جهان پس از کرونا؛

لزوم استفاده از اپلیکیشن های مکالمه تصویری در زندان ها

با شیوع کرونا ملاقات حضوری خانواده ها و وکلا با زندانیان به تعویق افتاد. در برخی از کشورهای دنیا خانواده ها با اپلیکیشن زوم با زندانی ملاقات می کردند.

زندان از دیرباز و از همان نخستین ادوار زندگی بشر، ندامتگاهی برای بازپروری خاطیان بوده است. آزادی مجرمان پرخطر برای فرد، خانواده و یک جامعه آسیب محسوب می شود و اگرچه نام زندان، دل ها را تنگ می کند و خاطر را آزرده، اما دنیای بی زندان و تنبیهاتش هم دنیای قابل تحملی نخواهد بود! اما زندانی نیز از حقوقی برخوردار است که اگر رعایت نشود سلامت روانی وی را دچار خدشه خواهد ساخت. زندان قرار است به محیطی برای اندیشیدن و متنبه شدن تبدیل شود و درشرایطی که تراکم جمعیت، خشونت، تفاوت فرهنگی، دوری از خانواده، محیط بسته و همه و همه افراد را در معرض مشکلات روانی و بهداشتی قرار می دهد، باید برای این نیاز زندانیان تدابیری اندیشیده شود.

همزمان با شیوع کرونا در جهان، دولت ها برای حفظ سلامت زندانیان تدابیر متعددی اتخاذ کردند. در ایران با ضدعفونی مداوم محیط زندان ها، مرخصی به زندانیان واجد شرایط و سالم سازی زندان ها از جمله اقداماتی بود که انجام شد.

البته شورش در بسیاری از زندان های دنیا و فرار زندانیان در اثر شیوع کرونا از جمله اخباری بود که روزانه شنیده می شد، در ایران نیز با هماهنگی هایی که با نیروی انتظامی صورت گرفته بود محل اسکان زندانیان در مرخصی رصد می شد تا امنیت شهروندان دچار مشکل نشود.

با شیوع کرونا ملاقات حضوری خانواده ها و وکلا با زندانیان به تعویق افتاد. در برخی از کشورهای دنیا خانواده ها با اپلیکیشن زوم با زندانی ملاقات می کردند.

ایالت پنسیلوانیا از جمله مناطقی بود که  از زوم برای ملاقات ویدیویی با زندانیان بهره گرفت. بیش از 20 هزار مکالمه تصویری از این اپلیکیشن  در این ایالت ثبت شده است و با توجه به شرایط قرنطینه زندانیان مجبور شدند برای جایگزینی بازدید‌های حضوری از اعضای خانواده و نزدیکان، به تماس‌های تلفنی و ویدئو کنفرانسی تکیه کنند.

اقدامی که به نظر می رسد به زودی زیرساخت های مورد نیاز آن در تمامی زندان های دنیا لحاظ خواهد شد و از نظر سلامت روانی نیز بر زندانیان تاثیرات مثبتی خواهد گذاشت.

حضور کودکان در محیط زندان و دیدن نزدیکان با لباس زندان پشت درب شیشه ای و یا دراتاقی با حضور یک مامور هرگز برای خانواده ها خوشایند نبود و در ضمیر ناخودآگاه کودکان نیز آثار مخربی بر جای می گذاشت. به نظر می رسد جهان پس از کرونا، جهانی بیش از پیش متکی به تکنولوژی های ارتباطی و با توجه به بیشتری به سلامت روانی و بدنی افراد خواهد بود.


انتهای پیام

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۸:۳۲

شناسه خبر: 87674

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب