اینترنت نسل پنجم چیست و چه کاربردی هایی دارد ؟ / ه خبرگزاری علم و فناوری - اینترنت نسل پنجم چیست و چه کاربردی هایی دارد ؟ / هشدار ۲۳۰ دانشمند جهان در مورد سرطان زا بودن اینترنت ۵G
علم و فناوری گزارش می دهد؛

اینترنت نسل پنجم چیست و چه کاربردی هایی دارد ؟ / هشدار ۲۳۰ دانشمند جهان در مورد سرطان زا بودن اینترنت ۵G

روز گذشته ، بیش از ۲۳۰ دانشمند از ۴۰ کشور جهان با انتشار بیانیه‌ای نگرانی جدی خود را در مورد تبعات انسانی و زیست محیطی گسترش انتشار امواج الکترومغناطیسی با توسعه نسل پنجم شبکه تلفن همراه (۵G) اعلام کردند و به کشورهای جهان در مورد راه اندازی آن و شیوع سرطان هشدار دادند.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ در سال 2019 بسیاری از کشورهای جهان به نسل پنجم اینترنت مجهز شده اند و بنابر اعلام وزیر ارتباطات قرار است کاربران ایرانی اینترنت همراه نیز از سرعت بالای و مزایای بی شمار اینترنت 5G در کشور بهره مند شوند. اما روز گذشته ، بیش از ۲۳۰ دانشمند از ۴۰ کشور جهان با انتشار بیانیه‌ای نگرانی جدی خود را در مورد تبعات انسانی و زیست محیطی گسترش انتشار امواج الکترومغناطیسی با توسعه نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) اعلام کردند و به کشورهای جهان در مورد راه اندازی این نوع از اینترنت و شیوع انواع سرطان ها هشدار دادند.

اینترنت نسل پنجم چیست؟

 5G یا اینترنت نسل پنجم، جدیدترین فناوری همراه می باشد که نسبت به نسل های قبلی و قدیمی خود، نقش موثرتر و مهم تری را در زندگی ما خواهد گذاشت. اینترنت 5G نه تنها انسان ها را به یکدیگر متصل می کند، بلکه ماشین ها و اشیاء را نیز به یکدیگر متصل کرده و آنها را کنترل می کند. این سطح از کارایی و فناوری، باعث افزایش تجربیات کاربر می شود که می توانند سطح جدیدی از فناوری را به خوبی درک کنند.

در این نوع از اینترنت، تمام فاکتورها نسبت به نسل های گذشته دارای تفاوت بسیار زیادی می باشند و از مهم ترین آنها نیز می توان به سرعت و پهنای اینترنت اشاره کرد که در آن چیزی به اسم سرعت لود پائین و کم هیچ معنایی نخواهد داشت و شما می توانید به سادگی تمام و در چند ثانیه فایل های حجیم را دانلود و استفاده نمائید.

20 گیگ در ثانیه ، حداقل سرعت تبادل اطلاعات در اینترنت 5G

طبق گفته سازمان IMT-2020، حداقل نرخ سرعت پیش بینی شده اینترنت نسل پنجم در جهان، 20 گیگابایت در هر ثانیه می باشد. مجموعه Qualcomm Technologies که سازنده اولین وای فای نسل پنجم هستند، برای 5 گیگابایت در هر ثانیه طراحی شده اند که واقعا نرخ بسیار شگفت انگیز و صعودی است که با عرضه آن به جهان، اتفاقات بسیار بزرگی رخ خواهد داد.

اما اینترنت همراه نسل پنجم چیزی سریع تر از " سریع" می باشد و شاید نتوان هم اکنون آنرا به خوبی احساس کرد. لازم به ذکر است که به همراه اینترنت نسل پنجم تکنولوژی mmWave نیز افزوده خواهد شد. ویژگی این قابلیت چیست؟! تکنولوژی که در تلفن های همراه بکار می رود، از طریق امواج رادیویی می باشد که در اینترنت نسل پنجم بصورت میلی متری خواهد بود و بطور کلی بین 300 گیگاهرتز و 30 گیگاهرتز تعریف شده است. همچنین بی شک با رونمایی اینترنت نسل پنجم، طیف گسترده ای از اختراعات که می تواند جامعه را هر چه بهتر به مدرنیسم سوق دهد، به همراه آن اتفاق خواهد افتاد که تمامی آنها نیازمند فناوری و تکنولوژی ای به نام اینترنت 5G هستند.

استفاده از آنتن های متعدد، عیب بزرگ اینترنت 5G

شرکت های مخابراتی متعددی در حال انجام آزمایش هایی در این حوزه و در دامنه های فرکانسی بسیار بالا، چیزی فراتر از 73 هزار مگاهرتز هستند. این در حالی است که شبکه های تلفن همراه امروزی در محدوده فرکانسی 700 تا 3500 مگاهرتزی کار می کنند. مزیت محدوده های فرکانسی بالا این است که می توانند پهنای باند بسیار بیشتری را فراهم کنند. عیب آنها هم این است که نمی توانند فاصله زیادی را طی کنند و حتی در عبور از دیوارها هم به مشکل بر می خورند. این به آن معنا است که اپراتورهای تلفن همراه ناچار خواهند بود تا میلیون ها ایستگاه تقویت سیگنال را در مناطق تحت پوشش خود نصب کنند.

چرا جهان به اینترنت 5G نیاز دارد ؟

طی سال های اخیر، روزبه‌روز به آمار کاربران گجت‌هایی مانند ساعت‌های هوشمند، گوشی‌ها و تبلت‌ها افزوده می‌شود و به همین خاطر حجم استفاده از اینترنت موبایل به‌صورت فزاینده‌ای رو به افزایش است که بخش زیادی از آن به استریم ویدیو و موسیقی برمی‌گردد. شبکه‌های ارتباطی فعلی در حال اشباع شدن هستند و مثلا وقتی هزاران نفر در یک مکان محدود می‌خواهند از اینترنت موبایل بهره ببرند، شبکه مذکور به مشکل برمی‌خورد. فناوری 5G به‌راحتی می‌تواند به‌صورت همزمان به هزاران گجت موجود در یک منطقه‌ی محدود سرویس دهد که این مزیت در موارد مختلف تا حد زیادی مثمر ثمر خواهد بود.