به کمک فناوری هوش مصنوعی ممکن می شود؛

تبدیل ذهن افراد به جملات کامل

محققان حوزه پزشکی ، فناوری نوین خوانش مغز ابداع کرده اندکه با استفاده از هوش مصنوعی، فعالیت های عصب فرد را جهت یابی و بررسی نموده و آنها را به جملاتی کامل به زبان انگلیسی تبدیل می کند.

به گــزارش خبرگزاری علم و فناوری - استان سمنان؛ در تـــازه ترین دستاورد محققان حوزه پزشکی نوین، فناوری جدیدی ابداع گردیده که قادر است ذهن افراد را بخواند و افکار آنان را با کمک هوش مصنوعی به جمله هایی کامل تبدیل کند. این فناوری به افرادی که قادر به سخن گفتن نیستند، کمک موثری می کند.

هوش مصنوعی در حقیقت به شاخه‌ای از علوم کامپیوتر اطلاق می‌شود که به خودکارسازی رفتار هوشمندانه توسط ماشین می‌پردازد، به زبان ساده‌تر می‌توان آن را تقلید یک ماشین از رفتار هوشمندانه‌ی انسان دانست.

شبکه‌های عصبی مصنوعی (Artificial Neural Networks) یاهمان ANN که به اختصار آن‌را شبکه عصبی نیز می‌نامند، نوع خاصی از مدل یادگیری است که روش کارکرد سیناپس‌ها در مغز انسان را تقلید می‌کند، همان‌گونه که گفتیم این سیستم ایده‌ای برای پردازش اطلاعات است که از سیستم عصبی زیستی انسان الهام گرفته است و دقیقا همانند مغز انسان به پردازش اطلاعات می‌پردازد.

شبکه‌ی عصبی مصنوعی نیز همانند سیستم عصبی انسان، از طریق ارائه‌ی مثال، تجربیات جدید را می‌آموزند، الگوها را شناسایی و آن‌ها را دسته‌بندی می‌کند، در یک سیستم زیستی، یادگیری از طریق برقرار اتصالات سیناپسی بین اعصاب انجام می‌شود و در یک شبکه‌ی عصبی مصنوعی این یادگیری از طریق گره‌ها (Node)‌های این شبکه و برقرار ارتباط بین آن‌ها انجام می‌پذیرد.

و اما در تازه ترین دستاورد محققان در دانشگاه کالیفرنیا موفقیتی در حوزه هوش مصنوعی و ارتباط آن با عملکرد عصب افراد حاصل گردیده است.بر اساس ادعای این محققان فناوری مذکور می تواند با کمک هوش مصنوعی فعالیت مغزی را به کلمات به زبان انگلیسی ترجمه کند.

فناوری یادشده تحولی در شیوه برقراری ارتباط برای افرادی ایجاد می کند که قادر به صحبت کردن یا تحرک نیستند.دقت این فناوری ۹۷ درصد اعلام شده که ۲ بار بیشتر از دقت عمل دستگاه های رمزگشایی سیگنال های مغز است.

فناوری مذکور با کمک ردیابی فعالیت اعصاب، کلمات را می سازد.با ترجمه فعالیت های اعصاب به کلمات قابل درک، می توان کلمات مذکور را به طور متوالی در یک تداخل رایانشی تایپ کرد. پس از این مرحله یک صوت مصنوعی قادر به خواندن کلمات است.

انتهای متن/ص

زمان انتشار: شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۸:۳۳

شناسه خبر: 87024

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب