آیا ویروس کرونای جدید با نوشیدن ‌آب یا از طریق فاص خبرگزاری علم و فناوری - آیا ویروس کرونای جدید با نوشیدن ‌آب یا از طریق فاصلاب منتقل می شود؟
محققان دانشگاه Cranfield بریتانیا پاسخ می‌ دهند:

آیا ویروس کرونای جدید با نوشیدن ‌آب یا از طریق فاصلاب منتقل می شود؟

آیا ویروس کرونا در فاصلاب و پساب نیز وجود دارد و یا احتمال از این طریق وجود دارند؟ محققان در دانشگاه کرینفیلد در حال توسعه ابزاری برای پاسخ به این سوال هستند. تیمی از محققان این دانشگاه مکانیسم تستی را پیشنهاد داده است که سریع، کم‌هزینه و دقیق است. در این روش از یک وسیله‌ی کاغذی استفاده می‌شود تا حضور ویروس «سارس-سی.او.وی-۲» در پساب تشخیص داده شود.

دانشمندان در حال طراحی تستی برای یافتن کروناویروس جدید در فاضلاب هستند. مبارزه با کروناویروس جدید در سراسر دنیا با جدیت آغاز شده است و یکی از خطوط مقدم این مبارزه تلاش برای یافتن اقدامات آزمایشی برای این است که بدانیم در کدام مناطق کووید 19 بیشترین گسترش را دارد. داده‌های بزرگ‌مقیاس می‌توانند در ردیابی و کنترل شیوع بیماری بسیار کمک‌کننده باشند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌الرت، تیمی از محققان مکانیسم تستی را پیشنهاد داده است که سریع، کم‌هزینه و دقیق است. در این روش از یک وسیله‌ی کاغذی استفاده می‌شود تا حضور ویروس «سارس-سی.او.وی-2» در پساب تشخیص داده شود. همچنین گفتنی است تا کنون هیچ گونه انتقالی از ویروس کرونای جدید (SARS-Cov-۲) ثبت نشده است که مبتلا از نوشیدن آب دچار بیماری شده باشد. این ویروس معمولا ازطریق سرفه و عطسه، تماس شخصی با فرد آلوده یا لمس کردن سطوح آلوده و پس از آن لمس دهان، بینی و چشم‌ها در بین افراد سرایت می‌کند.

آیا ویروس کرونای جدید با نوشیدن ‌آب یا از طریق فاصلاب منتقل می شود؟

«ژوگن ینگ»، مهندس بیوپزشکی از دانشگاه «کرنفیلد» در انگلستان، می‌گوید: «این وسیله ارزان است و کم‌تر از 1 پوند (1.24 دلار) هزینه داشته و امکان استفاده از آن توسط افراد غیرمتخصص بعد از ایجاد اندکی تغییرات وجود دارد. پیش‌بینی می‌کنیم که این وسیله توانایی ارائه‌ی تصویری کامل و سریع از بهداشت جمعی را دارد.» این تحقیق بخشی از یک زمینه‌ی تخصصی در حال ظهور به‌نام «اپیدمی‌شناسی برپایه‌ی پساب» است. علی‌رغم وجود محدودیت‌ها، شامل سختی در تعمیم دادن نتایج به جمعیتی بزرگ‌تر، این روش مزیت‌های فراوانی نیز دارد.

این وسیله که ینگ و همکارانش پیشنهاد می‌دهند، به‌صورت مرحله‌ای باز و بسته خواهد شد تا نوکلئیک‌اسیدهای پاتوژن‌های پسابی را فیلتر کند. پس از آن، مواد شیمیایی موجود در این کاغذ وجود یا عدم وجود نوکلئیک‌اسید ویروس کرونا را تشخیص خواهند داد. نتیجه‌ی این تست بلافاصله قابل مشاهده خواهد بود؛ در صورت وجود کروناویروس دایره‌ای سبزرنگ و در صورت عدم وجود آن، دایره‌ای آبی‌رنگ به نمایش در خواهد آمد.

بارگیری، ذخیره و انتقال این کاغذ آسان است و می‌توان پس از استفاده آن را سوزاند. تحقیقات اخیر نشان داده است که کروناویروس جدید در ادرار و مدفوع وجود دارد و می‌تواند چندین روز بیرون از یک ارگانیسم زنده دوام بیاورد، بنابراین دانشمندان معتقدند یافتن یک تست پساب مفید خواهد بود.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 87021

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب