بیماران قلبی استرس را از خود دور کنند/ اعمال جراحی خبرگزاری علم و فناوری - بیماران قلبی استرس را از خود دور کنند/ اعمال جراحی فقط در صورت اورژانسی

بیماران قلبی استرس را از خود دور کنند/ اعمال جراحی فقط در صورت اورژانسی

یک فوق تخصص جراحی قلب و عروق گفت: استرس و اضطراب برای بیماران قلبی همچون سم است و در این شرایط باید برای جلوگیری از ابتلا به کرونا از استرس و اضطراب دوری کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان شرقی ،دکتر رضایت پرویزی، فوق تخصص جراحی قلب و عروق، در گفت‌وگو با خبرنگار علم و فناوری گفت: بیماران قلبی جزو گروه های در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا هستند و حتی  اعمال جراحی در شرایط فعلی فقط باید در صورت اورژانسی بودن، انجام شوند.

وی ادامه داد: در صورت نیاز فوری بیمار به عمل جراحی، گروه عمل شامل جراح و متخصص بیهوشی و کارکنان اتاق‌های عمل و آی سی یو و پرستاران باید تمامی اقدامات پیشگیری کننده و محافظت را برای حفظ سلامتی بیمار و جان خودشان انجام دهند.

دکتر پرویزی  با توصیه به بیماران قلبی که از منزل خارج نشوند تصریح کرد:  کرونا در بیماران قلبی و افراد مسن هم شایع است و هم عارضه بیشتری ایجاد می‌کند. بنابراین افرادی که دچار گرفتگی رگ‌های قلبی و قدرت قلب پایین بوده و یا همزمان رگ‌ها و دریچه قلبشان، گرفتگی دارد، در معرض خطر هستند

وی با توصیه‌هایی به بیماران قلبی که جراحی انجام داده‌اند، بیان کرد: این افراد نیز باید اصولی مانند جدایی از جمع، بهداشت عمومی، نوشیدن مایعات فراوان و استراحت و آرامش را رعایت کنند.

دکتر پرویزی تاثیر استرس را در تشدید بیماری قلبی و ابتلا به کرونا نکته مهمی ذکر کرد و افزود : استرس،اضطراب و توجه به شایعات نقش مهمی در کاهش سیستم ایمنی افراد به خصوص افراد میانسال و بیماران قلبی دارد بنابراین نباید خود را درگیر مسائل استرس زا نمائید . به عنوان مثال ممکن است  یک بیمار، گرفتگی کمی در رگ‌های قلبی داشته باشد که علایم آن در شرایطی مثل فعالیت با اضطراب تشدید می‌شود.

 استاد دانشگاه، ادامه داد: این بیماران حتماً باید با تغییر علایم به ویژه افزایش درد سینه یا تنگی نفس با پزشک معالج یا اورژانس تماس گرفته و نسبت به تغییر دارو یا اضافه کردن آن و مراجعه به مرکز درمانی اقدام کنند.

وی تاکید کرد: هر گونه تغییر در علایم یا تنگی نفس غیرعادی یا ضربان‌های قلبی نامرتب و تغییر شدید در فشارخون نیازمند درمان یا تغییر دارو بوده و بهتر است اقدام شود.

پرویزی با اشاره به نتایج یگ گزارش منتشر شده در چین خاطرنشان کرد: در یک گزارش منتشر شده  از چین، کرونا باعث آسیب قلبی در ۲۰ درصد از بیماران شده بود. در این گزارش، مرگ و میر در افرادی که قلبشان گرفتار شده بود، چندین برابر افرادی با قلب سالم بود؛ بنابراین بیماران قلبی باید خیلی مراقب باشند.

فوق تخصص جراحی قلب و عروق با تاکید مجدد بر اینکه بیماران قلبی جزو گروهای پرخطر از نظر ابتلا به ویروس کرونا هستند،متذکر شد: مراجعه بی‌مورد باعث افزاش تردد و سطح تماس شده و به گسترش کرونا کمک می‌کند، بنابراین بهتر است ارتباط به جز موارد واقعا اورژانسی به صورت تلفنی و غیر حضوری و از راه دور باشد.

این فوق تخصص جراحی قلب و عروق، در خاتمه، گفت: راه‌اندازی مراکز تخصصی مجازی ویزیت و درمان بیماران در هر رشته کاری مثل کلینیک مجازی قلب، کلیه یا روانشناسی راهکار مناسبی است که مراکز مسئول مانند دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستان‌ها می‌توانند انجام دهند.

زمان انتشار: سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 87070

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب