یک روانشناس در گفتگو با علم و فناوری تاکید کرد؛

تاثیر روزه داری بر عزت نفس و ارتقای سطح سلامت روانی جامعه

یک روانشناس می گوید نتیجه ارزیابی گسترده علمی حاکی از بهسازی روانی افراد در اثر روزه داری است.

اگرچه ماه مبارک رمضان همواره از بعد معنوی و سلامت جسمی همواره مورد توجه و کنکاش بوده اما تاثیر روزه بر سلامت روانی و مهار استرس کمتر مورد پژوهش و واکاوی قرار گرفته است.

دکتر فرید رشیدی، روانشناس در گفتگو با خبرگزاری علم و فناوری از گیلان در این باره می گوید: نتیجه یک ارزیابی گسترده علمی حاکی از بهسازی روانی افراد در اثر روزه داری است.

وی با بیان اینکه مطالعات نشان داده میزان استرس و اضطراب فراگیر افراد روزه دار در پایان ماه مبارک به طرز قابل توجهی کاهش یافته یا مهار شده است، می افزاید: کاهش سطح افسردگی، نزول تعداد اقدام به خودکشی و کاهش ضریب علائم مرضی در افراد از دیگر پیامدهای روزه داری برای سابقه داران و زمینه داران در این موارد است.

رشیدی با اشاره به اینکه روزه داری موجب کاهش افکار پارانوئیدی می شود، اظهار می دارد: مطالعات روی نمونه های مورد بررسی نشان داده این افکار پس از ایام روزه داری به طرز محسوسی به روال سابق بازگشته است.

این روانشناس با اذعان به اینکه دین اسلام روزه داری را محدود به خوردن و آشامیدن نمی کند می گوید: کاهش سطح استرس، کاهش افسردگی، وسواس، روانپریشی و سایر اختلالات روانی در سایه روزه داری اتفاق می افتد چون فرد خود را ملزم به رعایت حدود می کند و ازاین رو به سطح قابل قبولی از کنترل روانی می رسد.

وی با بیان اینکه مفهوم "بهره وری" در دنیای امروز مفهومی قابل توجه و کلیدی است، می افزاید: از فرصت روزه داری باید بیشترین بهره وری حاصل شود، چون افراد سالم جامعه ای سالم می سازند و جامعه سالم است که میل به پیشرفت دارد و با تمام پتانسیل خود به سوی اهداف حرکت می کند.

این روانشناس و روان درمانگر با بیان اینکه از دیدگاه روانشناسی آنانکه از خود و زندگی احساس رضایتمندی دارند و از نظر روانی متعادل هستند، انسان هایی بهنجار تلقی می شوند، اظهار می دارد: آنچه تمامی متفکرین از مولفه های یک انسان بهنجار یاد می کنند، همان ویژگی هایی است که هزاران سال پیش دین ما بر آن تاکید  و آن را از ویژگی های مومنان واقعی یاد کرده است.

رشیدی با تاکید بر اینکه روزه و ماه رمضان بر تمام خرده مولفه های سلامت روانی تاثیر گذار است می گوید: اختلالات روانی درصد قابل توجهی از ناتوانی ها و مرگ و میر در کشور ها را به خود اختصاص می دهد تا جایی که سازمان بهداشت جهانی پیش بینی کرده بود که در سال 2020اولین علت ناتوانی در جهان، بیماری های قلبی عروقی و دومین عامل، افسردگی است!

وی با شاره به اینکه اختلالات روانی ریشه در کاهش عزت نفس دارد، ادامه می دهد: فرد افسرده و روانپریش، از هر نظر برای خود، خانواده و جامعه خسارت آور خواهد بود.

این روانشناس در خاتمه با اشاره به هزینه های اقتصادی تحمیلی اختلالات روانی برای فرد و جامعه اظهار می دارد: تمامی مطالعاتی که پیش از این صورت گرفته از افزایش عزت نفس در اثر روزه داری حکایت می کند. بنابراین منطقی است از فرصت ماه رمضان نهایت بهره وری صورت گیرد و بعد از این ماه نیز برای نگهداری افراد در سطحی قابل قبول از سلامت روان، تدابیری اندیشیده شود.

انتهای پیام

 

زمان انتشار: دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۴:۳۲

شناسه خبر: 87652

مطالب مرتبط :
نظرسنجی :WHO کووید۱۹خدمات بهداشت روانی را در ۹۳٪ کشورها متوقف کرد

نظرسنجی WHO: کووید۱۹خدمات بهداشت روانی را در ۹۳٪ کشورها متوقف کرد

، بر اساس یک نظرسنجی جدید سازمان بهداشت جهانی، بیماری همه گیرکووید۱۹ خدمات بهداشت روان را در ۹۳٪ از کشورهای جهان مختل یا متوقف کرده است. نظرسنجی از ۱۳۰ کشور اولین داده جهانی را ارائه داده و نشان دهنده تأثیر مخرب کووید۱۹ در دسترسی به خدمات بهداشت روان و نیاز فوری به افزایش بودجه را تأکید می کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب