حسگر ریز بر روی لباس می تواند سلامت قلب و ریه را ک خبرگزاری علم و فناوری - حسگر ریز بر روی لباس می تواند سلامت قلب و ریه را کنترل کند
به سرپرستی دانشمند ایرانی محقق شد؛

حسگر ریز بر روی لباس می تواند سلامت قلب و ریه را کنترل کند

دانشمندان انستیتوی فناوری جورجیا به سرپرستی دانشمند ایرانی خود موفق به ابداع حسگر ریز شدند که می تواند سلامت قلب و ریه را از روی لباس کنترل کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از گیزمگ؛ لرزش های ایجاد شده توسط ریتم ضربان قلب ما و انبساط و انقباض ریه ها ممکن است ضعیف و لطیف باشد، اما می تواند اطلاعات مهمی در مورد سلامتی عمومی ما نشان دهد. یک حسگر ریز جدید که در روی لباس پوشیده می شود، می تواند روشی جدید برای ورود به این سیگنال ها ارائه دهد و به کاربر هشدار دهد که ممکن است وقت آن رسیده باشد که یک چک را انجام دهد.

این سنسور جدید توسط دانشمندان انستیتوی فناوری جورجیا به سرپرستی دانشمند ایرانی خود پروفسور فرخ ایازی استاد دانشکده مهندسی برق و رایانه دانشکده جورجیا ساخته شده است، ابعاد آن کوچکتر از یک کفشدوزک است و تا حدودی عملکرد یک الکتروکاردیوگرام را تقلید می کند. اینها آزمایشاتی هستند که برای ثبت فعالیت الکتریکی قلب به تکه های الکترود متصل به پوست تکیه می کنند و به نوبه خود ریتم آن، جریان خون و سایر معیارهای کلیدی سلامتی اندام را آشکار می کنند.

ایازی تیمی را برای ایجاد سنسور جدید هدایت کرد که می تواند این شکاف ها را پر کند. این ماده از دو لایه بسیار خوب سیلیکون تشکیل شده است و فضای بسیار باریکی بین 270 نانومتر و یا تقریباً 0.005 پهنای موی انسان دارد. این لایه های سیلیکون به عنوان الکترود عمل می کنند، ولتاژ دقیقه ای را حمل می کنند که در پاسخ به صداهای مختلف و ارتعاشات از بدن به حالت شار حرکت می کند.

به گفته محققان، این دستگاه قادر است اینها را از صداهای محیطی که از بیرون بدن خارج می شوند جدا کند و آنها را به خروجی های الکترونیکی قابل خواندن تبدیل کند تا بینش هایی را در مورد سلامت کاربر ارائه دهد.

ایازی گفت: اگر آن را روی پوست یا پیراهن من مالید، اصطکاک را نمی شنوید، اما این دستگاه نسبت به صداهایی که از داخل بدن به آن می رسد بسیار حساس است، بنابراین ارتعاشات مفیدی را حتی از طریق لباس به وجود می آورد.

از جمله صداهایی که سنسور قادر به تشخیص آن است ضربان قلب، میزان تنفس و صداهای ناشی از ریه ها است. علاوه بر این، می تواند فعالیت بدنی کاربر مانند پیاده روی را تشخیص دهد و با داده های گرفته شده از قلب و ریه ها همگام سازی کند تا تصویری کلی از سلامتی ایجاد کند.

محققان تصور می کنند که با کار بیشتر، این سنسور می تواند برای آشکار کردن دریچه قلب ناقص از طریق آشفتگی در جریان خون، به عنوان مثال، یا رشد سرطان در ریه ها به واسطه صداهای ضعیف تر ممکن است ایجاد شود.

این تحقیق در ژورنال Digital Medicine منتشر شد.

زمان انتشار: یکشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۹:۱۳

شناسه خبر: 87318

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب