باز طراحی خلاقانه دستگاه تنفس مصنوعی با تکیه بر دا خبرگزاری علم و فناوری - باز طراحی خلاقانه دستگاه تنفس مصنوعی با تکیه بر دانش ایرانی/ پتنت دانشگاه MIT چگونه جهان علم را سیاه کرد؟
عضو هيات علمي مهندسي پزشکي دانشگاه اصفهان؛

باز طراحی خلاقانه دستگاه تنفس مصنوعی با تکیه بر دانش ایرانی/ پتنت دانشگاه MIT چگونه جهان علم را سیاه کرد؟

عضو هيات علمي مهندسي پزشکي دانشگاه اصفهان با تصریح این که باز طراحی خلاقانه دستگاه تنفس مصنوعی با تکیه بر دانش ایرانی در دانشگاه اصفهان با موفقیت به پایان رسیده و وارد مرحله تولید شده است، گفت: تولید ونتیلاتور بر اساس پتنت آزاد شده‌ دانشگاه MIT خطرناک و تبلیغ سیاه است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، عضو هيات علمي مهندسي پزشکي دانشگاه اصفهان از طراحی، ساخت و تولید ونتیلاتورهای اورژانس (دستگاه تنفس مصنوعی) در دانشگاه اصفهان با توجه به استاندار جهانی تجهیزات تنفسی و براساس «سیستم و استاندارد دستگاه بایپپ و سی پپ» خبر داد و گفت: جدیدا در دنیا از طراحی های ساده انگارانه و شماتیک از ونتیلاتور صحبت می شود که بر اساس پتنت آزاد شده‌ای از دانشگاه MIT تهیه و تولید شده است، ونتیلاتور بر اساس پتنت آزاد شده‌ دانشگاه MIT خطرناک و تبلیغ سیاه است.

نیما جمشیدی عضو هيات علمي مهندسي پزشکي دانشگاه اصفهان در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری اظهار داشت: دانشگاه اصفهان با شروع کرونا ویروس جدید در کشور برای مقابله با این ويروس و مداواي بيماران کرونايي، ظرفيت و توان علمي خود را براي همياري رساندن به دستگاه هاي متولي امر سلامت در کشور به كار گرفته است.

وی ادامه داد: در اقدامي موثر از سوي مديريت دانشگاه در شرايط فعلي كه جامعه نياز مبرم به مراقبت هاي بهداشتي دارد، محققان شرکت دانش بنيان چكاد طب آدرين به اتفاق تيمی از همكاران و دانشجويان اين دانشگاه در طراحی و ساخت تجهیزات پزشکی مورد نیاز ورود کردیم.  

عضو هيات علمي مهندسي پزشکي دانشگاه اصفهان بیان کرد: با شیوع ویروس کرونا طراحی و ساخت دستگاه ونتیلاتور خانگی یا ونتيلاتور اورژانس در سراسر دنیا مورد توجه قرار گرفت، شركت دانش بنيان چكاد طب آدرين نیز در راستاي وظيفه اجتماعي و علمي خود سریعا برای طراحي دستگاه ونتيلاتور خانگي يا ونتيلاتور اورژانس وارد عمل شد و با توجه به کلاس خطر C این محصولات که نشانگر اهمیت و پیچیدگی فناوری است، این اقدام را انجام. دادیم.

 

دستیابی به تکنولوژی ساخت ونتیلاتور اورژانس محقق شد

جمشیدی تصریح کرد: دستگاه ونتیلاتور پرتابل را توانستیم طراحی و نمونه اولیه آن را بسازیم که الان در مرحله تولید قرار دارد و کارهای اداری آن هم در حال انجام است که در دسترس بیمارانی که مشکل تنفسی دارند اما نیازی نیست که در بیمارستان بستری شوند قرار گیرد.

 

ونتیلاتور اورژانس در دو مدل اکسیژنی و بدون اکسیژن تولید شد

عضو هيات علمي مهندسي پزشکي دانشگاه اصفهان با بیان این که این دستگاهها را با تجهیزاتی که داخل کشور موجود است تولید می کنیم، ادامه داد: اين دستگاه ها براساس استاندارد  بین المللی در دو مدل اکسیژنی و بدون اکسیژن درحال تولید هستند و قابليت کاربرد خانگي، امبولانسي را دارند.

 

 ونتیلاتور بر اساس پتنت آزاد شده‌ دانشگاه MIT خطرناک و تبلیغ سیاه است

وی خاطرنشان کرد: البته در زمینه تولید ونتیلاتور بعضی اطلاعات نادرست موجود است مانند طرح ونتیلاتور MIT که با کمک یک دستگاه مکانیکی کیسه امبوبگ را براساس یک ریتم ساده باز و بسته می کند در شکل زیر نیز تنفس مصنوعی با فشردن امبو بگ به تنهایی و با دستگاه مکانیکی (مدل MIT) نشان داده شده است.

 

 

 

دکتر جمشیدی تصریح کرد: جدیدا در دنیا از طرحی های ساده انگارانه و شماتیک از ونتیلاتور صحبت می شود که این طرح ها بر اساس پتنت آزاد شده‌ای از دانشگاه MIT تهیه و تولید شده است نقشه‌ها و مدل های متنوع کپی برداری شده از این طرح با یک جستجوی وجود دارد و چیز پیچیده ای در مورد آن نیست بلکه یک میکروکنترل بسیار ساده به همراه یک آمبوبگ وصل و اتصال پیدا کرده است همان طور که مستحضرید در مورد دستگاه‌های ونتیلاتور اورژانس دستگاه در حین حرکت در صورت قطع مسیر تنفسی باید اشکال تنفسی را نشان دهد در غیر اینصورت ممکن است باعث مرگ یا خفگی بیمار تحت تاثیر دارو شود، زیرا در صورت قطع شدن هیچ انسداد مسیر را نشان نخواهد داد.

وی افزود: یکی از مشکلات اساسی دستگاه های ونتیلاتور ساخته شده براساس طرح دانشگاه MIT این است که با پاره شدن آمبوبگ که به عوامل مختلفی از جمله سیکل خستگی مشخص که بستگی به جنس و کیفیت امبوبگ محصول تولید شده دارد و نمی توان پیش بینی دقیقی داشت که چه زمانی این کیسه دچار پارگی می شود که ممکن است همین امر باعث مرگ بیمار، سکته، تشکیل لخته، آسیب مغزی براثر نرسیدن اکسيژن و یا ایجاد مشکلات شدید تنفسی در بیمار گردد.

عضو هيات علمي مهندسي پزشکي دانشگاه اصفهان ادامه داد: در مورد ونتیلاتور OPEN SOURCE دانشگاه MIT تمام نقشه ها و اطلاعات در اینترنت موجود است و هیچ گونه خلاقیتی در ساخت این دستگاه وجود ندارد، به نظر می آید این موضوع باعث مطرح شدن نام دانشگاه یا تبلیغ سیاه است و جنبه بهره برداری تبلیغاتی برای این دانشگاه دارد.

وی تاکید کرد: این دستگاه ها در تضاد با استانداردهای موجود است، همچنین قابلیت ورود اکسیژن و تنظیم فشار اکسیژن را برای بیمار ندارد. همان طور که می دانید در بیمار کوئید 19 قابلیت تنظیم دبی اکسیژن تنفسی و عروقی بیمار یکی از نکات ضروری است.

عضو هيات علمي مهندسي پزشکي دانشگاه اصفهان خاطرنشان کرد: لازم به ذکر است از ده سال پیش که این پتنت توسط دانشگاهMIT ثبت شده تا کنون هیچ شرکتی در راستای تولید و تجاری سازی آن گامی برنداشته است.در فرم حاضر صدور مجوز برای کاربرد این طراحی دور از ذهن به نظر می رسد.

 

ونتیلاتورهای طراحی شده در دانشگاه اصفهان براساس «سیستم و استاندارد دستگاه بایپپ و سی پپ» است

این محقق کشورمان بیان کرد: ونتیلاتورهای طراحی شده در دانشگاه اصفهان براساس «سیستم و استاندارد دستگاه بایپپ و سی پپ» طراحی شده است و قابلیت های ويژه ای برای تنظیم اکسیژن مصرفی و ... به آن افزوده شده است.

وی گفت: در فاز اول اميدواريم ظرف ماه های آينده نیاز بیماران را در مدل اورژانسی و بیمارستانی برطرف نماییم، در فاز دوم مدل خانگي آن توليد مي شود که از ويژگي هاي آن قیمت مناسب و قابليت استفاده ساده و خانگي در مدل كودك و بزرگسال است.

جمشیدی خاطرنشان کرد: خداراشکر این اقدام موفقیت آمیز بود و نمونه های اولیه عملکرد خیلی خیلی خوبی از خود نشان داده و تقریبا مشکلی ندارد این سیستم کاملا بازطراحی دستگاه بایپپ و سی پپ برای COVID-19 است که در اروپا به طور مشترک بین دانشگاهی در انگلستان انجام شد و «شرکت ماشین های مسابقه فرمول یک» ساخت آن را برعهده گرفتند.

 

چرا در همه دنیا بر ساخت و تولید ونتیلاتور اورژانس تاکید شد؟

 جمشیدی اظهار کرد: موضوعی که وجود دارد این است که تعداد دستگاهها، نوع و مدل در دنیا خیلی محدود و خیلی گرانقیمت است بهمین دلیل در کشورها بحثی شروع شد که وضعیت همه بیماران آنقدر شدید نیست که به ونتیلاتورهای گرانقیمت نیاز پیدا کنند و اگر هم نیاز پیدا کنند در این زمان محدود قابل دسترس نیست چون علاوه بر آن که قیمت آن زیاد است پروسه تولید آن هم خیلی سخت و زمان بر است.

عضو هيات علمي مهندسي پزشکي دانشگاه اصفهان خاطرنشان کرد: البته در ایران چند شرکت بسیار توانمند داریم که تولید این ونتیلاتورها را انجام می دهند و در شرایط فعلی هم تولید خود را افزایش داده اند اما برای پاسخ دهی به این اپیدمی کافی نیست.

جمشیدی گفت: در واقع بخاطر همین نیاز بالا، در دنیا طرحی های مختلفی بیان شد که بعضی از آنها مانند ونتیلاتور MIT قابلیت کاربردی شدن ندارند اما الگوی دستگاه های بایپپ و سیپپ الگوی درستی است و خلاف استانداردها نیست، استفاده از آنها در مراکز درمانی کوچک، اورژانس ها و منازل بار شدید بیماری را کم خواهد نمود.

 

لطفا در مورد نحوه عملکرد دستگاههای ونتیلاتور هم کمی توضیح دهید؟

 وی با اشاره به این که در رابطه با مشکلی فعلی، بیماری کووید 19 مجاری تنفسی را تحت تاثیر قرار می دهد، باعث انسداد مجاری تنفسی و تاثیراتی بر روی کیسه های هوایی ششها می شود، گفت: دستگاههای ونتیلاتور اکسیژن یا هوا را با فشار وارد ریه ها و بعد خارج می کنند این باعث می شود که مریض بتواند تنفس را ادامه دهد به خاطر همین همه دنیا دنبال این هستند که حجم ونتیلاتورها و مراقبتهای ویژه را افزایش دهند.

 

آقای دکتر طراحی و ساخت ونتیلاتورهای اورژانس خیلی پیچیده نبود و یا زمینه هایی از قبل برای ورود به این مبحث در دانشگاه اصفهان و شرکت شما فراهم بود؟

مدير عامل شرکت دانش بنيان چكاد طب آدرين پاسخ داد: ما از وقتی بحران شروع شد اول اسفند در این مبحث ورود کردیم منتها ما عقبه داشتیم در این زمینه ما قبلا ستهای مصرفی ونتیلاتور را برای رفع نیاز داخل کشور شروع کرده بودیم.

 

قبلا ملحقات ونتیلاتور بومی سازی شدند

وی سپس با تاکید بر این که دانشگاه اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با دید خوب مدیریت دانشگاه ها و عملکرد تحسین برانگیز بخش فنی تجهیزات پزشکی، سرکار خانم مهندس فرخی، مدیریت تجهیزات و کارشناس بخش تجهیزات تنفسی جناب آقای مهندس قاسمی برای رفع نیازهای در حوزه پزشکی بسیار دلسوزانه و خوب عمل کرده است، گفت: در نیمه های سال 1398 بود که در بخش مهندسی پزشکی یک سری اعلام نیاز که بخاطر تحریمها مشکل داشتیم توسط دانشگاه ارائه شدند نمونه هایی هم در اختیار گذاشتند یک موضوعی که شرکت دانش بنيان چكاد طب آدرين روی آن کار خود را شروع کرد ستها و ملحقات ونتیلاتور بود که ملحاقات را برای دستگاههای مختلف بومی سازی کردیم و حالا توانمندی بخشهایی از تامین نیاز در زمینه ملحقات ونتیلاتور را هم داریم.

 

 طراحی منحصر بفرد ونتیلاتور اورژانس، قابلیت استفاده در اورژانس، منزل و اتصال به کپسول اکسیژن

مدير عامل شرکت دانش بنيان چكاد طب بیان کرد: طبیعتا در طی ساخت ملحقات ونتیلاتور با بخشهای مختلف دستگاه آشنا شده بودیم و وقتی این مشکل شروع شد ونتیلاتورهای اورژانس را بعنوان یک اولویت دنبال نمودیم، با تجمیع دانش موجود واحد مهندسی ما یک طراحی خیلی خیلی جدیدی را انجام داد که الان قابلیت استفاده در اورژانس، در منزل و قابلیت اتصال به کپسول اکسِیژن را دارد.

 

مضیغه ناشی از تحریم باعث شده بود زیرساختها آماده داشته باشیم/ با کمبود ملحقات ونتیلاتور تولید را افزایش دادیم

عضو هيات علمي مهندسي پزشکي دانشگاه اصفهان با اشاره به این که در زمینه ستها هم با شیوع این ویروس در تمام دنیا میزان مصرف به یکباره بالا رفت، ظرفیتهای تولید هم کفاف نمی دهند از طرفی سیستمهای استریل هم جواب نمی دهد، تصریح کرد: مضیغه ناشی از تحریم باعث شده بود زیرساختها آماده داشته باشیم و در این شرایط که همه دنیا با کمبود مواجه شد با حمایت مدیریت دانشگاه و سرمایه گذارها تولید را افزایش دادیم.

 

آیا در حال حاضر امکان تامین نیاز کشور را دارید؟

وی با بیان این که قبلا حدود 20 وارد کننده داشتیم، گفت: با کمک بقیه تولید کننده ها می توانیم نیاز کشور را تامین کنیم مضافا این که نیاز کشور های همسایه راهم می توانیم تولید کنیم.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: یکشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۰:۰۳

شناسه خبر: 87321

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب