تاثیر کرونا در اندام های مختلف بدن/ریه‌ها اولین قر خبرگزاری علم و فناوری - تاثیر کرونا در اندام های مختلف بدن/ریه‌ها اولین قربانی این ویروس
طبق بررسی انجام شده؛

تاثیر کرونا در اندام های مختلف بدن/ریه‌ها اولین قربانی این ویروس

کووید-۱۹ یک بیماری تنفسی است، که بر روی اندام‌های مختلف بدن تاثیر می‌گذارد، معمولا اولین عضوی از بدن که تحت تاثیر قرار می‌دهد «ریه‌ها» است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ کووید-۱۹ یک بیماری تنفسی است، که بر روی اندام‌های مختلف بدن تاثیر می‌گذارد، معمولا اولین عضوی از بدن که تحت تاثیر قرار می‌دهد «ریه‌ها» است.

شدت کووید-۱۹ از علائم خفیف یا بدون علائم تا شدید یا گاهی اوقات بیماری مرگبار متغیر است. داده های مربوط به بیش از ۱۷ هزار مورد گزارش شده در چین نشان داده‌اند که ۸۱ درصد موارد خفیف و باقی آنها شدید یا بحرانی بوده‌اند.

«به گفته دکتر لورا ایوانز، استادیار دانشگاه مرکز پزشکی واشنگتن در سیاتل، آنچه اغلب در افراد به شدت بیمار ناشی از کووید-۱۹ می بینیم، سندرم دیسترس تنفسی است. این شرایط تنها به واسطه این ویروس رخ نمی‌دهد و رویدادهای مختلفی می‌توانند محرک آن باشند که از آن جمله می‌توان به عفونت، تروما و سپسیس یا گندخونی اشاره کرد. این شرایط به ریه‌ها آسیب می‌رسانند که به نشت مایع از رگ‌های خونی کوچک در ریه‌ها منجر می‌شود. مایع در کیسه های هوایی ریه ها جمع می شود و این شرایط انتقال اکسیژن از هوا به خون را برای ریه ها دشوار می سازد. در شرایطی که کمبود اطلاعات درباره نوع آسیبی که به واسطه کووید-۱۹ در ریه ها رخ می‌دهد، وجود دارد، گزارشی جدید نشان داده است که آسیبی مشابه با آسیب ناشی از سارس و مرس رخ می دهد.»

ویروس کرونا می‌تواند با نفوذ در ریه‌ها موجب التهاب ریه و‌نارسایی تنفسی شده و آسیب‌های دائمی به ریه‌های فرد مبتلا وارد کند.

ویروس کووید ۱۹ ریه‌ها، دستگاه گوارش، گردش خون، کبد و کلیه را درگیر کرده و می‌تواند به بخش‌های مختلف بدن سرایت کند، ویروس کرونا نیز مانند سایر بیماری‌های تنفسی از ریه آغاز شده و در همان جا نیز پایان می‌یابد، در روزهای ابتدایی عفونت به ریه‌ها حمله کرده و منجر به التهاب ریه می‌شود، بنابراین سیستم ایمنی بدن بیمار تحریک شده و سلول‌ها را برای ترمیم به بافت‌های ریه سرازیر می‌کند.

اما گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن از کنترل خارج شده و نه تنها بافت‌های آلوده بلکه بافت‌های سالم را نیز از بین می‌برند، همین واکنش باعث التهاب ریه و نارسایی تنفسی می‌شود که حتی در صورتی که منجر به مرگ آنها نشود آسیب‌های دائمی به ریه‌های فرد بیمار وارد می‌کند.

همچنین در اغلب موارد کرونا ویروس می‌تواند به کبد نیز آسیب وارد کرده و منجر به نارسایی کبد شود، ضمن این که کرونا ویروس می‌تواند کلیه‌ها را نیز درگیر کند و نفوذ این ویروس در برخی موارد منجر به مرگ افراد مبتلا می‌شود، ویروس کرونا بر روی قلب و رگ‌های خونی نیز اثر گذاشته که از علائم آن ضربان قلب نامنظم، نرسیدن خون به بافت‌ها و افت فشارخون است.

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۰:۳۲

شناسه خبر: 87049

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب