رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خبرداد؛

رتبه اول گیلان در تولید گل‌گاوزبان در کشور | ارز آوری ۵۰ هزار دلاری با صادرات این گیاه دارویی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با علام خبر آغاز برداشت گیاه دارویی گل گاو زبان در رودسر گفت: گیلان رتبه اول تولید گل‌گاوزبان در کشور را دارا است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در گفتگو با خبرگزاری علم و فناوری از گیلان، از آغاز برداشت گیاه دارویی گل‌گاوزبان از باغات روستاهای پایین‌دست اشکورات شهرستان رودسر خبر داد.

مهندس درجانی با اعلام این خبر افزود:‌ گیلان رتبه اول   تولید گل‌گاوزبان در کشور را دارا است.

وی سطح زیر کشت این محصول در استان گیلان را ۸۸۰ هکتار اعلام کرد و گفت:‌ پیش بینی می شود بیش از ۳۹۰۰ تن به ارزش اقتصادی بالغ‌بر ۷۹۲ میلیارد ریال گل گاوزبان برداشت شود.

درجانی تعداد بهره‌برداران گل گاوزبان در این استان را ۶۱۰۰ نفر عنوان کرد و اظهار داشت:‌  شهرستان رودسر با ۴۸۰ هکتار و تولید ۲ هزار و ۴۰۰ تن محصول تر، بیشترین سطح زیر کشت گل‌گاوزبان استان را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: شهرستان‌های رودسر، املش، آستارا، سیاهکل، تالش، رودبار و رضوانشهر به کشت این محصول مشغول هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه در سال گذشته صادرات گل گاو زبان گیلان بیش از ۵۶ هزار دلار ارزآوری برای این استان و کشور در پی داشته است، گفت‌:‌ این سود با صادرات حدود ۴تُن از این گیاه دارویی محقق شده است.

درجانی اظهار داشت:‌ ۶ هزار کشاورز گیلانی از اواخر فروردین تا نیمه تیرماه سال گذشته  با برداشت بیش از ۳ هزار تن گل گاوزبان تر ازحدود ۸۰۰ هکتار زمین کشاورزی بالغ بر  ۶۰۰ میلیارد ریال درآمد کسب کردند. 

وی در خاتمه گفت: برداشت گل‌گاوزبان از اواخر فروردین آغاز و تا اواسط تیرماه ادامه خواهد داشت.

گفتنی است مصرف دمنوش گل گاوزبان برای تقویت حواس، تصفیه خون، تسکین اعصاب، درمان بیماری‌های سرماخوردگی، برونشیت، سرفه، التهاب کلیه‌ها، سرخک، مخملک، رماتیسم و قلبی مفید است.

انتهای پیام

زمان انتشار: دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۳:۵۷

شناسه خبر: 87354

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب