خبرگزاری علم و فناوری

بیشتر بخوانید؛

واقعیت افزوده (AR) دید شما را به اطراف تغییر می‌دهد

ممکن است تا به حال در مورد واقعیت افزوده یا واقعیت مجازی چیزهایی شنیده باشید، با شنیدن اسم AR ممکن است چیزهایی که در فیلم‌های تخیلی می‌بینید مانند مدل‌های سه بعدی مجازی به ذهنتان بیاید، اما نکته جالب اینجاست که تمام این چیزها در حال حاضر در دنیای واقعی نیز وجود دارند!

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ واقعیت افزوده (AR) عناصر دیجیتالی را به دوربین گوشی‌های هوشمند اضافه می‌کند، و این توهم را ایجاد می کند که محتوای هولوگرافی بخشی از دنیای فیزیکی اطراف شماست. AR با افزودن اشیاء سه بعدی، صداها، فیلم ها، گرافیک به آن، محیط اطراف شما را تغییر می‌دهد.

واقعیت افزوده (AR) چیست و چگونه کار می کند؟

AR کاربردهای متفاوتی دارد و یکی از جذاب‌ترین فناوری‌هایی به‌شمار می‌آید که امکان استفاده از آن برای کاربران عادی فراهم شده است. بنابراین می‌توانید از آن برای زیباتر شدن چهره خود استفاده کنید یا در مراکز خرید مسیرهایی پیدا کنید. واقعیت افزوده به شما امکان می دهد تا عملاً روی عینک امتحان کنید یا ببینید که وسایل خانه چگونه روی میز شما ظاهر خواهد شد. چنین برنامه هایی باید بین دنیای فیزیکی و دیجیتالی فرق بگذارند تا اشیاء مجازی در ناحیه مناسب قرار بگیرند. این کار با استفاده از الگوریتم های دید در کامپیوتر امکان پذیر است که به برنامه های تلفن همراه درک سطح بالایی از تصاویر یا فیلم های دیجیتال ارائه می دهد.

کاربرد های اپلیکیشن واقعیت افزوده یا AR

واقعیت افزودهAR به عنوان یکی از محرکهای اصلی اقتصاد فناوری در حال ظهور است. طبق برخی برآوردها ، پیش بینی می شود ارزش کل بازار AR تا سال 2020 به 100 میلیارد دلار برسد. این امر به این دلیل است که برنامه های AR ، هدست و عینک های هوشمند این نوید را دارند که تقریباً در هر صنعت، از خرده فروشی گرفته تا تولید صنعتی، ارزش افزوده می گیرند. واقعیت افزوده نه تنها در آوردن اشیاء مجازی به دنیای واقعی بسیار عالی است بلکه کاربردهای بسیاری را برای زندگی روزمره و هم در زمینه های کسب وکار ایجاد می کند، مانند توسعه محصول، تولید، لجستیک، بازاریابی و فروش، مدیریت خدمات یا منابع انسانی وهمچنین  راه هایی برای تمایز محصول، اثربخشی، هزینه و ارتباط با ذینفعان شما ایجاد می‌کند.

چند مورد از بهترین موارد استفاده برای فناوری AR :

1.آموزش پزشکی

از کارکردن تجهیزات MRI گرفته تا انجام جراحی های پیچیده ، فناوری AR پتانسیل افزایش عمق و اثربخشی آموزش پزشکی در بسیاری از مناطق را دارد. به عنوان مثال ، دانشجویان در کلینیک کلیولند در دانشگاه Case Western Reserve ، آناتومی را با استفاده از یک هدست AR یاد می گیرند و به آنها اجازه می دهد تا با یک فرم سه بعدی تعامل ، وارد بدن انسان شوند.

2.تعمیر و نگهداری

یکی از بزرگترین موارد استفاده صنعتی AR برای تعمیر و نگهداری تجهیزات پیچیده است. خواه این یک موتور اتومبیل باشد یا یک دستگاه MRI ، کارکنان تعمیر و نگهداری در حالی که کار خود را انجام می دهند از هدست و عینک AR استفاده می کنند تا اطلاعات مفیدی را در محل ارائه دهند ، اصلاحات بالقوه را ارائه دهند و به مناطق مشکل احتمالی اشاره کنند. با استفاده از فن آوری IoT می تواند اطلاعات را به طور مستقیم به هدست های AR وارد کند.

3.طراحی و مدل سازی

از طراحی داخلی گرفته تا معماری و ساخت و ساز ، AR به متخصصان کمک می کند تا محصولات نهایی خود را در طی فرایند خلاقانه تجسم کنند. استفاده از هدست ها معماران ، مهندسین و متخصصان طراحی را قادر می سازد تا مستقیماً وارد ساختمان ها و فضاهای خود شوند تا ببینند طرح های آنها چگونه به نظر می رسد و حتی باعث ایجاد  فضایی مجازی در نقاط مختلف می شوند. برنامه ریزان شهری حتی می توانند مدل کنند که چگونه می توان طرح های کل شهر را با استفاده از تجسم هدست AR ظاهر کرد. هر نوع طراحی و یا مشاغل مدل سازی که شامل روابط مکانی می شود یک مورد کاربردی مناسب برای فناوری AR است.

4.تدارکات تجاری

AR فرصت های مختلفی را برای افزایش بهره وری و صرفه جویی در هزینه در بسیاری از مناطق تدارکات تجاری ارائه می دهد. این شامل حمل و نقل ، انبارداری و بهینه سازی مسیر است. شرکت حمل و نقل DHL در حال حاضر عینک های هوشمند AR را در برخی از انبارهای خود پیاده کرده است ، جایی که لنزها کوتاهترین مسیر را در یک انبار برای کارگران نشان می دهند تا بتوانند کالای خاصی را که نیاز به حمل و نقل دارد ، انتخاب کنند. ارائه راهکارهای کارآمدتر برای کار در کار خود یکی از بهترین موارد استفاده ROI در محیط کسب و کار امروز است.

5.آموزش کلاس

در حالی که فناوری مانند تبلت ها در بسیاری از مدارس و کلاسهای درس رواج یافته است ، معلمان و مربیان اکنون تجربه یادگیری دانش آموزان با AR را افزایش می دهند. به عنوان مثال برنامه Aurasma قبلاً در کلاسهای درس مورد استفاده قرار می گیرد تا دانش آموزان بتوانند کلاسهای خود را از طریق تلفن هوشمند یا رایانه لوحی برای یک محیط یادگیری غنی تر مشاهده کنند. دانش آموزانی که درباره نجوم می آموزند ، ممکن است نقشه کاملی از منظومه شمسی را مشاهده کنند ، یا کسانی که در یک کلاس موسیقی هستند ، هنگام یادگیری نواختن ساز ، می توانند نت موسیقی را در زمان واقعی ببینند.

واقعیت افزوده (AR) چگونه کار می کند؟

به‌تازگی یکی از توسعه‌دهندگان با نام Cyril Diagne دمویی جدید در توئیتر منتشر کرده است تا دیگر مزیت‌های جالب واقعیت افزوده را به‌نمایش بگذارد. همانطور که در ویدئوی منتشرشده توسط او می‌بینید، واقعیت افزوده می‌تواند در نقش ابزاری بی‌نقص برای کپی و پیست کردن اشیاء دنیای واقعی به درون دنیای دیجیتالی ظاهر شود. به‌لطف پروژه‌ی جدید Cyril Diagne می‌توانید گوشی خودتان را روبه‌روی شیء موردنظر قرار دهید و به‌راحتی آن را به رایانه‌ی خود منتقل کنید. بدین ترتیب دیگر نیازی نیست با گوشی از صحنه‌ای خاص عکس بگیرید و شی‌ء مدنظر را از طریق اپلیکیشن‌هایی نظیر فتوشاپ برش دهید.

نتیجه گیری

واقعیت افزوده نه تنها در آوردن اشیاء مجازی به دنیای واقعی بسیار عالی است بلکه کاربردهای بسیاری را برای زندگی روزمره و هم در زمینه های کسب وکار ایجاد می کند، مانند توسعه محصول، تولید، لجستیک، بازاریابی و فروش، مدیریت خدمات یا منابع انسانی وهمچنین  راه هایی برای تمایز محصول، اثربخشی، هزینه و ارتباط با ذینفعان شما ایجاد می‌کند.

اما اتکای بیش از حد به واقعیت افزوده نیز جای نگرانی دارد و می تواند به این معنا باشد که مردم روزانه فرصت دیدن آن چیزهایی را که درست در مقابل شان قرار دارد، از دست می دهند همچنین نگرانی‌های حریم خصوصی نیز وجود دارند. ترکیب نرم افزار تشخیص چهره با واقعیت افزوده به زودی امکان نشانه رفتن دوربین ها به سمت افراد حتی غریبه و دریافت آنی اطلاعات مربوط به فیسبوک، توییتر، لینکدین و سایر حساب های کاربری آنها را فراهم می‌کند.

آینده واقعیت افزوده به طور مشخص، روشن است. حتی همین الآن هم راه خودش را به تلفن های هوشمند و بازی های ویدیویی پیدا کرده. اما مهم نوآوری های کاربردی است که استفاده از آن برای عموم مردم را خوشایند می کند. بدون این دست نوآوری ها، هیچ یک از تکنولوژی های فراگیر به جایگاه امروزی خود نمی رسیدند.

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 87759

مطالب مرتبط :
۲۲۵۵۵۲

با ارائه محصول جدید شرکت آمازون ؛

خرید آسان با ابزار واقعیت افزوده /فناوری واقعیت افزوده را بهتر بشناسید

بـا اینکه واقعیت مجازی (VR) نیازمند تجهیزات خاص خود می‌باشد، از واقعیت افزوده (AR) می‌توان با ابزارهای ساده‌تری مانند اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای قابل نصب بر روی تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند استفاده نمود

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب