خبرگزاری علم و فناوری

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد :

عمل‌آوری به موقع بذر نشاء برنج با استفاده از جلبک

نخبه مازندرانی با استفاده از جلبک زمان آماده سازی بذر نشا برنج را تا دو هفته جلو انداخته است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، برنج یکی از محصولات استراتژیک در کشور محسوب می‌شود.

حساسیت نسبت به تولید این محصول در کشور بسیار جدی است و قیمت این محصول به دلیل نوسانات تولید و یا نوسنات واردات همیشه با فراز و نشیب‌های همراه است.

در سال‌های اخیر تمرکز خاصی برای خودکفائی در محصول برنج در دستور کار قرار گرفته است.

تولید بذر برنج روشن گام اساسی در خودکفایی این محصول محسوب می‌شود که برداشت، 13 تن در هکتار بهترین عملکرد برای شالی است که از جانب کشاورزان هم مورد استقبال قرار می‌گیرد.

بر اساس بررسی‌های انجام شده هر ایرانی در سال 35 کیلو برنج مصرف می‌کند و به صورت کلی سالیانه دو میلیون و 900 هزار تن برنج برای جمعیت 83 میلیونی کشور نیاز است.

استان‌های مازندران، گیلان و گلستان به ترتیب رتبه برتر تولید برنج در کشور را برعهده دارند، پس از آن در برخی اراضی اصفهان و استان خوزستان هم کاشت برنج انجام می‌شود که به دلیل محدودیت‌های سال‌های کم آبی کاشت برنج تنها در سه استان شمالی کشور انجام می‌شده است.

در سال 98 مسئولان جهاد کشاروزی زنگ خودکفائی محصولات برنج را به صدا درآورند اما اینکه چرا با وجود بحث خودکفائی این محصول شاهد واردات بیشتر از نیاز کشور به این محصول هستیم جای بحث و بررسی دارد که در حوصله این گزارش نیست.

بحث قیمت تمام شده برنج و کاشت مکانیزه این محصول از مواردی است که باید به صورت جدی درباره آن بحث کرد.

برداشت 13 تن در هکتار یکی از مسائلی است که نکته اتکا برای تداوم بحث خودکفایی این محصول و صادرات آن می‌تواند مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

نکته دیگر بحث کاشت دوم این برنج است که حاضر شدن نشاء برنج در موعد مقرر هم از مباحثی است که می‌تواند حاشیه‌های امنی برای خودکفایی برنج در کشور ایجاد کند.

به دلیل گران بودن هزینه‌های تولید برنج هنوز خانوارهای ایرانی در اقصی نقاط کشور قدرت خرید اقتصادی برای برنج مرغوب و حتی نیمه مرغوب ایرانی را نداشته و ترجیح می‌دهند در سبد کالای خویش از برنج‌های وارداتی استفاده کنند.

البته بذر برنج روشن نیاز با تلاش‌های دانشمندان هسته‌ای کشور به ثمر رسیده و باید با حمایت‌های دولت در سبد خرید کشاورزان قرار گیرد.

نکته دیگر در ارتباط با تولید برنج آماده کردن به موقع بذر این محصول است که نخبه مازندران موفق شده است با استفاده از جلبک زمان آماده سازی بذر این محصول برای نشا را تا دو هفته زودتر فراهم کند.

احمد نصرتی موفق نخبه مازندرانی که پیش از این محصولات متعددی در زمینه تولید جلبک داشته، در گفت و گو با خبرنگار علم و فناوری اظهار کرد: این طرح در حال حاضر در مرحله آزمایشگاهی پاسخ داده است.

وی اضافه کرد: با دریافت تاییده‌ای آزمایشگاه  و عملیاتی کردن آن امکان کاشت سوم برنج در برخی از اراضی شالیزاری استان‌های شمالی کشور فراهم می‌شود.

نصرتی موفق خاطر نشان کرد: مراحل تحقیقاتی این طرح به اتمام رسیده است و بنا داریم که پس از عملیاتی کردن آن از این محصول رونمایی کنیم.

 

زمان انتشار: یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 87778

مطالب مرتبط :
شناسایی جلبک های مضر در آب

نخبه مازندرانی:

دستگاه جلبک اکسیژن ساز را به زودی می‌سازم

نخبه مازندرانی از برنامه‌ریزی برای تولید دستگاه جلبک اکسیژن ساز خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب