داروی نانوکمپوزیت ژنتیکی ایرانی برای کووید۱۹ هفته خبرگزاری علم و فناوری - داروی نانوکمپوزیت ژنتیکی ایرانی برای کووید۱۹ هفته آینده آزمایش می شود
یک دنیا انتظار؛

داروی نانوکمپوزیت ژنتیکی ایرانی برای کووید۱۹ هفته آینده آزمایش می شود

مهدی خزاعی مدیرعامل شرکت بسپار یاخته نو ترکیب(شرکت دانش بنیان مستقردر دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان) با اعلام این خبر که داروی نانوکمپوزیت ژنتیکی (کورونا) از ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۸ آماده تست انسانی برای درمان بیماری کووید ۱۹ بوده است، گفت: بالاخره قرار است تست انسانی این دارو هفته آینده در چند بیمارستان کشور انجام شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، مهدی خزاعی مدیرعامل شرکت بسپار یاخته نو ترکیب(شرکت دانش بنیان مستقردر دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان) در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، با اعلام این خبر که داروی نانوکمپوزیت ژنتیکی (کورونا) از 15 اسفندماه 1398 آماده تست انسانی برای درمان بیماری کووید 19 بوده است، گفت: بالاخره قرار است تست انسانی این دارو هفته آینده در چند بیمارستان کشور انجام شود. این دارو در هر زمانی در هر طیفی در هر دوز و در هر شدتی از بیماری با دو مکانیزم سرکوب آنی و عقیم سازی ویروس یا از طریق ایمنی سلول کرونا را شکست خواهد داد.

 

 طراحی دارو چگونه است و چه تفاوتهایی با واکسن دارد؟

خزاعی گفت: این دارو بر اساس ایمنی سلول طراحی شده تفاوت این دارو با واکسن این است که واکسن ایجاد ایمنی قبل از درگیری شخص با بیماری می کند در حالی که این دارو در هر زمان می شود استفاده کرد همچنین از ایرادات دیگری که واکسن دارد برای همه طیفی نمی توان استفاده کرد و حتما بایستی که قبل از اپیدمیک شدن یک بیماری از آن استفاده نمود که در مورد این دارو این مسئله منتفی است.

عضو بسیج اساتید استان اصفهان افزود: از این دارو در هر زمانی در هر طیفی در هر دوز و در هر شدتی از بیماری می شود استفاده کرد، این دارویی است که طراحی آن 5 تا 6 ماه طول کشید با توجه به سوابقی که از آنفلولانزا داشتیم همه جوانب پزشکی و سلامت افراد و ریسکها در نظر گرفته شد از ترکیبات مجاز دارای اخلاق با تاییدیه FDA  استفاده شد همه از موادی که در داخل بدن تخریب پذیری دارند و هیچ مشکلی برای سلامت ایجاد نمی کند. 

 

مکانیزم این دارو در مواجهه با ویروس چیست؟

عضو اسبق هیأت علمی دانشگاه اصفهان تصریح کرد: مکانیزم به طوری است که سرکوب آنی و عقیم سازی ویروس را ایجاد می کند و ایمنی دوهفته ای را به بدن افراد می دهد اگر قبل از آلودگی استفاده کنند، و اگر در زمان آلودگی هم استفاده کنند این دارو با جذابیتی که برای ویروس ایجاد می کند توده های سلولی به آن می چسبند و از طریق ادرار دفع می شود این یکی از مکانیسمهای دارو این است.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان بسپار یاخته نو ترکیب، افزود: مکانیزیم دوم  از مسیری که ویروس وارد سلول می شود این ترکیب وارد سلول می شود در آنجا پوشش را از دست می دهد یک اسکن آنی برای سلول انجام می دهد و با مشاهده ژنوم ویروس آن را رصد و به آن حمله می کند و از طریق ایمنی سلول ژنوم ویروس تخریب می شود پس از تخریب ویروس دیگر امکانی برای بازسازی ویروس و استفاده از موتور پروتیئن سازی بدن برای ویروس وجود ندارد.

خزاعی اظهار کرد: داروی نانوکمپوزیت ژنتیکی (داروی کورونا) دارای ساختاری از کمپلکسهای طبیعی و تخریب پذیر است که در طبیعت یافت می شوند.

 

پس طراحی این داروی قبل از موضوع کرونا بوده، چرا این کار انجام شده بود؟

عضو اسبق هیأت علمی دانشگاه اصفهان، گفت: بله در واقع شیوع آنفلوآنزا سال قبل در کشور بیشتر بود و ما تخمین زدیم که این بیماری می‌تواند در ایران بصورت اپیدمی شود، اما بیماری با شدت کم و به صورت تیپ کرونا شیوع یافت.

وی افزود: با توجه به اینکه آنفلوآنزا دارای کلاس‌های متفاوتی مانندN9،N1،N2 با درجه متفاوت کشندگی بخصوص در تایپ  H1N9  است، بر این باور بودیم که کلاس‌های کشنده آن در کشور توسعه پیدا می‌کند، اما این مسأله اتفاق نیافتاد.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان بسپار یاخته نو ترکیب، گفت: به دنبال شیوع ویروس کرونا در کشور چین با توجه به پیشینه تحقیقاتی و آزمایشگاهی که در آنفلولانزا داشتیم و نتایج خوبی که بر روی موش گرفته بودیم، تصمیم گرفتیم آن را برای کرونا تعمیم دهیم.

وی ادامه داد: سریعا به این موضوع ورود کردیم وطراحی های لازم انجام گرفت که هزینه ریالی بالایی هم برای آن صرف کردیم و از گروه‌ها و تیم‌های متخصص هم از دانشگاههای داخلی و هم از دانشگاههای خارجی با تخصص‌های متفاوت کمک گرفته شد.

 

طراحی دارو به چه صورت انجام شد؟

خزاعی گفت: دو کلاس متفاوت با اثربخشی متفاوت ازداروی مورد نظر تولید شد، چون با دو طیف بیمار روبه رو هستیم، طیف اول افرادی هستند که با آلودگی پایین و متوسط و طیف دوم افرادی که با شدت بالاتر بیماری و خطر مرگ و کما روبرو هستند.

عضو بسیج اساتید استان اصفهان بیان کرد: کلاس اول برای افراد با طیف اول است و کفایت هم می کند اما کلاس دوم برای افراد با طیف خطرناک که ویروس برای آن‌ها کشندگی ایجاد می‌کند در واقع برای این طیف یک کوبل ژنتیکی هم ایجاد کردیم.

 

شما قبلا این دارو را مورد آزمایش قرار داده بودید؟

عضو اسبق هیأت علمی دانشگاه اصفهان، اظهار کرد: بله برای آنفلونزا روی موش کار کرده بودیم اما با توجه به این که کرونا ویروس آلودگی با این نشانه در موش ایجاد نمی کند بنابراین تصمیم گرفتیم آزمایش را روی انسان انجام دهیم که هفته آینده این کار شروع می شود.

عضو بسیج اساتید استان اصفهان تصریح کرد: در این زمینه با بیمارستان‌های مربوطه صحبت کرده‌ایم و با تیم‌های علمی آن‌ها جلسات متعدی برگزار شده است، برای انجام یک تست بالینی نیازمند گرفتن کد آزمون بالینی هستیم تا همه دنیا آن را ببینند، حتی کشورهای مختلف برای نتایج آن ایمیل می‌زنند.

 

آقای دکتر فکر می کنید که برای کرونا بتواند نتیجه خوبی را بدهد؟

 مدیرعامل شرکت دانش بنیان بسپار یاخته نو ترکیب،  اظهار داشت: بله بله کرونا و آنفولانزا از یک طیف ویروسها هستند ویروسهای RNA دار دارای شباهتهای یکسانی هستند هردو تب دارند بدن درد می آوردند ریه را درگیر می کنند مشکل تنفسی ایجاد می کنند سرفه دارند، اینها یک خانواده بسیار نزدیک از یک قبیله هستند و با توجه به این که مشخصات فیزیولوژیکی و موفولوژیکی که برای آنفولانزا وجود دارد شبهات زیادی به کرونا دارد، شباهت زیادی به سارس و مرس دارد در نتیجه نتایج قابل تعمیم است.

خزاعی در مورد این که نام این دارو چیست، گفت: اسم دارو کورونا است، کو برای کمپانی رونا برای شرکت ماست که اسم آن رنا است دستاورد یک شرکت دانش بنیان و خصوصی است البته برای این مهم همکاریهای دانشگاهی هم با دانشگاههای داخلی و هم با دانشگاههای خارج داشته ایم.

 

اگر دارو 15 اسفندماه روی میز بود چرا در این شرایط این دارو با این همه تاخیر باید آزمایش شود؟

عضو بسیج اساتید استان اصفهان گفت: بله ما دارو را 15 اسفند روی میز داشتیم اما متاسفانه بروکراسی اداری و دست و پاگیریهای که وجود داشته نتوانستیم دارو را پیش از این به بالین بیمار برسانیم و واقعا تعجب می کنم که تمام کشورهای دنیا بروکرسی را در این لحظات حساس کنار گذاشته اند اما دولت ما بیشتر به سمت بروکراسی و بستن مسیر است، در این شرایط کنونی حساس، شما باید هر احتمالی را اجازه امتحان بدهید ما یک ادعایی می کنیم می گوییم 99 درصد داروی ما جواب خیلی خوبی می دهد اگر جواب نداد که شرکت سرمایه گذار متضرر می شود اما اگر جواب داد آیا کسانی که تعللل کردند در این کار و موجبات خسارتهای زیاد جانی شدند آیا اینها جوابگو هستند؟

 

بطور کلی از این دارو حمایتی هم شده است؟

خزاعی گفت: برای تولید چنین دارویی نیازمند پول زیادی بودیم به همین دلیل از صندوق پژوهش و نوآوری اصفهان تقاضای وام کردیم که به ما وام دادند و انصافا سریع هم انجام دادند.

وی افزود: دفتر فنی شرکت دانش بنیان بسپار یاخته نوترکیب در پارک فناوری دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان(خوراسگان) مستقر است و انصافا مسئولان این دانشگاه در خصوص این دارو بسیار به ما کمک کردند.

 

بعنوان آخرین سوال این دارو نمونه ای در دنیا دارد؟

این محقق کشورمان گفت: نه خیر نمونه ای در دنیا ندارد.

 

آقای دکتر لطفا یک پیشینه از خودتان و شرکت هم بفرمایید 

 مهدی خزاعی عضو بسیج اساتید استان اصفهان بیان کرد: هیات علمی سابق دانشگاه اصفهان گروه زیست شناسی بودم و فعلا هم یک شرکت دانش بنیان داریم دفتر فنی شرکت در پارک فناوری دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان(خوراسگان) مستقر است، الان کار این شرکت تولید کیتهای ژنتیکی و پروتئنهای نوترکیب در کشور هست در حال حاضر چیزی حدود 48 تا 49 کیت ژنتیکی تولید می کنیم و4 نوع پروتئین نوترکیب به کل دانشگاههای کشور می دهیم مقالات بسیاری در مورد کیتها و پروتئینهای نوترکیب ما چاپ شده رقیب کیتهای ما فقط کیتهای خارجی هستند که البته تفاوت قیمت زیاد هم دارند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۶:۴۹

شناسه خبر: 87297

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
صادق
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۴:۰۸

این خبر نتیجش چی شد ، پیگیری کنید لطفا ، به نظرم خبرگذاری ها باید حتی وقتی نتیجه یک ازمایش اکتشاف یا هرچی منفی هم میشه به مخاطب گزارش بدهند .

اشتراک گذاری مطالب