شخیص داده  شود آماده شده بود و از آن زمان تا کنون سیر مراحل تحقیقاتی خود را طی کرده و مجوزهای لازم را کسب کرده و امروز آماده تولید انبوه است تا در اختیار مراکز درمانی قرار گیرد.‌

وی افزود: این کیت از نمونه های مشابه خود در دنیا چیزی کم ندارد و در مواردی هم امتیازاتی در صحت و دقت این کیت رویت شده است. همچنین دریادار امیری، نماینده وزارت دفاع در این مراسم گفت: اوایل اسفند ماه وزارت دفاع اعلام کرد که به فناوری کیت تشخیصی کرونا دست پیداکرده است و امروز مفتخریم که نسل دوم این کیت‌ها که به تولید انبوه رسیده رونمایی  می‌شود.

وی ادامه داد: کیت‌های تشخیص کروناصد درصد بومی هستند و امکان تولید آنها با سرعت وجود دارد و در صورت نیاز کشورها نسبت به صادرات آن اقدام کنیم. نماینده وزارت دفاع گفت: این کیت‌ها مطابق با پروتکل‌های اعلامی از سوی وزارت بهداشت هستند که فلوچارت تشخیصی ابلاغ شده است و توسط مراجع مربوطه به تایید رسیده است.

دریادار امیری افزود: سوم مشخصه این کیت‌ها این است که از صحت و دقت بسیار بالایی برخوردار و این هم با ادغان بالای ۹۸ درصد به تائید مراجع  وزارت بهداشت رسیده است.

به گفته نماینده وزارت دفاع زمان تشخیص این کیت تولیدی ۳ ساعت و با دقت و صحت بسیار بالا است.

انتهای پیام /

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 86948

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب