عضو انجمن اقتصاددانان ايران پاسخ می دهد

چرا دولت از بازار سرمایه حمایت می کند؟

علوی راد اعلام کرد: دولت نگران است که سپرده های موجود در بانک به سمت بازارهای ارز، طلا و مسکن برود و از این حیث فشار مضاعفی بر اقتصاد وارد شود. بنابراین طبیعی است که از بازار سرمایه حمایت کند تا حداقل بخشی از این نقدینگی به این سمت هدایت شود.

عضو انجمن اقتصاددانان ايران در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری اظهار کرد: پاسخ به این پرسش که علت اقبال دولت به بورس واقعا برای پوشش کسری بودجه است یا تغییر مبنایی در سیاست های مالی اتفاق افتاده را نمی توان با قاطعیت عنوان کرد و باید منتظر گذر زمان بود.

عباس علوی راد ادامه داد: آنچه مسلم است در شرایطی کنونی متغیرهای محیط واقعی اقتصاد ایران چندان حال و روز خوبی ندارند. مثلاً رشد تولید ناخالص داخلی، تشکیل سرمایه ثابت ناخالص داخلی و مصرف نهایی بخش خصوصی با وضعیت شکننده و رشد های منفی مواجه است. تطبیق این رونق بازار سرمایه با این حال و هوا یک مقداری نگرانی ها را زیاد کرده است.

وی اظهار کرد: البته معتقد هستم بخشی از افزایش قیمت سهام در بورس اوراق بهادارتهران کاملاً طبیعی است. همانطور که دلار از ۳۴۰۰ تومان به ۱۵ هزار تومان رسید و سایر دارایی ها خود را با این افزایش قیمت دلار همراه کردند، خیلی طبیعی بود که شاخص کل بورس از این فضا تبعیت کند.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: اما اینکه بعضی از شرکت‌ها در شرایط سوددهی نبوده و فعال نیستند و در عین حال سهامشان بالا می رود به اضافه برخی اتفاقات درونی بورس می‌تواند یک سری نگرانی هایی را ایجاد کند. اگر این ظرفیت‌های ایجاد شده در ادامه منجر به توسعه شرکت های بورس نشود و  نقدینگی هایی که جذب می‌شود نتواند صرف توسعه فعالیت‌های آنها شود باید نگران بود.

علوی راد گفت: بخشی از رشد بورس جزو برنامه‌های از پیش تعیین شده دولت است. مثل مولد سازی دارایی ها، فروش و واگذاری ۴۹ هزار میلیارد تومان اموال دولتی و سایر مباحثی که در قالب ۱۲۴ هزار میلیارد تومان واگذاری دارایی های مالی دنبال می شود.

این استاد دانشگاه بیان کرد: طبیعی است که دولت علاقه‌مند است که سهام شرکت های دولتی را در اوج و با قیمتهای بسیار مناسب عرضه کند.

وی گفت: همچنین شاید دولت نگران است که با تورم ۴۰ درصدی سال ۹۸ سپرده های موجود در بانک به سمت بازارهای ارز، طلا و مسکن برود و از این حیث فشار مضاعفی بر اقتصاد وارد شود. بنابراین طبیعی است که پیش از وقوع به فکر علاج واقعه باشد و از بازار سرمایه حمایت کند تا حداقل بخشی از این نقدینگی به این سمت هدایت شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۸:۵۶

شناسه خبر: 87688

مطالب مرتبط :
۱

عضو انجمن اقتصاددانان ايران تشریح کرد

ابعاد نگران کننده بازار کار تحصیلکرده های دانشگاهی یزد

علوی راد گفت: متاسفانه سیاست گذاری های بازار کار استان یزد در سال ۹۸ نه تنها منجر به اشتغال زایی برای تحصیلکرده های دانشگاهی نشده بلکه باعث بیکار شدن برخی از آنها نیز شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب