از ابتدای امسال ۷۰میلیون مترمکعب آب در سازه های آب خبرگزاری علم و فناوری - از ابتدای امسال ۷۰میلیون مترمکعب آب در سازه های آبخیزداری استحصال شده است
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان خبرداد

از ابتدای امسال ۷۰میلیون مترمکعب آب در سازه های آبخیزداری استحصال شده است

​امیدذاکری بااشاره به بارندگی های اخیر در سال جاری گفت: ازابتدای امسال تاکنون طی دو مرحله بارندگی در شهرستان‌های رودان سیریک بشاگرد استحصال رواناب ها به خوبی مدیریت شد و سازه ها صددرصد آبگیری شدند. وی گفت مجموع دو سامانه بارشی ۷۰میلیون مترمکعب بوده که روان آب های سطحی توسط سازه های آبخیزداری در استان جمع آوری شد.

به گزارش خیرگزاری علم وفناوری از هرمزگان ؛ مدیر کل منابع طبیعی وآبخیزداری هرمزگان در گفت وگو با خبرنگار ما در بندرعباس گفت: اتفاق خوبی که افتاده این است که پوشش گیاهی نسبتا خوبی از پاییز گذشته تاکنون ایجاد شده و طبق تحقیقاتی که انجام شده در عرصه هایی که پوشش گیاهی خوبی داشته باشد میزان نفوذ بارندگی ها تا چهل برابر نسبت به عرصه های فاقد پوشش گیاهی افزایش می یابد.

وی بیان داشت :بااین  پوشش خوب مراتع ما و بارندگی های اخیر نقش سازه های آبخیزداری کتمان ناپذیر است و هر سطح پوشش گیاهی بسان سازه آبخیزداری کوچکی عمل کرده و موجب افزایش سطح سفره های آب زیرزمینی، تقویت پوشش گیاهی و جاری شدن چشمه ها وقنوات و... شده اند.

ذاکری گفت: از سال 97 از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی بیش از 700 سازه آبخیزداری با اعتبارات دولتی ومشارکتهای مردمی در هرمزگان احداث شده که نقش مهمی در حفظ آب و خاک داسته است.

وی بااشاره به برنامه های سال 99 اعلام نمود:تا پایان سال مالی تیرماه وبا اعتبارات صندوق توسعه درسال 99امیدوازیم بتوانیم احداث سازه های آبخیزداری رادر دستور کار قرار دهیم.

ذاکری گفت :سازه های مشارکتی در سال 98 در غرب استان و شهرستان‌های حاجی آباد بندرعباس و بشاگرد احداث شده که مورد استقبال وتوجه اهالی این مناطق قرارگرفته و امیداست در سال جاری نیز سازه های مشارکت مردمی در سراسر استان اجرا و احداث بشود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۷:۵۶

شناسه خبر: 87089

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب