دستگاه یو-وی گان ضدعفونی کننده پرتابل و هوشمند طرا خبرگزاری علم و فناوری - دستگاه یو-وی گان ضدعفونی کننده پرتابل و هوشمند طراحی و ساخته شد
توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان:

دستگاه یو-وی گان ضدعفونی کننده پرتابل و هوشمند طراحی و ساخته شد

محققان دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان، در راستای مبارزه با ویروس کرونا دستگاه یو-وی گان پورتابل با قابلیت حمل آسان، هوشمند و شارژ راحت را طراحی و ساختند، با بهره گیری از این دستگاه می توان در کلیه سطوح و اجسام ویروس ها، باکتری ها و میکروارگانیزم های مضر را پاکسازی کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، محققان دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان، در راستای مبارزه با ویروس کرونا دستگاه یو-وی گان پورتابل با قابلیت حمل آسان، هوشمند و شارژ راحت را طراحی و ساختند، با بهره گیری از این دستگاه می توان در کلیه سطوح و اجسام ویروس ها، باکتری ها و میکروارگانیزم های مضر را پاکسازی کرد.

مهدی کاروان ویژگی منحصر بفرد این دستگاه ضدعفونی کننده را وزن کم و قابلیت حمل آسان آن عنوان کرد و گفت: این دستگاه که مشخصات ظاهری آن مشابه با سشوارهای خانگی و حتی قابل طراحی با ابعاد بسیار کوچکتر است، با توان 6 وات و امکان تغییر ولتاژ ساخته شده و از قابلیت تنظیم به توان های پایین تر نیز برخوردار است.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان دیگر قابلیت این دستگاه را هوشمند بودن عنوان کرد و  گفت: دستگاه یو-وی گان پورتابل که با تلاش و خلاقیت محققان دانشگاه صنعتی اصفهان ساخته شده پس از مجاورت با سطح اجسام و بدون دخالت دست، به صورت هوشمند فعال می شود و با پرتودهی به اشیاء مقابل خود، اقدام به از بین بردن باکتری ها، ویروس ها و میکروارگانیزم های مضر  می کند.

 کاروان افزود: باطری قابل شارژ با عمر نسبتاً طولانی و امکان استفاده متعدد، وزن بسیارکم و سیستم هشدار دهنده صوتی و نوری به هنگام فعال شدن پرتوهای فرابنفش از دیگر ویژگی های دستگاه یو-وی گان پورتابل ضدعفونی کننده اجسام است.

 عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این که این دستگاه به راحتی توسط شارژرهای معمولی تلفن های همراه 5 ولت و یا پورت USB تلویزیون و یا لپ تاپ قابل شارژ است، تصریح کرد: برخورداری از نمایشگر ظرفیت باقیمانده باطری، لنز تفرق نور یو-وی و بشقابک مقعر متمرکز کننده (منعطف با کاربرد) به منظور تغییرات در چگالی انرژی/توان تشعشع یافته به سطح، دیگر مشخصات ممتاز این دستگاه پرتابل است.

کاروان با اشاره به همکاری دانشجویان و دانش آموختگانی از دانشگاه صنعتی اصفهان در انجام این پروژه، افزود: آقایان علی اکبری دستگردی (دانشجوی مهندسی مکانیک) ، محمد مقصودی (دانشجوی مهندسی برق) و حسین کاروان (دانش آموخته مهندسی مواد) دانشگاه صنعتی اصفهان در انجام این طرح همکاری داشتند.

وی خاطرنشان کرد: این طرح درحال ثبت در اداره ثبت اختراعات و مالکیت معنوی است و با توجه به انجام آزمایش های پایانی به منظور تثبیت توان غیرفعال سازی ویروس ها و باکتری ها و همچنین ایمنی پرتودهی آن، در آینده نزدیک به طور انبوه تولید و عرضه خواهد شد.

روابط عمومی دانشگاه صنعتی اصفهان پیش از این هم  چندین خبر در رابطه با فعالیتها و اقدامات دانش بنیان این دانشگاه در رابطه با موضوع کرونا  خبر داده بود.

 

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 87138

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب