علم و فناوری گزارش می دهد؛

هوش مصنوعی در حوزه پزشکی چه کاربردهایی دارد ؟ / قویترین سامانه تشخیص بیماری کرونای جهان در دستان محققین ایرانی+فیلم و عکس

محققین کشورمان موفق به طراحی سامانه ای برای تشخیص بیماری کرونا به کمک هوش مصنوعی گردیده اند که می تواند این بیماری را در مدت چند ثانیه و با دقت ۹۷ درصد تشخیص دهد .

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ طی هفته های اخیر، بیماری کرونا با سرعت بالایی در حال شیوع در بین مردم جهان است؛ از آنجا که تاکنون درمانی برای این بیماری ساخته نشده است، تشخیص سریع این بیماری در اولویت کاری نظام پزشکی کشورهای دنیا و سازمان‌های بین‌المللی همچون WHO قرار گرفته است. استفاده از کیت ها، متداول ترین روش برای تشخیص این بیماری در سرتاسر جهان به شمار می رود که خوشبختانه کشورمان موفق به ساخت و بومی سازی این کیت ها گردیده و به جمع معدود کشورهای دارای تکنولوژی ساخت این وسیله پیوسته است. اما روز گذشته، ایران توانست به کمک هوش مصنوعی روشی نوینی را برای تشخیص بیماری کرونا ارائه دهد که می تواند در مدت چند ثانیه و بادقت 97 درصد این بیماری را به کمک عکس های سی تی اسکن تشخیص دهد .

هوش مصنوعی چیست ؟

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) که گاهی اوقات هوش ماشینی نامیده می‌شود، به هوشمندی نشان داده شده توسط ماشین‌ها در شرایط مختلف اطلاق می‌شود که در مقابل هوش طبیعی در انسان‌ها قرار دارد. به عبارت دیگر هوش مصنوعی به سیستم‌هایی گفته می‌شود که می‌توانند واکنش‌هایی مشابه رفتارهای هوشمند انسانی از جمله درک شرایط پیچیده، شبیه‌سازی فرایندهای تفکری و شیوه‌های استدلالی انسانی و پاسخ موفق به آنها، یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال برای حل مسایل را داشته باشند.

هوش مصنوعی را باید عرصه پهناور تلاقی و ملاقات بسیاری از دانش‌ها، علوم، و فنون قدیم و جدید دانست. ریشه‌ها و ایده‌های اصلی آن را باید در فلسفه، زبان‌شناسی، ریاضیات، روان‌شناسی، عصب‌شناسی، فیزیولوژی، تئوری کنترل، احتمالات و بهینه‌سازی جستجو کرد و کاربردهای گوناگون و فراوانی در علوم رایانه، علوم مهندسی، علوم زیست‌شناسی و پزشکی، علوم اجتماعی و بسیاری از علوم دیگر دارد.

هوش مصنوعی در صنعت پزشکی چه کاربردهایی دارد ؟

گسترش دانش در حوزه پزشکی و پیچیدگی تصمیمات مرتبط با تشخیص و درمان - به عبارتی حیات انسان - توجه متخصصین را به استفاده از سیستم های هوش مصنوعی در امور پزشکی جلب نموده است. به همین دلیل، استفاده از انواع مختلف سیستم‌های هوشمند در پزشکی رو به افزایش است، به گونه اى که امروزه تأثیر انواع سیستم‌های هوشمند در پزشکی مورد مطالعه قرار گرفته است. در ادامه به تعدادی از کاربردهای هوش مصنوعی در این حوزه اشاره خواهیم کرد :

1- تشخیص و تجویز دارو برای بیماران بدون نیاز به دکتر

هوش مصنوعی در طبقه‌بندی داده‌ها فوق العاده عمل می‌کند؛ مخصوصا زمانی که داده‌های زیادی درباره موضوعی خاص را در اختیار آن قرار بدهیم. چنین ویژگی برای تشخیص بیماری‌های مختلف بسیار امیدوارکننده است. تصویربرداری پزشکی، سوابق پزشکی بیمار، ژنتیک و … می‌توانند با هم ترکیب شوند تا نتایج تشخیص بیماری را بهبود دهند. علاوه بر این، ابزارهای AI می‌توانند از اطلاعات مشابهی برای روش‌های درمانی خاص و ارائه پیشنهادات به دکترها استفاده کنند.

در این زمینه محققین بریتانیایی موفق به ساخت نرم افزارهایی گردیده اند که با استفاده از هوش مصنوعي، اقدام به تشخيص بيماري‌ها براساس علا‌ئم مي‌ کند به طوري که کاربر با وارد کردن نشانه‌هاي بيماري به رايانه، فهرستي از بيماري‌هاي محتمل را مشاهده خواهد کرد. ثبت دقيق شرح حال بيمار، تشکيل پرونده، درخواست آزمايش‌هاي اوليه و تکميلي، تجويز هوشمند دارو، نسخه نويسي، جستجوي اطلا‌عات بيماري، روش درمان، بانک اطلا‌عات داروها، روش مصرف و مشخص کردن عوارض جانبي دارو‌ها از مزاياي اين نرم افزار است.

اين نرم افزار همچنين مي‌تواند بيش از دو هزار بيماري و 300 علا‌ئم و نيز اطلا‌عات جامعي در زمينه 600 آزمايش پزشکي، 130 مورد جراحي و 900 عنوان دارو را در خود ذخيره کند. مهمترين قابليت اين نرم افزار بررسي و تشخيص همزمان هزار و پانصد بيماري و 100 هزار رابط في ما بين بيماريها می باشد و برای کمک بیشتر به پزشکان ده هزار صفحه از متون معتبر پزشکي، مجلا‌ت، مقالا‌ت و تصاوير تخصصي در اين نرم افزار گردآوري شده است.

2- انجام عمل به کمک ربات های هوشمند

عمل‌های رباتیک به جراحان اجازه استفاده از ابزارهای کوچک‌تر برای انجام برش‌های دقیق‌تر را می‌دهد. هوش مصنوعی می‌تواند با ترکیب سوابق پزشکی با داده‌های زمان واقعی در حین عمل و استفاده از داده‌های موجود از عمل‌های مشابه قبلی، به انجام بهتر آن، هم به جراحان و هم به بیماران کمک کند. یک شرکت مشاور تکنولوژی با نام Accenture تخمین می‌زند که عمل‌های صورت گرفته به کمک هوش مصنوعی می‌تواند باعث صرفه‌جویی 40 میلیارد دلاری در صنعت پزشکی آمریکا تا سال 2026 شود.

3- استفاده از هوش مصنوعی برای تشخیص عفونت های قلبی

محققان موفق گردیده اند با كمك 2 برنامه هوش مصنوعي، امكان تشخيص عفونت‌هاي قلبي تهديدكننده حيات بيماران و همچنين درمان زخم‌هاي باز بدون نياز به فرآيندهاي معمول را براي پزشكان فراهم کنند. پيشرفت حاضر در زمينه تشخيص عوارض مهلك در حالي صورت مي‌گيرد كه به اعتقاد جامعه پزشكي، جدا از نتايج چشمگير آن در نجات جان انسان‌ها و اجتناب از اعمال جراحي تهاجمي و رنج آور، اين پژوهش مي‌تواند بدون نياز به انجام آزمايش‌هاي متعدد به صرفه‌جويي ميليوني هزينه‌هاي بيمارستاني در سال كمك كند. تشخيص دادن التهابات غشاي دروني قلب (اندوكارديتيك) يك عمل جراحي تهاجمي محسوب مي‌شود و قصد از طراحی این نرم افزار تشخیص اين عفونت بدون روانه كردن لوله كاوشي به درون مري فرد بيماراست. این سیستم هوشمند، در 50 درصد موارد مي‌تواند ظرف كمتر از 4 ثانيه يك پيش‌بيني محاسبه‌اي را با دقت 99/99 درصد انجام دهد ، در باقي موارد نيز اين نرم‌افزار، بيش از 80‌‌درصد صحت عمل داشته است.

عملکرد سیستم هوش مصنوعی در حوزه پزشکی

"علی بابا" ، اولین شرکت استفاده کننده از هوش مصنوعی برای تشخیص بیماری کرونا

«گروه علی بابا» اولین شرکتی در جهان بود که با کمک هوش مصنوعی موفق به تشخیص ویروس کرونا شد. این شرکت با کمک هوش مصنوعی، سیستمی را توسعه دادند که می تواند در مدت زمان 20 ثانیه و با دقت 96 درصدی این بیماری را تشخیص دهد. این سیستم که توسط مؤسسه تحقیقاتی «Damo Academy» توسعه داده شده، برای تشخیص فرد مبتلا به ویروس کرونا (کووید-19) همچنان به CT اسکن نیاز دارد، ولی در مقایسه با پزشک سرعت بیشتر و ضریب اطمینان بالاتری دارد. ابزار مورد هم اکنون در اختیار بیمارستان Qiboshan شهر ژنگژو قرار گرفته و بناست در آینده در بیش از 100 بیمارستان به کار گرفته شود.

در این رابطه بخوانید :

رکورد تشخیص بیماری کرونا در جهان شکسته شد/ آیا با هوش مصنوعی می توان مرگ و میر "کوید ۱۹" را کنترل کرد ؟

محققان معتقدند با این روش می توانند تا حد زیادی میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری را در سرتاسر جهان کاهش دهند.

سیستم تشخیص هوش مصنوعی بیماری کرونا در کشور بومی سازی شد

بعد از شرکت "علی بابا" و موفقیت های این کمپانی در استفاده از هوش مصنوعی در تشخیص بیماری کرونا، ایران به عنوان دومین کشور در جهان، موفق به بومی سازی این سیستم در کشور شده است.  برای طراحی این سیستم، یک گروه تحقیقاتی متشکل از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف زیر نظر حمید رضا ربیعی استاد هوش مصنوعی، با همکاری حسین قناعتی استاد رادیولوژی، و همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران، اصفهان و کرمان، و با حمایت مرکز نوآوری پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف، و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، موفق به توسعه سامانه‌ای هوشمند به عنوان دستیار متخصصین رادیولوژی شده اند که سرعت و دقت تشخیص کووید ۱۹ را از طریق پردازش تصاویر سی تی اسکن قفسه سینه افزایش می‌دهد.

سامانه تشخیص پنومونی کووید ۱۹  با استفاده از نوآوری در پیش پردازش این تصاویر و الگوریتم‌های یادگیری ژرف می‌تواند ناهنجاری‌هایی که در مراحل ابتدایی در تصاویر سی تی اسکن قفسه سینه دیده نمی‌شوند را تشخیص داده و حجم ناحیه عفونی را نیز در مدت زمان بسیار کوتاهی با دقت بسیار بالا محاسبه کند. این سامانه با ویژگی‌های منحصر به فرد خود ، می تواند قدرتمند ترین سامانه هوشمند در تشخیص بیماری کرونا لقب بگیرد چرا که نسبت به نمونه شرکت علی بابا که دقت تشخیص آن 96 درصد است قادر است با قدرت 97 درصد بیماری کرونا را تشخیص دهد.

در این زمینه علیرضا زالی فرمانده ستاد مدیریت کرونا روز گذشته گفت : امروز شاهد تحقق یک فرهنگ بین بخشی هستیم که می توانیم از تجربه محققان استفاده کنیم که ماحصل بین بخشی بین وزارت بهداشت و کادر درمان است. وی افزود : استفاده از این سامانه در مناطقی که پزشک یا رادیولوژیست وجود ندارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سامانه از طریق عکس سی تی اسکن مشاوره قطعی به بیمار می‌دهد که یک رادیولوژیست است. با استفاده از حجم سنجی می‌توان ابعاد ضایعه ریوی را اندازه گیری کنیم. این سامانه با استفاده از هوش مصنوعی محقق شده و هوش مصنوعی به عنوان ماشینی پیش گویی کننده است و ما امروزه ره‌آوردی داریم که ماحصل کار بین بخشی است و درواقع یک اقدام نمونه‌ای از کار ترجمانی است.

انتهای پیام /

 

زمان انتشار: دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 87062

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب