عشایر فارس پیشگام اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی خبرگزاری علم و فناوری - عشایر فارس پیشگام اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی

عشایر فارس پیشگام اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی

در شرایط فعلی و با شیوع ویروس کرونا کوچ عشایر فارس از حاشیه شهرها و روستاها بسمت ییلاق با خطر جدی مواجه هستند .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس؛ هرساله با شروع فصل بهار زنگ کوچ عشایر فارس از قشلاق به ییلاق به صدا در میاید، عشایر استان پهناور فارس از ایلات بزرگ قشقایی، لر ، عرب و خمسه و‌ هشت طایفه مستقل مشمتل بر 27279 خانوار و با 147790 نفر جمعیت  می باشند و این جامعه 3.5 در از جمعیت استان فارس و 12.5 درصداز عشایر کل کشور را به خود اختصاص داده ند .

استان فارس یکی از قطب های مهم عشایر کشور محسوب می شود که از 8/5 میلیون هکتار عرصه های قابل تعلیف استان حدود 7/5 هکتار آن (67درصد) در قلمرو زیست عشایر فارس قرار دارد . این جامعه مولد با پرورش و ‌نگهداری بیش از  3میلیون راس دام سبک ، سالانه بالغ بر  20هزارتن گوشت قرمز (معادل25درصد گوشت تولیدی استان) و 44 درصد از انواع دست بافت های نفیس استان و سایر فراورده های دامی  توسط عشایر تولید و روانه بازار می شود.

زندگی مردم عشایر با کوچ و طبیعت پیوند خورده و  هرساله 27279 خانوار عشایر فارس کوچ بهاره و کوچ پاییزه می نمایند. بیشترین عشایر کوچنده عشایر فارس از ایل قشقایی با 13620 خانوار  می باشدکه طولانی ترین مسیر کوچ را دارند و از جنوبی ترین نقطه استان فارس به استان های اصفهان، چهارمحال بختیاری،کهگیلویه و‌بویراحمد و... سفر می کنند.

زندگی کوچ نشینی قدمتی به درازای تاریخ دارد و هنوز این نوع زندگی پس از قرن ها در بخش هایی از جغرافیایی کشورمان جریان دارد، اساس اقتصاد کوچ نشینی برپایه دامداری سنتی است. دام بنیان معیشت زندگی کوچ نشینان را تشکیل می دهد و براین اساس یافتن  علف تازه و اب و هوای مناسب مهم ترین بهانه اصلی کوچ می باشد.

روزگاری کوچ زیباترین بخش زندگی مردم عشایر کوچرو زاگرس بود، روزگاری می شد زیبایی کوچ را در در اواها و ‌نغمه های ایلیاتی ها، نقش قالی ها و‌گلیم های زنان و دختران، حکایت پیران و شوق کودکان ایل شنید و دید.

 اما چند سالی است که ایل راه هایی عشایری که مسیرکوچ  ایل از گذشته تا کنون بوده جای خود را به  احداث جاده ها ، پروژه های عمرانی داده  و یا به کشاورزان و باغداران واگذار شده و این عوامل باعث شده که این کوچ، به فصلی پر التهاب و تلخ برای عشایر کوچنده تبدیل شود.

براین اساس عشایر بجای عبور از کوه ها و  ودشت ها و دره های زاگرس، مجبورند از جاده های ارتباطی شهرها عبور کنند که این عبور برای عشایر بی هزینه نیست و تاکنون به عشایر تلفات جانی و مالی فراوانی را وارد کرده و بارها خون عشایر و دامهایشان بر اسفالت سیاه جاده ها نقش بسته است و همچنین بخاطر نبود ایل راهها ، عشایر مجبورند به صورت ماشینی کوچ نموده که به همین دلیل زودتر به ییلاق می رسند و انجا نیز اماده حضور انها نبوده و از این رو جدال عشایر و ماموران منابع طبیعی خود حکایت دیگری دارد.

گرچه زندگی زیبایی عشایری با رنج و مشقت امیخته اما این درد مصاعف زندگی شیرین عشایری را به تلخی کشیده و انگیزه این قشر مولد را برای ادامه زندگی با طبیعت به تاراج برده و شاید تا چندی دیگر کوچ تنها به خاطره ای بدل شود.

در شرایط فعلی و با شیوع ویروس کرونا کوچ عشایر فارس از حاشیه شهرها و روستاها بسمت ییلاق  با خطر جدی مواجه هستند .

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: با توجه به شرایط پیش آمده و شیوع ویروس کرونا به تعویق انداختن زمان کوچ بهاره مشکلی برای تامین  مایحتاج عشایر طی این مدت به وجود نمی آورد.

روح الله بهرامی اذعان داشت: با توجه به تعویق انداختن زمان کوچ بهاره و افزایش تقاضای آرد، با همکاری اتحادیه تعاونی های عشایری تخصیص سهمیه آرد فروردین و اردیبهشت ماه در مناطق قشلاقی توزیع می‌شود که تا حدودی توانسته ایم نیاز این قشر را برطرف نماییم.

وی اشاره کرد: با توجه به تمایل عشایر به پختن نان و افزایش تقاضا برای دریافت آرد، مقدار ۶۰۰ هزار کیلوگرم آرد در ماه توسط اتحادیه تعاونی های عشایری استان به فروشگاه های عشایری بارگیری می شود.

مدیر کل امور عشایر فارس افزود: جهت کاهش تردد خانوارهای عشایری برای تامین نان، اجرای طرح فاصله‌گیری اجتماعی، جلوگیری و پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا در بین عشایر بر آن شدیم با همکاری شرکت تعاونی عشایری آرد مورد نیاز هر خانوار را به وسیله وانت نیسان بین خانوارهای عشایری توزیع شود.

بهرامی اظهار داشت: سهمیه آرد عشایری در این استان ثابت است و بر اساس دفترچه های عشایری به هر خانوار یک کیسه تحویل داده می شود.

مدیر کل امور عشایر فارس با بیان اینکه عشایر مشکلی برای ماندن در قشلاق ندارند تصریح کرد: هر چند با وجود بارندگی های اخیر مراتع وضعیت خوبی دارند ولی تامین و عرضه علوفه مورد نیاز دام عشایر در نزدیک ترین فروشگاه های عشایری با نرخ مصوب توسط اتحادیه تعاونی های عشایری در اختیار عشایر می باشد.

گفتنی‌‌ است استان فارس با ۲۳ شرکت تعاونی و مجموعه ۷۰ فروشگاه عشایری در تامین و عرضه مایحتاج و ارزاق عمومی مورد نیاز عشایر نقش خوبی را ایفاد می نماید.

 

گزارش از صمن رخ صهبانیا

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 87114

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب