کارشناس رشته علوم و مهندسی آب در گفتگو با علم و فناوری؛

آب را قربانی مبارزه با کرونا نکنیم

یک کارشناس رشته مهندسی آب گفت: درست است که برای مبارزه با کرونا باید دست ها را ۲۰ثانیه بشوییم اما قرار نیست آب، قربانی مبارزه با کرونا شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از گیلان، این روزها که بازار کرونا ویروس داغ است و کووید ۱۹ یک دنیا را به خود مشغول ساخته، تمامی رسانه ها می کوشند درباره شستن صحیح دست ها و ضدعفونی کردن معابر،‌سطوح و بدن اطلاع رسانی کنند. در این میان خبرهای جسته و گریخته ای به گوش می رسد که تابستان سختی در انتظار خواهد بود و با کمبود آب مواجه خواهیم شد.

در این باره با علی رحمانی، کارشناس رشته علوم و مهندسی آب همکلام شدیم. وی با اشاره به اینکه آب، نقش محوری در خط مقدم مبارزه با کرونا دارد،‌ می گوید: دست ها را باید ۲۰ثانیه بشوییم، مرتب حمام کنیم، سطوح را پاک کنیم،‌نوشیدنی ها گرم بخوریم اما همه این ها دلیلی نمی شود که آب را اسراف کنیم.

رحمانی می افزاید:‌ مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفته در پی شیوع ویروس کرونا مصرف آب در تهران بسیار افزایش یافت و میزان آب مصرفی در تهران رکورد ۵۰ سال اخیر را شکست که همین موضوع نگرانی هایی را برای تامین آب در تابستان ایجاد کرده است. این یعنی ما الگوی زندگی خود را تغییر داده ایم در حالی که پیش از این نیز ما یک روز درمیان دوش می گرفتیم،‌روزی سه بار وضو می گرفتیم،‌نوشیدنی می خوردیم اما چرا اکنون میزان آب مصرفی انقدر افزایش یافته است؟ دلیلش این است که از لحاظ ذهنی دچار وسواسی شده ایم که ممکن است به تخریب محیط زیست بیانجامد.

این کارشناس رشته علوم و مهندسی آب با بیان اینکه قرار نیست در تمام ۲۰ثانیه ای که ما دست ها را با مایع دستشویی یا صابون می شوییم، شیر آب باز باشد، اظهار می دارد: واقعیت این است که ما برای دست شستن تنها به یک لیوان آب احتیاج داریم، برای مسواک کردن هم همین طور، اما وقتی در تمام طول شستن دست ها شیر آب باز است، نباید انتظار داشته باشیم همه این آب مصرفی را طبیعت برای ما تامین کند.

رحمانی با اشاره به اینکه بحران آب همیشه یکی از مهمتریم چالش زیست محیطی ایران بوده است، می افزاید: آب این روزها هدر می رود و این تهدید بزرگی برای منابع طبیعی کشور است. وقتی می گویم هدر می رود منظورم این نیست که دست ها را نشویید، سطوح را پاک نکنید،‌شستشو نکنید،‌منظورم این است با نصف یا یک سوم آب مصرفی هم می توان همین کیفیت از پاکیزگی را رقم زد.

وی با تاکید بر اینکه اقلام بهداشتی که این روزها مورد استفاده قرار می گیرد باید برای دور ریز به صورت جداگانه بسته بندی شوند، اظهار می دارد: البته این نیازمند این است که شهرداری ها برای دفن زباله ها نیز متوجه باشند که زباله  اقلام بهداشتی استفاده شده را تفکیک کنند و از ماشینی جداگانه استفاده کنند.

رحمانی در خاتمه با تاکید بر اینکه مردم از ضدعفونی کننده های سازگار با طبیعت استفاده کنند، می گوید: طبیعت، همواره تلاش کرده تا خیرش را به ما برساند، ماهم تلاش کنیم پاسخ خوبی را با خوبی بدهیم و اگر بخواهیم اورا بیازاریم، از خشمش در امان نخواهیم بود!

انتهای پیام

 

 

زمان انتشار: شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۶:۲۹

شناسه خبر: 87179

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب