مدیر علمی و پژوهشی ناحیه علمی بسیج دانشجویی استان کرمانشاه:

امنیت پایدار و اقتصاد پیشرو در گرو پیشرفت علمی کشور است

مدیر علمی و پژوهشی ناحیه علمی بسیج دانشجویی استان کرمانشاه گفت: اگر نیازمند اقتصاد پیشرو، امنیت پایدار، اقتدار، رفاه و آرامش هستیم همه این ها در گرو رشد علمی محقق خواهد شد.

علیرضا امیری در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علمی و فناوری در کرمانشاه اظهار داشت: ساطع شدن نور علم و ایمان در سپهر گیتی توسط ماهواره نور را تبریک عرض می کنم و به برادران مومن و دانشمند خود برای ساخت و پرتاب این ماهواره می بالم.

وی افزود: تقارن معناداری رخ داده، تقارن نورافشانی شمع تولد چهل و یکمین سالروز تاسیس سپاه و چهلمین سالروز سوختن هیمنه اهریمن در حادثه طبس با پرتاب ماهواره نور به فضا که منشا و سرآمد غروری عزت آفرین است.

مدیر علمی و پژوهشی ناحیه علمی بسیج دانشجویی استان کرمانشاه بیان داشت: این اولین ماهواره نظامی ایران است که آسمانی می شود و از افق، زمین را می پاید، امروز در دنیا تنها ۱۰کشور توانایی ساخت و پرتاب و تزریق ماهواره در مدار را دارند که ایران یکی از آن هاست.

وی خاطر نشان کرد: ماهواره نور در مدار پایین-زمین(لئو) یعنی فاصله متوسط ۴۳۰کیلومتری از سطح زمین با سرعت ۲۷۰۰۰کیلومتر بر ساعت در هر ۹۳دقیقه یک بار به دور زمین می گردد، تعداد این نوع ماهواره در فضا که از نوع شناسایی است و کاربرد نظامی دارد تقریبا ۳۲۰ مورد است که بیش از نیمی از آن متعلق به آمریکا است.

امیری تصریح کرد: همان طور که اعلام شد ماهواره نور از سمت شمال به جنوب در مدار قرار گرفت یعنی عمود بر خط استوا که این امر سبب می شود باتوجه به جهت گردش زمین از غرب به شرق، این ماهواره تمام سطح زمین را رصد کند و اگر روزی نیروهای متجاوز آمریکایی در ۵اردیبهشت ۵۹ با نفوذ به صحرای طبس ایران قصد حمله به ما را داشتند و ما متوجه این موضوع نشدیم و توانایی رصد آسمان خود را نیز نداشتیم امروز در حال رصد تمام زمین حتی آمریکا و اروپا هستیم چرا که ماهواره قابلیت راداری فضاپایه دارد.

مدیر علمی و پژوهشی ناحیه علمی بسیج دانشجویی استان کرمانشاه بیان داشت:  اگر روزی شاه ایران محمدرضا پهلوی بازدید از سازمان فضایی آمریکا و دست زدن به ماهواره آمریکا را برای خود افتخار می دانست امروز جوانان انقلابی و دانشمند ما ماهواره به آسمان می فرستند و آسمان و زمین آمریکا را رصد می کنند.

وی ادامه داد: نکته مهم در موفقیت پرتاب این ماهواره، مخفی بودن عملیات پرتاب تا لحظه قرار گرفتن آن در مدار بود چرا که این ماهواره برخلاف ماهواره های قبلی دولت که در سایت سمنان پرتاب می شدند، از شاهرود و با سایت و لانچر متحرک به فضا پرتاب شد.

وی گفت: امروز توسعه صنعت فضایی برای ما امری حیاتی است چرا که در آینده و حتی امروز بسیاری از امور و حتی اقتصاد و امنیت وابسته و نیازمند به این صنعت هستند، ارتباطات مخابراتی، تلویزیونی و راداری که در کشور ما به روش زمینی و آنتن به آنتن می باشد بسیار هزینه بر است زیرا برای دسترسی به همه نقاط، نیازمند ایجاد ایستگاه و سایت مخابراتی و راداری و پایگاه هوایی هستیم که با پرتاب و تزریق ماهواره به مدار زمین-ثابت(ژئو) در ارتفاع ۳۶۰۰۰کیلومتری(۳ماهواره با اختلاف زاویه ۱۲۰درجه بر روی خط استوا و ۲ماهواره هم در قطبین جنوب و شمال یعنی جمعا ۵ماهواره) با هزینه ای بسیار کمتر می توان بسیاری از این نیازها را مرتفع کرد و تمام سطح کره زمین را در هر لحظه رصد نمود، از طرفی مانع تحریم های احتمالی آینده از سوی دشمنان(نظیر مقابله با تحریم بنزین در دولت قبل با پیش دستی و تغییر فاز تولید سایر فرآورده های پالایشگاه ها به تولید بنزین در زمانی کوتاه) در این حوزه شد.

     

مدیر علمی و پژوهشی ناحیه علمی بسیج دانشجویی استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: امروز بسیاری از ارتباطات سیگنالی ما وابسته به صنایع فضایی خارجی است نظیر ارسال سیگنال های رادیویی، تلویزیونی، مخابراتی، هواشناسی، ناوبری(جی پی اس) و ... که با سرمایه گذاری و رشد و گسترش این صنعت در داخل کشور، هم می توان تحریم های احتمالی آینده را خنثی کرد و هم اثر بسیاری از تحریم های فعلی نظیر فروش نفت که مهم ترین آن است.

وی گفت: به این علت که با تولیدات خدمات مهندسی صنایع فضایی و صادرات آن به سایر کشورها، عملا دیگر نیاز چندانی به درآمد حاصل از فروش نفت نخواهیم داشت و  در بعد نظامی و امنیتی نیز با استفاده از سیستم راداری فضاپایه، می توان با روشن شدن موتور هرگونه موشک و هواپیما در هر نقطه ای از دنیا به وسیله حسگرهای تعبیه شده در ماهواره، بلافاصله آن را رصد کرد و درصدد مقابله با آن برآمد.

امیری خاطر نشان کرد: ما اگر نیازمند اقتصاد پیشرو، امنیت پایدار، اقتدار، رفاه و آرامش هستیم همه این ها در گرو رشد علمی محقق خواهد شد.

مدیر علمی و پژوهشی ناحیه علمی بسیج دانشجویی استان کرمانشاه بیان داشت: پس هر موضوعی نظیر برجام که حقیقتا به تعبیر رهبر انقلاب خسارت محض بود بخواهد سراب گونه مانع رشد علمی کشور شود از اساس اشتباه است، اگر صنعت هسته ای خود را متوقف نکرده بودیم امروز می توانستیم به جای نفت، سوخت هسته ای بفروشیم و درآمدی بسیار بیشتر از نفت برای ملت خود به ارمغان بیاوریم.

وی افزود: علت تمام مخالفت های غرب به ویژه آمریکا و رژیم جعلی صهیونیستی با پیشرفت های علمی ایران همین موضوع است چرا که ایران را به کشوری مقتدر، مستقل و مرفه تبدیل خواهد کرد که خود نیز الگوی سایر کشورها خواهد شد و سیطره سلطه گری آن ها را به خطر خواهد انداخت که ان شاءالله آن روز دور نخواهد بود.

زمان انتشار: یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۲:۴۰

شناسه خبر: 87602

مطالب مرتبط :
خودباوری

خودباوری قطعه گمشده چرخدنده پیشرفت کشور

خودباوری جوهرعلوم و فناوری

مهندس کاویانی مسئول بسیج علمی پژوهشی استان قم : خود باوری و اتکا به توان بومی اصلی ترین قطعه گمشده علم و صنعت اینروزهای کشور است .

علمی

مدیر علمی و پژوهشی ناحیه علمی بسیج دانشجویی استان کرمانشاه:

مردم مسائل، مشکلات فردی و اجتماعی و ایده های خود را ارسال کنند/ کشفِ راه حل توسط هسته های علمی مسئله محور

مدیر علمی و پژوهشی ناحیه علمی بسیج دانشجویی استان کرمانشاه گفت: آحاد مردم می توانند مسائل و مشکلات فردی و اجتماعی و نیز ایده های خود را جهت کشفِ راه حل و پیگیری آن ها توسط هسته های علمی مسئله محور ارسال کنند.

۶۳۵

دومین شماره خبرنامه پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت‌مدرس

به اطلاع می‌رساند دومین شماره (تابستان ۹۹) خبرنامه پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت‌مدرس (پیشرو) منتشر شده است. علاقه‌مندان می‌توانند نسخه دیجیتال نشریه را از طریق فایل پیوست دریافت کنند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب