تصفیه آب دریا با یک ژنراتور بخار ارگانیک

محققان در دانشگاه Linkoping سوئد برای ایجاد بخار زدایی و تصفیه آب با استفاده از نور خورشید یک تولیدکننده بخار ارزان و سازگار با محیط زیست ایجاد کرده اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از فیز؛ تخمین زده می شود که در سال 2040 یک چهارم از کودکان جهان در مناطقی زندگی می کنند که آب تمیز و آشامیدنی نخواهند داشت. آب شیرین کن آب دریا و تصفیه فاضلاب دو روش ممکن برای کاهش این امر است و محققان در دانشگاه Linkoping برای ایجاد بخار زدایی و تصفیه آب با استفاده از نور خورشید یک تولیدکننده بخار ارزان و سازگار با محیط زیست ایجاد کرده اند.

دانشیار سیمون فابیانو، رئیس گروه نانوالکترونیک ارگانیک در آزمایشگاه الکترونیک آلی گفت: میزان تولید بخار 4 الی 5 برابر بیشتر از میزان تبخیر مستقیم آب است، به این معنی که ما می توانیم آب بیشتری را تصفیه کنیم. ژنراتور بخار متشکل از یک ائروژل است که شامل یک ساختار مبتنی بر سلولز است که با پلیمر آلیاژ PEDOT PSS تزئین شده است. این پلیمر توانایی جذب انرژی در نور خورشید را دارد، به ویژه در قسمت مادون قرمز طیفی که بیشتر گرمای خورشید در آن منتقل می شود. ایروژل دارای نانوساختار متخلخلی است، به این معنی که مقادیر زیادی آب در منافذ آن قابل جذب است.

وی ادامه داد: یک لایه 2 میلی متر از این ماده می تواند 99٪ از انرژی موجود در طیف خورشید را جذب کند.
یک فوم متخلخل و عایق شناور نیز بین آب و ائروژل قرار دارد، به گونه ای که مولد بخار در آن نگه داشته می شود. گرمای ناشی از خورشید باعث تبخیر آب می شود و در حالی که نمک و مواد دیگر در پشت خود باقی می مانند.

Tero Petri Ruoko در آزمایشگاه الکترونیک ارگانیک و یکی از نویسندگان مقاله به ما اطمینان می دهد که ائروژل از دوام بالایی برخوردار است و به عنوان مثال در آب نمکی می توان آن را تمیز کرد به گونه ای که بلافاصله دوباره قابل استفاده است. این می تواند بارها و بارها تکرار شود. آب که از طریق تبخیر از سیستم عبور می کند، به آب آشامیدنی با کیفیت بسیار بالایی تبدیل می شود

سیمون فابیانو گفت: آنچه در مورد این سیستم خصوصاً جالب است این است که همه مواد سازگار با محیط زیست هستند: ما از نانو سلولز و پلیمر استفاده می کنیم که تأثیر بسیار کمی بر محیط زیست و مردم دارد. ما همچنین از ماده بسیار کمی استفاده می کنیم که هوای هوا از 90٪ هوا ساخته شده است. ما امیدوار و ایمان داریم که نتایج ما می تواند به میلیون ها نفری که به آب تمیز دسترسی ندارند کمک کند.

نتایج به دست آمده در ژورنال Advanced Sustainable Systems منتشر شده است.

زمان انتشار: پنج شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 87403

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب