حدود یک سوم کادر پزشکی کووید۱۹ از بی خوابی رنج می برند خبرگزاری علم و فناوری - حدود یک سوم کادر پزشکی کووید۱۹ از بی خوابی رنج می برند
محققان چینی گزارش کردند؛

حدود یک سوم کادر پزشکی کووید۱۹ از بی خوابی رنج می برند

محققان چینی بر طبق مطالعه جدیدی بر روی ۱۵۶۳پرسنل پزشکی گزارش کردند در حدود یک سوم کادر پزشکی COVID-۱۹ از بی خوابی رنج می برند.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری  از اصفهان به نقل از zmescience، محققان چینی بر طبق مطالعه جدیدی بر روی 1563 پرسنل پزشکی گزارش کردند در حدود یک سوم کادر پزشکی COVID-19 از بی خوابی رنج می برند. علاوه بر بی خوابی، بسیاری نیز علائم افسردگی، اضطراب و تروما مبتنی بر استرس را نشان دادند.

 

وحشت COVID-19 در اورژانس ها باعث می شود که کادر پزشکی شبانه بیدار بمانند.

پرسنل پزشکی که با بیماران COVID-19 در بسترهای بیمارستان کار می کنند، در معرض استرس و حتی صدمات شدید قرار دارند. همه اینها می تواند عواقب مهم طولانی مدت برای سلامت روان آنها داشته باشد. در مواجهه با کمبود تجهیزات پزشکی، شیفتگی آزار دهنده و چشم انداز مرگ در اطراف آنها، جای تعجب نیست که بسیاری افراد در تختخواب خود راحتی پیدا نکنند.

طبق مطالعه جدیدی که محققان چینی انجام داده اند، تقریباً یک سوم کارکنان پزشکی بی خوابی را تجربه می کنند. علاوه بر بی خوابی، بسیاری نیز علائم افسردگی، اضطراب و تروما مبتنی بر استرس را نشان دادند.

دکتر بن ژانگ، استاد دانشگاه پزشکی جنوبی گوانگژو چین، و نویسنده مقاله می گوید: "به طور معمول، بی خوابی ناشی از استرس زودگذر است و تنها برای چند روز ادامه می یابد." "اما اگر شیوع COVID-19 ادامه یابد، بی خوابی ممکن است به تدریج در محیط بالینی به بی خوابی مزمن تبدیل شود."

ژانگ و همکارانش 1563 پرسنل پزشکی که در ارتباط با بیماران مبتلا به COVID-19 کار می کردند را با استفاده از بستر رسانه اجتماعی WeChat، مورد بررسی قرار دادند. پرسشنامه ها بین 29 ژانویه و 3 فوریه انجام شد که درست در اوج همه گیری COVID-19 در ووهان چین بود.

براساس نتایج، 36.1٪ از پاسخ دهندگان علائم بی خوابی را گزارش كرده اند، آماری كه مطابق با تجربه اولین پاسخ دهندگان در حین شیوع SARS 2002-2003 است. کروناویروس جدید، SARS-CoV-2، با ویروسی که باعث شیوع SARS بسیاری از ویژگی های مشابه را با هم به اشتراک می گذارد.

در بین مواردی که علائم بی خوابی را به خود اختصاص داده است، علائم شبه افسردگی نیز بسیار بیشتر از گروه غیر بی خوابی بود. حدود 87.1 درصد از شرکت کنندگان در گروه بی خوابی علائم افسردگی را در مقایسه با فقط 31 درصد در گروه غیر بی خوابی گزارش کردند، به خصوص در موارد متوسط ​​(22.9 در مقابل 2.8) و شدید (16.7 در مقابل 1.8). تفاوتهای مشابه بین دو گروه از نظر علائم اضطراب و آسیب ناشی از استرس گزارش شده است.

علائم بی خوابی با چندین عامل رفتاری، روانشناختی و اجتماعی ارتباط داشت. به عنوان مثال، افرادی که احساس عدم اطمینان زیادی داشتند 3.3 برابر بیشتر از کسانی که این احساس را نداشتند، بی خوابی از خود نشان دادند.

"این پایان ناپذیر است و همیشه ادامه دارد. موج می آید. شما نمی توانید از خود محافظت کنید، نمی توانید بخوابید."

سطح تحصیلات نیز با تکرار شبهای بی خوابی ارتباط داشت. پرسنل پزشکی با تحصیلات دبیرستانی یا پایین تر از آنهایی که دارای مدرک دکترا هستند، 69/2 برابر بیشتر علائم بی خوابی داشتند. نویسندگان حدس می زنند که شاید آموزش کمتر افراد را در معرض ترس مبتنی بر نتیجه قرار دهد.

انتهای پیام/

https://www.zmescience.com/science/news-science/insomnia-covid-medical-staff-0955235/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۹:۱۹

شناسه خبر: 87286

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب