آیا استفاده از ماسک می تواند جلوی انتشار ویروس کرو خبرگزاری علم و فناوری - آیا استفاده از ماسک می تواند جلوی انتشار ویروس کرونای جدید را بگیرد؟

آیا استفاده از ماسک می تواند جلوی انتشار ویروس کرونای جدید را بگیرد؟

از زمان انتشار کروناویروس، بحث های زیادی درباره استفاده یا عدم استفاده از ماسک درگرفته است. مسئله و سوال اصلی این است که آیا واقعا استفاده از ماسک میتواند انع انتقال و انتشار کروناویروس گردد؟ محققان به این سوال پاسخ های متفاوتی میدهند. سازمان بهداشت جهانی نیز موضع متفاوتی اتخاذ کرده است.

پیام‌هایی به‌طور مداوم شنیده می‌شود که فقط در صورت مریضی یا مراقبت از شخصی که مریض است، نیاز به پوشیدن ماسک دارید. از آن‌جا که مدرکی وجود ندارد که ویروس از طریق هوا پخش می‌شود، افراد سالم نیازی به پوشیدن ماسک ندارند. در بسیاری از نقاط جهان کمبود تجهیزات بر ایمنی کارکنان بهداشتی که واقعاً به ماسک‌ها احتیاج دارند، تأثیر می‌گذارد. با کاهش درخواست عموم مردم برای ماسک، این مشکل تاحدودی حل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از نیواطلس، سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده است که اعضای سالم جمعیت نیازی به پوشیدن ماسک صورت ندارند. با این حال، برخی از کارشناسان می‌گویند که پوشیدن ماسک ممکن است در مهار انتقال ویروسی مفید باشد.

استفاده از ماسک؛ آری یا خیر؟

انتقال ویروس از طریق هوا اغلب در مواقع بسیار خاصی مانند عطسه مستقیم فرد بیمار در صورت شما، ممکن است رخ دهد. قطرات سرفه از ذرات هوا بزرگ‌تر و سنگین‌ترند، پس در هوا معلق نمی‌مانند و به‌سرعت روی سطحی در محیط فرود می‌آید. البته همه محققان با این نظریه موافق نیستند. برخی از آن‌ها معتقدند که تمامی افراد در بیرون خانه باید از ماسک استفاده کنند؛ زیرا وقتی صحبت می‌کنیم، همیشه قطرات از دهان شما بیرون می‌آیند. بسیاری از افراد مبتلا به عفونت بدون علامت هستند.

اگر آن‌ها ماسک صورت داشته باشد می‌توان از انتشار بیماری توسط آن‌ها جلوگیری کرد. کشورهایی مانند کره‌جنوبی، ژاپن و ... که به خوبی کرونا را کنترل کرده‌اند، بر استفاده همگانی از ماسک اصرار دارند. به‌هرحال بهتر است اگر در محیط‌های پر رفت‌وآمد و یا مکان‌های عمومی بسته مانند مترو تردد می‌کنید، از ماسک‌های صورت استفاده کنید. رعایت بهداشت عمومی و دوری از اجتماع بهترین راهکارها برای جلوگیری از کووید 19 است.

ولی محققان دانشگاه لیدز گفتند استفاده از ماسک، خطر انتقال بیماری را به دیگران کاهش می‌دهد؛ زیرا ویروس کرونا هنگام صحبت کردن، تنفس، سرفه یا عطسه، از طریق قطرک‌های بدن بیمار، به دیگران منتقل می‌شود؛ همچنین ماسک باعث می‌شود افراد از تماس دست با صورتشان خودداری کنند و از این طریق، امکان انتقال ویروس از انگشتان به بینی و دهان کاهش می‌یابد.

در واقع، یافته جدید نشان می‌دهد اهمیت زدن ماسک، بیشتر از چیزی است که پیشتر تصور می‌شد به ویژه که اکنون مشخص شده افراد مبتلا به کرونا، ممکن است تا روزها، با وجود نداشتن نشانه‌های بیماری، ناقل آن باشند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۶:۰۰

شناسه خبر: 87048

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۳ نظر
بهرام نوروزی
۰ مخالف          ۰ موافق
جمعه ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۵:۴۸

خیلی خوب

بهرام نوروزی
۰ مخالف          ۰ موافق
پنج شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۸:۵۹

جالبه

بهرام نوروزی
۰ مخالف          ۰ موافق
پنج شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۷:۲۶

عالی بود

اشتراک گذاری مطالب