یخبندان بهاره و خسارات کشاورزی در گیلان | باغداران توصیه های هواشناسی را جدی نمی گیرند!

به نظر می رسد جدی گرفتن توصیه های هواشناسی برای باغداران و کشاورزان علاوه بر اینکه محصولاتشان را از آسیب های فصلی بیمه خواهد کرد به تبع آن ها را از لحاظ اقتصادی نیز متضرر نخواهد ساخت.

خبرگزاری علم و فناوری گیلان |هرگاه دمای حداقل روزانه به زیر صفر درجه برسد، هواشناسان از آن به یخبندان یاد می کنند؛ اما از نظر فنی رویداد تشکیل کریستال های یخ روی سطوحی که دمای آن ها زیر صفر باشد و دمای لایه بالای سطوح به نقطه شبنم رسیده باشد، یخبندان می گویند.

در علم کشاورزی یخبندان عبارت است از هر رویداد دمایی که باعث خسارت به بافت های گیاهی شود. در علم کشاورزی یخبندان لزوما با درجه دمایی خاصی همراه نیست اما آسیب های اقتصادی، عمرانی و محیط زیستی برجای می گذارد.

سرمای بهاره سال جاری طبق گزارشاتی که خبرگزاری ها منتشر نموده اند به  ۳ هزارهکتاراز باغات گیلان 80درصد آسیب وارد کرده است.

در این باره گفتگو می کنیم با مهندس مهرداد جوان، کارشناس رشته کشاورزی. وی می گوید: متخصصان اقلیم و هوا معمولا چند روز زودتر یخبندان ها را هشدار می دهند. در این شرایط با توجه به نوع یخبندان برای مقابله و مهار آن برنامه ریزی می شود.

وی با اشاره به انواع یخبندان اظهار می دارد: به طور کلی یخبندان ها به سه نوع تابشی، فرارفتی و ترکیبی تقسیم می شود. وقتی هوا در شب به زیر صفر درجه و در روز بیش از صفر درجه باشد، سطح خاک و گیاه دمای خود را از دست می دهد و هوای مجاور سطح زمین نیز در اثر برخورد با آن سردتر می شود و به علت ثقل وزنش نزدیک سطح زمین و گیاه باقی می ماند.

جوان پیرامون یخبندان فرارفتی اینگونه توضیح می دهد: وقتی یک جبهه هوای سرد از یک منطقه عبور می کند به تبع بر میزان برودت دما، شدت سرما و ایجاد یخبندان می افزاید و یخبندان ترکیبی نیز از اختلاط هردونوع یخبندان ها ناشی می شود.

این کارشناس نوع یخبندان بهاره ی باغات گیلان را ترکیبی ارزیابی می کند و می گوید: جبهه هوای سردی که در بهار امسال در گیلان حکمفرما شد موجب خسارات بسیاری بر محصولات کشاورزی گردید.

وی استفاده از برخی روش ها در کاهش خسارات را مثبت ارزیابی می کند و می افزاید: کشاورزانی که از وسایل گرمایشی در طول دوره یخبندان استفاده نمودند، بامه پاش تلاش کردند از برودت جوی بکاهند، پایه های مناسب پیوندی انتخاب کرده بودند و کوددهی مناسبی داشتند کمتر متضرر شدند.

جوان ادامه می دهد: متاسفانه برخی باغداران بدون توجه به هشدار هواشناسان و اقلیم شناسان در زمان وزش باد یا رعدو برق به محلول پاشی، کودپاشی و سم پاشی می پردازند که در آن برهه زمانی بی تاثیر است و گیاه هیچ نفعی نمی برد. اینان همچنین در برابر خبر وقوع یخبندان نیز  اقدام پیشگیرانه ای انجام نمی دهند.

این کارشناس کشاورزی در خاتمه می گوید: منطقی ترین راه حل جلوگیری از یخزدگی محصولات این است زمانی که هشدار یخبندان داده می شود کشاورزان به بخاری پلارهای باغی،  دمنده های حرارتی و دراگون های پشت تراکتوری یا ثابت مجهز شوند.

به هرحال به نظر می رسد جدی گرفتن توصیه های هواشناسی برای باغداران و کشاورزان علاوه بر اینکه محصولاتشان را از آسیب های فصلی بیمه خواهد کرد به تبع آن ها را از لحاظ اقتصادی نیز متضرر نخواهد ساخت. ضرری که اگر چندباره تکرار شود با پدیده شوم مهاجرت و تبدیل شدن زمین های زراعی و باغات به ویلاها و خانه ها خواهد انجامید.

زمان انتشار: سه شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۵:۱۴

شناسه خبر: 87509

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب