آیا «نگهداری گربه در خانه» منجر به انتقال بیشتر کرونا می‌شود؟

به تازگی تست کرونا یک گربه در بلژیک مثبت اعلام شده است. جالب‌تر آنکه انتقال ویروس به این موجود توسط انسان انجام شده و است بدیت ترتیب این اولین مورد از انتقال ویروس از انسان به سایر موجودات محسوب می‌شود. نگهداری حیوانات خانگی تا چه اندازه در انتقال بیشتر ویروس کرونا در میان مردم تاثیرگذار است؟

بر اساس گزارش‌های خبری بهداشت عمومی، ایمنی و محیط زیست زنجیره غذایی دولت در 27 مارس، یک گربه خانگی در بلژیک به کووید 19، که در سراسر جهان گسترش یافته ‌است، آلوده‌ شده ‌است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از لایوساینس، این اولین مورد انتقال ویروس جدید کرونا از انسان به گربه است. «ون گچت»، ویروس‌شناس و سخنگوی فدرال برای بیماری همه‌گیر ویروس کرونا در بلژیک، توضیح می‌دهد: «حدود یک هفته پس از آن‌که صاحب این گربه، پس از بازگشت از سفر به شمال ایتالیا، به کووید 19 مبتلا شد، علائم بیماری ویروس کرونا در این گربه ظاهر شد: اسهال، استفراغ و مشکلات تنفسی.»

آلوده‌شدن یک گربه به کووید 19 از طریق صاحب خود در بلژیک

صاحب گربه نمونه‌هایی از استفراغ و مدفوع را به آزمایشگاه دکتر «دانیل دسمخت»، در دانشکده دام‌پزشکی «لیژ» فرستاد. آزمایش‌های ژنتیکی میزان بالایی از کووید 19 را در این نمونه‌ها نشان داد. ون گچت می‌گوید: «گربه بعد از 9 روز بهبود یافت.» دانشمندان دریافتند که در بدن انسان این ویروس به پروتئین گیرنده‌ای به نام«ACE2» که در بیرون سلول‌های تنفسی است، متصل می‌شود. سپس در داخل این سلول‌ها به تکثیر می‌پردازد.

ون گچت توضیح می‌دهد: «به‌نظر می‌رسد گربه‌ها و انسان‌ها پروتئین‌ گیرنده‌ای مشابهی در سطح سلول‌های تنفسی دارند که به کووید 19 اجازه می‌دهد تا درون آن وارد شود. پروتئین گربه‌ای «ACE2» شبیه همولوگ «ACE2» انسانی است، که به احتمال زیاد گیرنده سلولی است که توسط کووید 19 برای ورود به سلول استفاده می‌شود.»

 به‌گفته‌ی ون گچت، گربه‌ها در شیوع بیماری «سارس» در سال 2003 نیز به این بیماری مبتلا شدند. پس از اینکه صاحب 60 ساله‌ی یک سگ در هنگ کنگ به کرونا مبتلا شد، آن سگ علایم عفونت ناشی از ویروس کرونا را نشان داد. غلظت ویروس در ترشحات سگ خیلی کم بود. محققین اعلام کردند که ممکن است احتمال انتقال ویروس از انسان به حیوان وجود داشته باشد. برای احتیاط، هر حیوانی که تست ویروس کرونای آن مثبت است، باید در قرنطینه نگهداری شود.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۹:۲۴

شناسه خبر: 87116

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب